• Tom Araya

    Mångkultur

    Mångkultur - vad det är och varför vi inte ska ha det.

    Många tycks tänka på kultur som sådant som görs inom familj, släkt och närmsta vänner, vilka familjetraditioner och högtider man firar, vilken mat man äter, vilka kulturella nöjen man ägnar sig åt eller avnjuter, vilken andlig tro man har, vilket språk man talar o.s.v.
    Är detta vad man menar med kultur i begreppet mångkultur så får det för mig gärna vara mångkultur i Sverige och då är även många svenskar mångkulturella.

    Mångkultur i politisk bemärkelse handlar dock inte om det som ovan nämnts, utan om de grundläggande värderingar som vårat samhälle vilar på. I fortsättningen är det just detta jag avser med begreppet kultur.
    Vi är i nordvästra Europa, norden eller Sverige långt ifrån perfekta i våra politiska system, samhälls- eller rättssystem, men vi har i alla fall kommit god bit på väg och har sedan länge, nästan uteslutande haft en utveckling åt rätt håll. Vi är relativt sett bra på demokrati, friheter, rättigheter, rättssäkerhet, jämställdhet och sekularisering av stat och samhälle.
    Jag kan inte under några som helst omständigheter gå med på att backa i den utvecklingen och därför är jag mot alla politiska och religiösa extremfalanger samt mångkultur (i den rent politiska bemärkelsen). Vi skall i Sverige endast svensk kultur ha och dit räknas (i sammanhanget) inte att man måste äta kräftor och surströmming, fira jul, ta sig en sup, dansa "Små grodorna" o.dyl. Ej heller har etnicitet eller hudfärg med detta att göra.
    Det kan väl knappast ifrågasättas att människor uppväxta och fostrade i kulturer som står långt ifrån vår, kommer ha svårare att ta till sig och acceptera vår kultur som sin egen, att leva efter och godkänna individer bland sina nära och kära att leva efter.
    I vissa fall har även religiös övertygelse samt grupptrycket inom etniska grupper som delar samma kulturella bakgrund en viss bromsande inverkan i detta.
    Med hänsyn till detta anser jag det inte som självklart att alla som kommer hit som flyktingar ska få permanenta uppehållstillstånd och medborgarskap för att leva här resten av livet, utan vissa bör så snart läget tillåter återvända till sitt hemland.
    De som exempelvis ens någonsin funderar på något som helst stöd (om än bara även det i tanken) eller engagemang för IS/ISIS borde aldrig haft ett svenskt medborgarskap om de inte fått det automatiskt vid födseln och några nya uppehållstillstånd borde då ej heller beviljas för dessa personer, i synnerhet inte om de återvänder till Sverige efter att aktivt tagit del i IS's aktiviteter någonstans i världen.

    Kommentera gärna, men jag undanber kommentarer riktade till mig som handlar om SD, för jag är inte medlem och de får ej heller min röst, så det är inte relevant.

    Här är en länk till en blogg som tar upp ämnet på ett bra sätt tycker jag och förtjänar uppmärksamhet:


    www.kaziva.net/blog-native/2015/8/25/det-har-ar-inte-sverige

  • Svar på tråden Mångkultur
  • Tom Araya
    KillBill skrev 2026-01-06 09:20:47 följande:

    Jag tolkade det som att du menade så.


     


    De som i tråden har lyft fram hoten mot Mona Walter hänvisar till artiklar som är över tio år gamla, och när jag googlar hennes namn i kombination med "hot" får jag enbart äldre träffar.


     


    Mona har inte varit så aktiv och offentligt synlig under senare tid... kanske beroende på hoten.
  • KillBill
    Tom Araya skrev 2026-02-25 18:50:54 följande:
    Mona har inte varit så aktiv och offentligt synlig under senare tid... kanske beroende på hoten.
    Hon är visst synlig. Dels på egna sociala medier såsom facebook men också som skribent i Kvartal och liknande tidskrifter.. 
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • Tom Araya
    KillBill skrev 2026-02-25 18:57:49 följande:
    Hon är visst synlig. Dels på egna sociala medier såsom facebook men också som skribent i Kvartal och liknande tidskrifter.. 
    Så här svarade AI (i brist på bättre källa)...

    Uppträdande och debattaktivitet tidigt (cirka 2010?2016)

    Under denna period var Mona Walter mycket uppmärksammad i svensk media och debatt för sin kritik av islam, religiös extremism och integration.


    Lägre offentlig aktivitet (cirka 2017?cirka 2023)

    Det verkar som att efter mitten av 2010-talet följde en period där Mona Walter var mindre synlig i bred mainstream-media.




    Det finns få större artikelrubriker om henne mellan ungefär 2017 och början av 2020-talet i stora nyhetskällor, åtminstone i de svenska medier som indexeras mest.




    I sociala medier och vissa alternativmedier fanns hon visserligen fortfarande, men detta syns inte lika tydligt i vanliga mediapubliceringar.




    Det går därmed att tolka perioden som en relativt låg profiltid i gängse nyhetsflöden.




     


    Denna ?tystnad? har ibland tolkats av observatörer som att hon aktivt haft lägre publicitet, eventuellt både av val (att avstå från offentliga debatter under en period) och av att mainstream-media i viss mån valde att inte uppmärksamma henne lika mycket.


    Ökad aktivitet igen (cirka 2024?nu)

    Under de senaste åren har hon åter blivit mer synlig i media och debatt igen, vilket syns i flera källor:


    Nyliga exempel



    I början av 2026 har hon medverkat i medier med intervjuer och kommentarer om aktuella samhällsfrågor, t.ex. kring politiska och kulturella problem i Sverige, inklusive reaktioner på fall som Minnesota-härvan i USA.




    Det förekommer publicerade artiklar och citeringar i debattartiklar och kommentarer även under 2025?2026, inklusive i debattsammanhang på nätsajter och alternativmedier.




     


    Det indikerar att hennes profilsynlighet ökade igen efter en period av lägre medial närvaro, vilket stämmer med din uppfattning om ?nu börjar hon dyka upp lite här och var igen?.

  • KillBill
    Mentat skrev 2026-02-25 19:02:12 följande:
    Ja, det är utmärkt! Var det någon som röstade emot i riksdagen när det begav sig?

    Vad menar du? Det var Socialdemoktraterna med Magdalena Andersson som Statsminister som drev igenom den lag som ledde till att mamman dömdes.. 


     


    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • Mentat
    KillBill skrev 2026-02-25 20:01:55 följande:

    Vad menar du? Det var Socialdemoktraterna med Magdalena Andersson som Statsminister som drev igenom den lag som ledde till att mamman dömdes.. 


     


    "Drev igenom"? Var det något motstånd mot lagen eller togs beslutet i enighet i riksdagen? Det är min enkla fråga.
  • KillBill
    Mentat skrev 2026-02-25 20:52:18 följande:
    "Drev igenom"? Var det något motstånd mot lagen eller togs beslutet i enighet i riksdagen? Det är min enkla fråga.
    Jag vet inte men varför kollar du inte upp det?
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • Mentat
    KillBill skrev 2026-02-25 22:27:22 följande:
    Jag vet inte men varför kollar du inte upp det?
    Du har ingen aning om ifall det var en enig riksdag men slår ändå på trumman för att just (s) "drev igenom" lagen.

    Tja, det illustrerar rätt väl min poäng. Jag låter det vara med det.
Svar på tråden Mångkultur