• mammatilltvå85

    December bebis 2013

    Hej alla nygravida Decembermammor!

    Här tänkte jag att vi kunde samlas och diskutera eller lägga in bilder på allt som rör graviditeten=)

    Själv har jag för ett par dagar sedan plussat med nummer 3. Syskonen är lite äldre 6 & 7 år gamla men både jag och min man (barnens pappa) längtade efter en till liten så vi är jätteglada just nu!

    Såhär i början är dte ju lite nervöst och skakigt, vi hoppas allt ska gå vägen. Om det gör det beräknas den lill* titta ut 2 december.

    Välkomna hit alla ni som som plussar så kan vi följas åt längs vägen....

              

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-03-31 18:20
    Här finns en tråd med en Bf lista där vi kan lägga och/eller ändra våra bf datum..

    www.familjeliv.se/Forum-2-113/m69362526.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-03-31 18:26
    NY LÄNK: (blev fel år i den förra...)

    www.familjeliv.se/Forum-2-113/m69362564.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-04-03 18:41
    Det finns numera en medlemsgrupp för oss med bf i december. Där finns olika tematrådar, galleri osv. Om du vill bli medlem så gå in på denna länk: www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/bf-december-2013-123458

  • Svar på tråden December bebis 2013
  • greywolf

    Grattis Ida!!


    IdaJ skrev 2013-12-09 15:13:27 följande:
    Imorse på bf-dagen kom våran lille pojke till världen! Eller liten, han är en riktig knubbis!! 52 lång och 4720 tung! Jag är helt kär!! <3

  • Repan

    sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx&artikel=5629584&grupp=19691

    Vill uppmuntra alla att skänka en slant till årets Musikhjälpen som handlar om kvinnors rätt att överleva graviditet och förlossning. Läs mer via länken.

    Rätt till mödravård helt enkelt, då detta "naturliga" som vi är "gjorda för" ofta leder till döden i länder utan sjukvård.

    Gravida kvinnor är vi allihop, tänk om man råkat vara det i säg Niger istället. Då hade var sjunde i tråden inte skrivit igen efter förlossningen!

    De har riktat in sig på 15-20 åringar vad jag förstår! Så önska en eller flera låtar nu under veckan! :)

  • islandpeak

    Repan: Bra där!!!! vi har inte skickat julkort sedan musikhjälpen startade, vi önskar låtar istället!! I år har vi dessutom dragit ner på julklappar så vi har nog råd med en och annan låt till :)

  • greywolf
    Repan skrev 2013-12-09 17:40:30 följande:
    sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx... Vill uppmuntra alla att skänka en slant till årets Musikhjälpen som handlar om kvinnors rätt att överleva graviditet och förlossning. Läs mer via länken. Rätt till mödravård helt enkelt, då detta "naturliga" som vi är "gjorda för" ofta leder till döden i länder utan sjukvård. Gravida kvinnor är vi allihop, tänk om man råkat vara det i säg Niger istället. Då hade var sjunde i tråden inte skrivit igen efter förlossningen! De har riktat in sig på 15-20 åringar vad jag förstår! Så önska en eller flera låtar nu under veckan! :)

  • FiaFunderar

    Har haft molande "mensvärk" nu i ca 2 timmar. Ibland värre och ibland bara lite lite...

    Kände inte av något sådant när jag var gravid med dottern.

    Är det typ lite förvärkar eller?

Svar på tråden December bebis 2013