Inlägg från: Milleman |Visa alla inlägg
  • Milleman

    BF april 2016

    Usch jag gillar inte de dagarna då fosterrörelserna är mycket mycket mindre eller inga alls. Blir bara nojig.

  • Milleman

    Det är så jobbigt. Vi "fick igång" vår lilla. Men jag har så ont i magen. Vet inte varför.

    Känns som min mage sjunkit ner massor. Den typ hänger ner.

  • Milleman
    Paro skrev 2016-02-06 23:49:16 följande:

    Hoppar in på ett annat ämne...jag har hört mycket om att man helst inte ska sova på rygg eller höger sida efter v 28...tycker det är jättejobbigt att bara ligga på vänster sida samtidigt som jag blir orolig om jag ligger på rygg eller höger sida. Hur sover ni?


    Märker du av extrem yrsel (hela rummet snurrar) och svimningskänslor när du ligger på rygg? Om inte så ska det inte vara någon fara.
    Jag får stunder, när jag ligger på rygg, då bebisen lägger sig på en stor kroppspulsåder (?) i ryggen och jag får på riktigt hålla i mig i sängen och snabbt flytta över på sidan.
    Pratade med bm om detta och hon sa att om bebisen lägger sig och stryper blodförsörjningen till hjärnan så reagerar kroppen så fort med att lösa problemet så man kommer automatiskt vända sig, även i sömnen. Alltså var det ingen fara hur jag låg även om hon rekommenderade sidan (hon sa dock ingen specifik sida).
    Jag skulle omöjligt kunna ligga bara på vänster. Jag är ju mycket i vilande läge och i soffan blir det rygg. Blir jag yr eller känner obehag vänder jag mig.
    Däremot tänker jag på att ligga MER på vänster sida nu än innan. Då är det bäst blodflöde och syresättning ju kroppen.
  • Milleman
    Frida9876 skrev 2016-02-07 01:01:50 följande:

    Hej!

    Jag hoppar in i tråden här lite sent, hoppas att det är ok. :) Jag gissar att många varit med från starten. Skönt att ha hittat en plats där man kan läsa om sådant man själv går igenom. :) Själv har jag BF i slutet av April.

    Jag läste om den oro som finns de dagarna inte bebis rör sig så mycket. Jag har hittat en lösning som funkar för mig. Lyser jag med ficklampa på magen så kommer bebis igång direkt och rör sig. Så får man lite försäkring på att allt är som det ska. Det kanske funkar för er med? Dock gör jag det inte för ofta, för jag antar att bebis inte gillar det då den reagerar så starkt.


    Välkommen hit!

    Vi väntar denna gång en såndär strulig, mystisk och klurig liten bebis som är lite full i fan :P
    Med storebror i magen räcke det att buffa lite på magen, spela Popular med Eric Saade (Jepp :P) eller nått som visade han tydligt att han mådde bra.
    Men inte denna bebis. Vi kan göra ALLT i vår makt utan att få gehör. Barnmorskan försökte också vid ett tillfälle men lyckades inte och vi fick åka till sjukhuset. 25 min in på ctg-kurvan startade bebisen sitt zumbapass :P
    Den lille slutar också totalt att röra sig om min man tittar/känner på magen :P
  • Milleman

    Jag tror att min bebis legat ner med huvudet i flera veckor just för att jag känner hickan låååångt ner.
    Men den bm jag var hos idag kunde inte alls känna hur bebisar låg i magen.

  • Milleman

    Igår i vecka 29+0 var mitt sf-mått 29. Jag har gått upp ca 10 kg. Änsålänge nöjd men jag vet hur det sköt iväg i slutet förra gången.
    Jag hoppas jag har min bebis här om 8-9 veckor :)

    Och ja, det är jättesvårt att stå emot onyttigheter :P hade eg bestämt att ha nolltolerans från jag gick in i v 30 men jag inser redan att det kommer bli svårt. Det allra bästa är ju att rensa bort allt godis ur skåpen och helt enkelt inte köpa hem. Då kvittar det hur stort suget blir!

  • Milleman
    Josefine85 skrev 2016-02-09 11:35:39 följande:
    Haha. Men om det oftast är ensjälv som åker och handlar då för sambon jobbar hela dagarna? DÅ faller man lätt pladask för frestelserna :D ska veeeerkligen försöka bättra mig. Får köpa kromtabletter och inbilla mig att de fungerar!

    Jobbigt att det är fettisdagen idag :S
    Loke -07, Alvin -09
    Hehe kanske bara jag som är så nördig att aldrig frångå handlelistan :P
    Men det går inte att ha nolltolerans. Att vara gravid är en otrolig grej för kroppen. Man har ont, humöret pendlar, självförtroendet kan få sig en törn. Om en chokladbit eller semla kan liva upp dagen tycker jag man är värd det. Man får väl kompensera med middagen. Här blir det torskrygg och potatis, och då känns det okej med en semla till fika :)
  • Milleman

    Jag kom på ett sätt jag brukar göra om jag är för sugen på onyttigt. Jag borstar tänderna! :P tycker verkligen inte att något är gott ett bra tag efter tandborstning :P

  • Milleman
    annsofie90 skrev 2016-02-10 07:10:38 följande:
    Blev mätt hos BM i måndags, då v.29+3 var SF-måttet 29.
    Jag ligger ett litet snäpp över medelkurvan.
    Samma som mig då... Det är jag nöjd med.
Svar på tråden BF april 2016