• Caisas

    BF Januari 2016 :)

    Har inte sett någon tråd för Januari 2016 ännu, inte så konstigt kanske då det är väldigt tidigt. Jag plussade igår, är i vecka 4 (3+3 idag) och har BF 6 januari 2016 om allt går bra. Hoppas ni blir fler som droppar in snart! Solig

    Jag är 26 år, maken 33, och det är första barnet för oss båda. {#emotions_dlg.flower}

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-28 16:55
    Uppdatering 28/4 första BF-listan!
    www.familjeliv.se/forum/thread/75214834-bf-januari-2016/5

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-30 08:48
    BF-listan: www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-04 12:04
    FACEBOOKGRUPP: www.facebook.com/groups/1592591414363909/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-06 08:42
    UPPDATERA ERA BF-DATUM INNE I TRÅDEN FÖR BF-LISTAN! www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    Vi börjar bli så många nu att det är svårt för mig att hålla listan rätt uppdaterad! :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-27 08:50
    FACEBOOKGRUPPEN KOMMER ATT LÅSAS! Hej allihop! De som funderar på att gå med i fb-gruppen, gör det snarast för till helgen (sista maj) stängs den för nya medlemmar. Vet att några här sa att de ville vänta, men till helgen kommer den inte att synas mer på fl, så ingen risk att någon vän på fb ser den.

    Observera att alla nya medlemmar skriver in sig i bf-listan som finns som fil, och skriver om sig själv i presentationstråden som ligger fäst överst på sidan. Detta för att vi inte är hemliga för varandra, för då faller liksom syftet med hela grejen. Så välkomna allihop!

    Om någon verkligen vill gå med i gruppen efter att den blivit låst, skicka PM till Caisas, Grus grus eller Lanylena, så ska vi se om vi kan lösa det. Om någon skapar en andra grupp, skicka PM till mig (Caisas) med länk så kan jag lägga till den här i trådstarten.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-06-30 20:21
    Vill ni gå med i Facebookgruppen, skicka förfrågan i PM till Caisas eller Lanylena!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-09 21:55
    FACEBOOKGRUPPEN TAR INTE LÄNGRE EMOT NYA MEDLEMMAR! SKAPAS EN NY GRUPP SOM NI VILL SKA LÄNKAS HÄR, SKICKA PM TILL MIG SÅ ORDNAR VI DET!

  • Svar på tråden BF Januari 2016 :)
  • FrökenBlå
    WiMe06 skrev 2015-05-17 23:01:20 följande:
    Åh hoppas det är så för mig med. Vad skönt att allt gick bra med din blödning. Var du och kollade upp den när du blödde?
    Nej det gjorde jag aldrig iom att det slutade snabbt och att jag varit med om det tidigare. Men hade det fortsatt hade jag ringt och rådfrågat någon! Jag är förberedd på att det kan komma fler småblödningar, men det är ändå lika otäckt när det är blod på pappret!
  • WiMe06

    Har kommit 1 blodslemmig flytning idag på morgonen sen har det inte kommit mer och man har ju varit på toa x antal gånger redan.

    Försöker just nu få tag på en privat gyn. för att se om jag kan få ett vul. Mvc är knappt ngn mening att prata med, dem hjälpte mig inte sist. Inte kk heller.

  • Mariii
    debbie85 skrev 2015-05-18 07:38:47 följande:
    Jag har samma fast för en annan tråd. Jag har kontaktat Familjeliv och dom skulle försöka hjälpa dig. Men det lät som att dom inte hade hört talas om det här problemet förut. Tycker därför att det är viktigt att du rapporterar till dom så att dom får veta.
    Nu gick det !! :) Tack
  • Grus grus
    Fundersamflicka21 skrev 2015-05-18 03:55:41 följande:

    Okej härligt :) hoppas det går bra för dig!

    För hälsosamtalet var jag där förförra fredagen, och fick tid för inskrivning den 15 juni så det är ett tag till tills dess :( kan inte tiden gå fortare...

    Första barnet så jag undrar bara, när gör man ul osv? Glömde fråga min bm :)


    Ul brukar göras runt v.19 nån gång. Om du ska göra kub brukar det vara i v.13 ca.
    online you can be anything you want. Strange why so many choose to be stupid.
  • WiMe06

    Fick inte tid förrän den 2 juni. Det är ju jättelänge tills dess. Inte särskilt trevliga heller för den delen. Suck!!

  • anaconda
    WiMe06 skrev 2015-05-18 10:20:30 följande:

    Fick inte tid förrän den 2 juni. Det är ju jättelänge tills dess. Inte särskilt trevliga heller för den delen. Suck!!


    Bor du i Sthlm?
  • WiMe06
    anaconda skrev 2015-05-18 10:40:21 följande:
    Bor du i Sthlm?
    Nej, jag bor i lilla Kalmar

    Ringde en annan gyn nu som jag var hos med mitt MF och fick tid redan på torsdag. Så skönt. Hoppas såklart på att få se ett tickande hjärta då
  • HCS
    WiMe06 skrev 2015-05-18 10:47:06 följande:
    Nej, jag bor i lilla Kalmar

    Ringde en annan gyn nu som jag var hos med mitt MF och fick tid redan på torsdag. Så skönt. Hoppas såklart på att få se ett tickande hjärta då
    Håller tummarna för dig!
  • HCS

    Jag är i v 5+3 idag och testen har ökat och är fortsatt riktigt starka. Fick mf denna dag förra grav. för ett 1½ månad sen. Oroligt, men symtomen är fortsatt starka, Sjukt trött och illamående som kommer och går.

    Hur mår ni andra?


Svar på tråden BF Januari 2016 :)