• Mulan91

    BF Augusti 2016

    Hej! Märkte att de flesta trådar e fulla eller inaktiva så nu öppnar jag upp en ny tråd för alla oss som ska få barn i Augusti 2016!

    Jag är 24 år gammal och väntar andra barnet. Min första son är snart 6 och mitt knyte i magen är beräknad enligt app att komma 28/8-16 :) jag plussade strax efter jul och även om det var oplanerat så är vi lyckliga över vår gåva!

    Just nu är jag i V7 och mår illa fastän jag är hungrig HELA tiden, är trött (lite mindre än förra veckan) och så är mina bröst en/två storlekar större redan och ömmar! Magen gör ont lite till o från. Tycker att mina symptom känns av mycket tidigare och tydligare än första graviditeten :)

    Hoppas på att hitta fler som får barn i Augusti:) låt oss starta en BF lista!


    Gravid, BF Augusti 2016
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-03-10 20:27
    Nuvarande BF lista, notera att alla är välkomna hit vi stänger inte detta forum för nya deltagare:

    27/8: Mulan91, andra barnet, okänt kön

    11/8: Mika86, sjätte barnet, okänt kön

    17/8: minMonchichi 33 år, första barnet

    18/8: Kela1981 31 år, andra barnet, okänt kön

    19/8: Malin 28 år, andra barnet, okänt kön

    22/8: Zara 36 år, andra barnet, okänt kön

    25/8: Nmg 32 år, andra barnet, pojke

    27/8: Snuttispluttis 29 år, andra barnet, okänt kön

    29/8: Serah 31 år, fjärde barnet, okänt kön

    30/8: Rosanna, första barnet, okänt kön

    30/8: HazelGrace 26 år, första barnet, okänt kön

    27/8: Emmasofiabe 24 år, första barnet, okänt kön

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-05-20 10:34
    Nuvarande BF lista. Notera att alla är välkomna hit och vi stänger ej detta forum för nya deltagare. BF-Listan uppdateras kontinuerligt.

    2/8 Moen, 23 år, Stockholm, första barnet, flicka 

    3/8 HJohannesson, 27 år, första barnet, okänt kön 

    7/8 anlili, 36 år, andra barnet, flicka 

    17/8: Snuttispluttis, 29 år, andra barnet, flicka 

    17/8: minMonchichi, 34 år, första barnet, okänt kön

    19/8 Malin, 28 år, andra barnet, pojke 

    21/8 Kela1981, 34 år, andra barnet, flicka 

    22/8: Zarizen, 36 år, andra barnet, pojke 

    25/8 Mika, 29 år, Tingsryd (Småland),sjätte barnet, pojke 

    25/8 Nmg, 32 år, andra barnet, pojke

    27/8 Mulan91, 24 år, Stockholm, andra barnet, okänt kön

    28/8 Hazel Grace, 27 år, Göteborg, första barnet, pojke

    29/8 Curlingmorsan, 38 år, tredje barnet, pojke 

    29/8 Hallonpajen, 39 år, Skåne, tredje barnet, pojke
  • Svar på tråden BF Augusti 2016
  • Misszandra

    Hjohannesson; jaa han har varit fixerad i två veckor nu men har inte känt av dessa smärtorna förut. Jag har legat i sängen med värmekudde i två timmar nu och det har lättat lite men det gör fortfarande ont och jag känner mig fortfarande konstig. Jag har ju känt ilningar och så men inte detta tryck. Det är så svårt att beskriva. Min smärta vandrar från långt nere i magen och långt nere i ryggen. 

  • Kela1981
    Misszandra skrev 2016-06-26 21:09:46 följande:

    Hjohannesson; jaa han har varit fixerad i två veckor nu men har inte känt av dessa smärtorna förut. Jag har legat i sängen med värmekudde i två timmar nu och det har lättat lite men det gör fortfarande ont och jag känner mig fortfarande konstig. Jag har ju känt ilningar och så men inte detta tryck. Det är så svårt att beskriva. Min smärta vandrar från långt nere i magen och långt nere i ryggen. 


    Har du ringt och fått prata med fl?
    Kanske värt att åka in på en koll? :/
  • Snuttispluttis

    Zarizen, skönt att höra att allt går bra! Trist att vara på sjukhus kan jag tänka mig, men är ju bra att de håller koll på er :)

    Kela, är säkert för att huden tänjs. Jag får som en liten plita på magen som kliar massor. Men sen med lite smörjning så brukar den försvinna för att bli en ny plita nån annanstans på magen. Magen börjar bli sjukt spänd nu. Känns som att naveln ska ploppa när som helst :P

    Misszandra, kanske vore skönt att prata med förlossningen för säkerhets skull när du har värk som inte ger sig?

  • Hazel Grace

    Bra att man ställer en fråga och sen glömmer bort att kolla svar.. Tack iaf! :) det får lösa sig. Jag orkar inte engagera mig haha.

    Zarizen, kul att höra att det går framåt med allt!

  • Nmg

    Hej! Vad skönt att höra att han

    Mår bra! Kan inte vara roligt att vara på sjukhus. Men snart får ni nog komma hem! Kram!


    Zarizen skrev 2016-06-26 18:46:11 följande:

    Intressant att läsa om era "krämpor".. Hann ju liksom aldrig få några stora besvär eg. Mådde ju riktigt bra på slutet innan lillen valde att titta ut. Gick upp 10kg och har gått ner 5kg av dem. Mina fötter och ben svullnade aldrig upp..

    Brooklyn mår iaf bra. Ligger i värmesäng nu och håller värmen bra. Har sond och ligger och snuttar på mig så ofta jag kan/orkar. Han andas bra och har bra puls. Snart 2 veckor sen han kom. Blir nog kvar på neo några veckor till då han måste komma igång med amningen och han är lite för liten för att kunna fixa det nu.


  • Nmg

    Hur mår du idag? Är det nån skillnad? Du kanske skulle ringa och kolla om du ska in och bli kollad?


    Misszandra skrev 2016-06-26 21:09:46 följande:

    Hjohannesson; jaa han har varit fixerad i två veckor nu men har inte känt av dessa smärtorna förut. Jag har legat i sängen med värmekudde i två timmar nu och det har lättat lite men det gör fortfarande ont och jag känner mig fortfarande konstig. Jag har ju känt ilningar och så men inte detta tryck. Det är så svårt att beskriva. Min smärta vandrar från långt nere i magen och långt nere i ryggen. 


  • Nmg

    Är det Nån som fortfarande jobbar? Vad jobbar ni med? Jag ska jobba denna vecka och nästa vecka sen semester och tömma alla komptimmar mm så jag kan vara hemma till sista augusti och därefter börja ta ut FP. Jag vet dock inte om jag orkar faltiskt. Jag har inget betungande jobb, jobbar på kontor, men jag vet inte om jag orkar vara på jobbet 8 timmar om dagen, fullt påklädd och sitta still på en stol i den där

    Värmen. Vill bara gå hemma nu i minimalt med kläder och ha fötterna i en balja med vatten!!

    Nu när jag vaknat så har svullnaden gått ner runt fotknölen men själva foten typ där vid tårna är fortfarande svullen! Hann aldrig pysa fötterna i vatten igår men får Göra det efter jobbet idag. Hur ska man orka jobba 10 dagar till.... Bläää...

    Ursäkta gnället!

  • moen

    Moorii, haha ja dit åker jag inte tillbaka sålänge jag är höggravid!

    Zarizen, åh alltid lika kul när du tittar in och skriver och att man får höra att allt går bra :) <3 jobbigt med sjukhus men det är så bra att det finns hjälp att få!

  • Nefermiw

    Jag har gått upp 1,5 kg på en vecka igen! Jag kollar vikten varje måndag morgon innan jag duschar och har gått upp 23,2 kg totalt nu. De sista två veckorna hade jag bara gått upp 0,5 kg per vecka, så nu tänkte jag att min vikt hade lugnat ner sig till standard viktökning, men usch var blev jag besviken i morse.

    Orker inte tänka på at det är nästan 8 veckor kvar. Det nästan så att jag börjar hoppas på ett tidigt kejsarsnitt.

    Jag ska jobba 3 veckor till och sen har jag 3 veckor semester och då få det bli mammaledighet två veckor till BF. Sitter vid skrivebord i aircondition så inte så värst och jag jobbar bara 80%, men jag ska köra bil i 45 minutter till Helsingborg och det kommer jag inte sakna.

  • moen

    Jag har gått upp 10kg totalt. Vikten har stått helt stilla i 4v nu! Hur är det för er andra? Nästan så att man blir orolig med tanke på att jag samlat på mig massa vätska och bebisen växer? Borde ju rört sig iallafall något kilo.

    Nmg, jag pluggar fortfarande och kommer göra ända fram till BF. Jag kan sitta hemma naken och plugga iallafall ;) MEN är helt gravid mos i huvudet så kommer (med all säkerhet) inte klara min sista kurs på 5v som börjar nästa vecka. Kan inte ens formulera mig och bröt ihop senaste samtalet med läraren haha!

Svar på tråden BF Augusti 2016