Krilledill skrev 2018-10-01 14:04:05 följande:
ursäkta för sent svar (missade ditt förra inlägg) Det är många som svarar på tråden.
Barn som beter sig / klär sig / ser udda ut kommer alltid bli retade. Det är inga gamla konstruktioner & heller inget man ska belasta föräldrarna för (om de inte bryr sig ett skit vill säga). Barn är barn. Elaka & brutalt ärliga. Oavsett om man lär barn om allas lika värde och att himmelen är blå vice versa så kommer barn även vara barn i 100år till. Därför får man faktiskt ta sitt föräldraansvar och skydda barnet i ung ålder. Du kan verkligen inte förvänta dig att alla tar hänsyn till att en liten pojk helt och problemfritt går med klänning till klass 3 bara för att inom familjen inte finns könsroller eller normer. Det är avvikande och folk reagerar, det är den hårda sanningen.
Jag presenterar inga alternativa sanningar? Jag skriver utifrån mina preferenser. Däremot tycker jag personligen att många som är insnöade på utsuddade könsroller vad beträffar pojkar/klänningar - Pseudovetenskap som genus besitter en viss alternativ värld rent mentalt. Om det är en inre önskan eller eftersträvan på hur er önskevärld skulle se ut vet jag inte.. däremot tror jag det!
som du märker håller jag absolut inte med majoriteten av vad som skrivs här. Det hindrar mig dock inte från att se det från min motpols sida, den liberala. Familjeliv var det ultimata alternativet just för att majoriteten här generellt sett har liberal syn. Samtidigt som jag har fasta åsikter är det en vitamininjektion att lyssna på motparten för att förstå hur den sidan tänker & jag tycker verkligen ni har konstiga åsikter.. det intressanta är då att fördjupa sig varför/hur ni tänker.
Fast om du inte har fått höra att det är fel med pojkar i klänning så kommer ett barn inte reagera annorlunda på det än på en flicka i klänning. Det är just det. Fler och fler väljer att inte följa de gamla normerna.
Och om du som förälder får veta att ditt barn mobbar ett annat barn för hur det klär sig, beter sig eller allmänt ser ut så spelar det ingen roll du som förälder har ansvar att se till så ditt barn inte gör det. Att säga "barn är barn" är en undanflykt för att inte vilja ta ansvar. Finns inget som ursäktar mobbing. Och mobbingen är ALDRIG den mobbades fel! De som gör fel är de som inte respekterar att andra är annorlunda punkt slut.
Lite roligt att tänka på att förr så var det vanligt med klänning på pojkar. Och rosa ansågs vara en manlig färg... Men sen ändrades saker med tiden. Man skall inte tvinga en pojke att ha på sig klänning, precis som man heller inte skall förbjuda det pga kön. Jag kan hålla med flera andra här i tråden att smink och magtröja kanske är lite väl som vardagskläder för en 9 åring. Precis som jag kan tycka att klänningar inte är det mest praktiska att ha på sig vid vissa aktiviteter. Men då handlar det om det inte om barnets kön.
Och bara för att man låter barnet vara det det är så betyder inte det att det inom familjen inte finns könsroller eller normer. Bara det att de ser lite annorlunda ut.
Sen tycker jag du har konstiga åsikter som anser att kläder är viktigare än att ett barn mår bra. Det är ju bevisat (inte pseudo vetenskap utan riktig vetenskap) att transsexuella har hjärnor som är konstruerade mer som deras upplevda kön än deras biologiska. Det syns redan på barn. Så redan som barn kan du uppleva könsdysfori. Annan vetenskap (åter en gång äkta inte pseudo) visar att HBTQ barn och ungdomar som har fått stöttning och respekt hemifrån, som har fått vara som de är, har en radikalt minskad risk till självmord. Vad är då viktigast egentligen? Att stötta ett barn, genom att låta den klä sig som den känner är rätt, eller att du tycker det är obekvämt med en som är född pojke i klänning?
Är det verkligen värt ett barns liv att tvinga det till att leva på ett sätt som skadar det? Om du stod framför valet att ditt barn gör självmord eller har på sig en klänning är verkligen klänningen så hemsk då?
Som sagt du skrev själv att du inte träffar detta barnet så ofta. Du säger att det började när barnet var 4-5. Och att sedan på 7 årsdagen så var alla presenter klänningar, smink och peruker. Nu är barnet 9 år. Du har fått höra att barnet går med klänning i skolan. Har du frågat föräldrarna något om hur barnet mår? Verkar barnet må bra? Är det glatt och positivt? Känner sig barnet älskad hemma? Har barnet uttryckt att det inte trivs till dig? Har du fått höra något om att barnet skulle vara mobbat? För det kanske inte alls är det, barn idag är inte så inskränkta som tidigare generationer. För många har fått lära sig från sina föräldrar och från skola och förskola att man skall respektera andras olikheter.
Som sagt, en bra förälder bryr sig mer om sitt barns välmående än om det har på sig klänning eller byxor, rosa eller blått.