• Caisas

    BF Januari 2016 :)

    Har inte sett någon tråd för Januari 2016 ännu, inte så konstigt kanske då det är väldigt tidigt. Jag plussade igår, är i vecka 4 (3+3 idag) och har BF 6 januari 2016 om allt går bra. Hoppas ni blir fler som droppar in snart! Solig

    Jag är 26 år, maken 33, och det är första barnet för oss båda. {#emotions_dlg.flower}

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-28 16:55
    Uppdatering 28/4 första BF-listan!
    www.familjeliv.se/forum/thread/75214834-bf-januari-2016/5

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-30 08:48
    BF-listan: www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-04 12:04
    FACEBOOKGRUPP: www.facebook.com/groups/1592591414363909/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-06 08:42
    UPPDATERA ERA BF-DATUM INNE I TRÅDEN FÖR BF-LISTAN! www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    Vi börjar bli så många nu att det är svårt för mig att hålla listan rätt uppdaterad! :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-27 08:50
    FACEBOOKGRUPPEN KOMMER ATT LÅSAS! Hej allihop! De som funderar på att gå med i fb-gruppen, gör det snarast för till helgen (sista maj) stängs den för nya medlemmar. Vet att några här sa att de ville vänta, men till helgen kommer den inte att synas mer på fl, så ingen risk att någon vän på fb ser den.

    Observera att alla nya medlemmar skriver in sig i bf-listan som finns som fil, och skriver om sig själv i presentationstråden som ligger fäst överst på sidan. Detta för att vi inte är hemliga för varandra, för då faller liksom syftet med hela grejen. Så välkomna allihop!

    Om någon verkligen vill gå med i gruppen efter att den blivit låst, skicka PM till Caisas, Grus grus eller Lanylena, så ska vi se om vi kan lösa det. Om någon skapar en andra grupp, skicka PM till mig (Caisas) med länk så kan jag lägga till den här i trådstarten.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-06-30 20:21
    Vill ni gå med i Facebookgruppen, skicka förfrågan i PM till Caisas eller Lanylena!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-09 21:55
    FACEBOOKGRUPPEN TAR INTE LÄNGRE EMOT NYA MEDLEMMAR! SKAPAS EN NY GRUPP SOM NI VILL SKA LÄNKAS HÄR, SKICKA PM TILL MIG SÅ ORDNAR VI DET!

  • Svar på tråden BF Januari 2016 :)
  • FruGru
    pheew skrev 2015-05-29 06:12:54 följande:

    Idag kom vecka 7, och jag startar dagen med att må illa.... svårare med en liten som ska tas hand om innan man hinner äta!


    Japp. Jag knaprar i mig lite knäckebröd i sängen innan jag stiger upp för att få i mig något innan alla vaknar här hemma.

    Har tyvärr inget minne av hur länge jag mått illa men har för mig de va runt v 12. Det är några veckor dit :/
  • WiMe06
    pheew skrev 2015-05-29 06:12:54 följande:

    Idag kom vecka 7, och jag startar dagen med att må illa.... svårare med en liten som ska tas hand om innan man hinner äta!


    V 7 här också idag och mådde också illa på morgonen, men det gick över efter en stund. Du får ladda upp med små kex på sängborden.
  • WiMe06
    pheew skrev 2015-05-29 06:11:38 följande:

    Låter som att du är lite känslig bara! :)


    Kan känna mig lite "torr" och man ju lätt det och skör om slemhinnorna så känns ändå som det beror på det.
  • pheew

    Ja kex hade jag förra graviditeten. Min son är dock sån att när han ska gå upp då ska han helst ha gått upp för nån minut sen så har inte så mycket tid på mig att ligga kvar den här gången :p ja förra graviditeten var det värst till v 10 o sen var jag lite illamående till v 15 :) bara att stå ut!

  • Pyret 85

    Gick in i v.10 idag. Fick stanna hemma från jobb pga jag har skitont i höfter/ryggslut. Var hos sjukgymnasten nu på morgonen och hon sa att det var typiska foglossningssmärtor men mina fogar kändes inte så lösa ännu. Fick några övningar som jag ska göra och så rekommenderade hon foglossningsbälte.

  • MarieTherese86

    Hej hörru :) jag är nu i v6 och är jätteorolig. Jobbar som uska på sjukhus och idag har det varit extremt tungt jobb. Har efter alla tunga förflyttningar ont i magen,är det någon fara för lillmini med så tungt arbete?eller är det kanske bara ligamenten som jobbar hårt?usch vettni för att vara orolig

  • Seven Costanza
    Pyret 85 skrev 2015-05-29 09:42:39 följande:

    Gick in i v.10 idag. Fick stanna hemma från jobb pga jag har skitont i höfter/ryggslut. Var hos sjukgymnasten nu på morgonen och hon sa att det var typiska foglossningssmärtor men mina fogar kändes inte så lösa ännu. Fick några övningar som jag ska göra och så rekommenderade hon foglossningsbälte.


    Trist att det kommer så tidigt! Själv går jag in i v 9 idag så är en vecka efter dig . Mår bra än så länge så jag håller tummarna på fortsatt flyt!
  • Nelly12345
    Pyret 85 skrev 2015-05-29 09:42:39 följande:

    Gick in i v.10 idag. Fick stanna hemma från jobb pga jag har skitont i höfter/ryggslut. Var hos sjukgymnasten nu på morgonen och hon sa att det var typiska foglossningssmärtor men mina fogar kändes inte så lösa ännu. Fick några övningar som jag ska göra och så rekommenderade hon foglossningsbälte.


    Hemskt med foglossning. Jag fick min 2dagar innan BIM och är nu i v.8 men bältet är bra!!
  • Mrsk28
    Grus grus skrev 2015-05-15 06:39:18 följande:
    Hoppas att allt ser bra ut när ni kommer tillbaka för nästa koll. Det kan ju vara väldigt svårt att se någonting så tidigt i graviditeten så förhoppningsvis är det något där, bara att det inte syns.
    Hej. Jo det vart lite krångel. Kom hem på onsdagen efter lämnat blodprov som var jättebra och högt i hormonvärde.. samma eftermiddag åkte vi in akut för misstanke om missfall.. Läkarna var helt övertygade... Men på måndagen på återbesöket fanns det lilla knytet där och hjärtat slog till allas förvånande. :) :) :)

    Nu går jag in i v 7. Mår dock extremt  illa bara tanken på mat är jobbigt. 
    Ska till BM på onsdag för inskrivn tidigt då jag haft mkt komplikation och ska då ev få tabletter mot illamåendet. Anlendingen till min blödning vet dom inte. .Men vad dom kunde se så förhoppningsvis ska det inte ha hänt i samknyte med fostersäcken. Har dock torkat blod kvar lågt nere i magen som ska helst ut av sig själv..  Läkarna kan jag dock meddela va sämst.. Man kunde aldrig ngnsin blöda under en graviditet sa dom allihopa så vi skulle bara acceptera.. 

    Kändes lite *in your*face på måndagen när den lille parveln syntes och hjärtat slog <3
  • FruGru

    God afton alla blivande päron

    Idag kom första spyan. Så jefla äckligt men helt underbart att bli av med illamåendet för en stund. Min man klappade mig på axeln idag och frågade hur länge jag kommer må såhär..när jag sa att de finns dem som gör det hela tiden sa han oj oj oj oj och skrattade.

    Nu har jag precis ätit pizza. Får se om jag får behålla den...


Svar på tråden BF Januari 2016 :)