Anonym (hula) skrev 2014-09-10 09:25:13 följande:
Då är det ju faktiskt så att du är så "oerhört löjlig och bestämmer" vad som ska läggas ut på nätet. Vad gör du då när "den nya" lägger ut bilder på dina barn som du inte tycker är okej. Som är frågan i denna tråden. Ha!
Jag tror du har blandat ihop mig med någon annan i tråden...
Jag lägger mig inte i överhuvud taget vad min familj lägger ut för bilder på mina barn.
Däremot så vet jag att de äldsta har krav på tex FB för att själva kunna välja vilka bilder som läggs ut.
Skulle deras bonusmamma lägga ut bilder på barnen och deras vardagsliv när de är med henne så får hon göra det hur mycket hon vill. Jag skulle förmodligen dock inte se bilderna eftersom jag inte följer henne på något socialt media.
Jag är emot att lägga ut bilder på nakna barn, eller bilder som på annat sätt kränker barns integritet. Men det är oberoende om det är mina barn eller andras. Det tycker jag är en självklarhet att man inte gör.