• Evy

    Insemination hösten 2013

    anno81 skrev 2013-10-23 14:08:13 följande:
    skönt det gick bra clin!!! nu har vi bara 1 vecka emellan oss.

    Lycka till imorgon Evy!  
    Tack! Glad

    Gjorde du insemination för en vecka sen? Hur mår du?
  • Evy

    Ojojoj här går det undan! Jag sitter i väntrummet och ska insemineras kl 11!! Herregud vad nervös jag blev nu igen! Haha.

    Dom rekommenderade att vi skulle göra en insemination idag och en imorgon :)

    Tack för era lyckönskningar!

  • Evy

    Hej retrogirl! :) Jag går hos Andrologmottagningen i stockholm. Dom är super trevliga och väldigt snabba med deras jobb. Ringde förra veckan och ville starta utredning. Så allt har skett på bara några dagar!. Här kostar den 1000kr per insemination :)

  • Evy
    Retrogirl01 skrev 2013-10-24 11:34:36 följande:

    Låter ju helt fantastiskt. Behövde du inte ta en massa blodprover och sånt innan insemination?
    Nu har du säkert fått göra din insemination. Hoppas på det bästa! 
    Jo det fick vi göra samma dag  vi kom dit på första besöket. Vi har inte fått provsvaren för blod och spermaprov än men valde att starta med inseminering ändå denna ÄL :)

    Det kändes lite efter och jag började blöda lite och en lätt mensvärk. Men Sambon hade lämnat många och fina spermier så nu hoppas vi!!
  • Evy
    clin skrev 2013-10-24 13:54:08 följande:
    Spännande! Då är du dagen efter mig. Tyckte de kändes mer än lätt mensvärk. Måtte där vara ett litet pyre inne. :)
    Ja nu håller vi tummarna på att det är vår tur att få ha en växande magen med en liten i.
  • Evy

    Då var det dags igen. Sitter i väntrummet och väntar på att dom ska "tvätta" sambos spermier. Inatt har jag haft en jobbig mensvärk.. Känsliga läsare läs inte detta, men ni som har inseminerats fick ni slemmiga flytningar efter? Imorse hade jag det och det var inte lite heller.. Kan det vara ÄL flytningar?

  • Evy

    Hon som gjorde inseminationen sa att det var ÄL sekret och inget annat! Nu är det bara att leva på som vanligt och se om det blivit något :)

  • Evy
    Mc angel skrev 2013-10-28 05:39:18 följande:
    Fick mens i fredags kväll... Hoppas d inte är för sent att börja ta sprutorna nu 2,5 dag senare... Fick inte tag i sjukhuset på helgen :(
    Åh nej :( Håller tummarna att nästa gång är din tur!!
  • Evy
    tlb skrev 2013-10-28 21:05:47 följande:
    Nej, det står inga priser men jag ringde dit i dag och fick veta att det kostar 5700:-/insemination. 
    hjälp vad dyrt!!! Hur kan dom ta dessa priser? Förvånad
    Här i sthlm  på mottagningen jag går kostar det 1000 kr per insemination. Snacka om prisskillnad

  • Evy

    Jag är så orolig att vi missade min ÄL när vi inseminerade Rynkar på näsan. Tror det kommer vara kört denna månad. Jag gjorde för skojs skull ett ÄL test (clearblue) i söndags och igår, båda dagarna visade det glad gubbe och jag hade/har ÄL känningar.

    Jag gjorde ju inseminationen i torsdags och fredags oktober och min ÄL är nu !  Nu hänger det bara på om spermierna lyckats leva kvar ett tag och vänta på ägget. Men känns inte alls så lovande. blää Rynkar på näsan

Svar på tråden Insemination hösten 2013