• Anonym (Jhb)

    Sociala koder

    Hej! Jag har ett problem. Ni som är lite äldre och mer erfarna kanske kan komma med rimliga förklaringar då jag försökte förklara på ett annat forum, men fick inte så bra förklaringar. Mestadels oseriösa svar.

    Men jag har en diagnos och har pga det svårigheter med sociala koder. Men mitt problem är inte det sociala på det sättet att jag har svårt att träffa nya vänner. Det är bara roligt och jag är väldigt social som person. Utan det som sker är att så fort jag vill lära känna någon tjejkompis så har jag tidigare fått höra att jag gör på fel sätt. Jag har lite olika exemplen som ni kan utgå ifrån och tolka så kan ni ge era råd och tips och åsikter.

    Jag vill främst veta vad det är för sk fel dessa personer faktiskt syftar på.

    1. Stina och Calle har fb och det har även Berit. I mitt fall så är har jag en diagnos och dem personer jag syftar på, har inte diagnoser och är sk normala personer. Dvs att de förstår sociala koder, har fungerande liv, flyttat hemifrån, skaffat barn, jobb kompisar mm. De har inga svårigheter med det sociala. Stina & Calle är dessa normala personer i detta exemplet och Berit ska föreställa mig. Eftersom alla 3 har fb så är detta något normalt, för de flesta i samhället har fb eller sociala medier. Men i mitt fall så får jag höra utav dessa sk normala personer att jag gör på fel sätt inom det sociala med tex sociala koder.

    Det kan vara allt ifrån att ha just fb eller bara att det är något fel att prata med folk på fb. Gör inte de flesta det, pratar på fb instagram osv? Det är ju inget konstigt eftersom det är någonting som många vet är normalt. Det är ju det de sociala medierna är till för, att prata med människor och mycket annat. Vad syftar dem då är själva felet? Att prata med människor, eller att ha fb eller vadå? Det låter så konstigt att något normalt är helt plötsligt fel och dem kan dessutom inte ge rimliga förklaringar om det sk felet. Det är ju inte något riktigt fel jag gör heller, för dem gör ju likadant själva. De har ju sociala medier själva så om det ska vara helt rätt så gör ju allihopa som har fb något fel.

    Ett annat exempel är att normala personer som jag beskrev ovan, förstår inte att man endast vill lära känna nya personer och skaffa kompisar. Tex att man på en studentmottagning försöker vara social men normala personer är tråkiga och kan verkligen inte föra en konversation. De vill liksom inte vara en del av det sociala utan sitter i sin bubbla. Jag försökte lära känna några som var några år yngre än mig och det gick liksom inte att prata, det var som att prata med en vägg. Jag ansåg ju dessa personer som normala så jag trodde ju att de skulle vara roliga sociala och så. Jag ser ju skillnad på de som har diagnoser och de som inte har det, för personer utan ASD har ju lättare med just den sociala biten. Men de personer jag försökt bli vän med har haft mer diagnoser än mig känns det som eller haft extremt skeva inställningar om sociala koder mm.

    Jag försökte lära känna en tjej som jag ville bli vän led, så jag föreslog en fika i stan. I kände inte varandra så bra men fika eller shoppa i stan tycker jag är ett både naturligt och bra sätt att ta kontakt med nya människor på. Finns även grupper där andra söker vänskap där man har gemensamma intressen. Så detta är ju inget konstigt. Däremot tyckte hon det, då hon dels sa att vi var bekanta, hon gick beteendevetenskaplig linje så hon skulle ju självklart föreläsa för mig hur man tog kontakt med människor och menade då att jag gjorde på fel sätt. Vad är då det sk felet? Att jag försökte lära känna henne som en kompis?

    Eller som när jag var ute med min sambo och några och skulle kolla på en spelning. Varpå vi träffade några andra på spelningen/baren och jag hade ingen aning om vilka dem var. Fick reda på det i efterhand. Eftersom jag är social och inte visste vilka de var så ville jag vara artig och hälsa. De va så högt så det gick ju inte att kommunicera med någon så dem hörde ju inte vad jag sa. I detta fall så tycker jag att de har jag förståelse för eftersom det var så högt. Jag och min sambo plus de vi var med gick till ett annat ställe. Alla var jätte sociala och trevliga. Tills dem kom igen. De hälsade inte på mig och hälsade bara på alla andra. Innan hade de kollat väldigt mycket åt mitt håll och jag kände mig bara obekväm och ni vet känslan när man märker att det är personligt. Jag blev bara irriterad och ledsen eftersom jag inte förstod vad jag hade gjort för fel. På andra stället så hälsade dem inte, den ena glodde på mig och undrade typ vem jag var eller varför jag satt där kändes det som. Personen fick senare reda på utav min sambo vem jag var.

    Problemet här är ju att dessa personer va 30 år och har både familj och barn. Wtf? Känns så himla märkligt beteende och detta är ju om inte något, något socialt fel dem gjorde.

    Det är ju normalt att man hälsar på allihopa och inte bara på dem där och utesluter någon annan. Jätte omoget för några som är 30 och har familj och barn.

    Jättelångt inlägg men detta är då några exemplen på olika sociala fel jag fått höra att jag gör. De har inte sagt det så direkt utan mer visar det på olika sätt genom handlingar eller bara tyckt mitt sätt att lära känna folk varit något fel.

    Vore jättetacksam för svar vad detta kan bero på! Vill ni ha mer info så fråga bara så kan jag berätta mer.

  • Svar på tråden Sociala koder
  • Anonym (Jhb)

    Nej detta är ingen trolltråd. Jag är seriös. Jag har tyckt att jag har svarat och sedan tror jag pga att jag är dålig på att formulera mig, att det blev lite fel.

    Dem syftade på att det var fel att jag skrev med dem på fb.

    Exakt vad de menade med det har jag ingen aning därför tyckte jag deras åsikt var konstig. Det som hände var att dem reagerade på att jag skrev med dem på fb trots att jag pratade med dem i verkligheten också. Sedan tror jag att pga att dem brydde sig att jag skulle träffa den där personen så tror jag att eftersom jag inte förstod vad de var jag hade gjort mot dem att jag antingen trodde att de att jag hade pratat med dem på fb. Men nu i efterhand har jag fått veta att det hela började med att dem ville vara snälla men jag tyckte deras sätt att bry sig om mig var jobbigt, så dem gick ihop några tjejer och tog då upp någonting inför klassen på en lektion. Jag fattade inte vad de hela handlade om men det handlade tydligen om den där personen jag skulle träffa. De var sura över det. Jag fattade dock inte varför de skulle bli sura på mig över en sådan sak. Det var därför jag inte fattade vad jag hade gjort för fel. Det var mycket att jag fick skulden för något som jag inte visste om vad jag hade gjort. Jag blev något slags offer och jag har alltid undrat varför.

    De andra exempel som jag tagit upp har jag också känt att jag blivit något slags offer i det sociala. Dels eftersom jag inte kan dem reglerna och för att ingen säger egentligen vad de menar när de säger att jag gör på fel sätt. De tror ju att jag ska fatta men jag säger ju till dem att jag inte gör det för annars skulle jag ju inte ha frågat dem om varför dem tycker jag gör på fel sätt. Eftersom det var så längesen så tror jag också att jag blandar ihop olika saker också för att jag var så omedveten om allting då.

    Någon sa till mig att tex mobbingen spred sig till hela skolan typ och jag känner bara, varför skulle hela skolan bry sig om att jag blev utsatt för mobbing från min klass? Jag trodde ju de bara var jag och klassen som visste om det samt lärare och så. Men jag hade ju ingen aning om att andra klasser visste om det. De hade tydligen gett sig på dem i klassen men jag visste ju inte om det. Jag mådde ju dåligt själv så jag kunde ju inte se dem händelserna. Vissa händelser vet jag ju inte ens om det är sant eller inte för varken lärare eller dem i klassen sa ju något till mig. De fick inte prata med mig. Många ville sluta pga att de fick så mycket skit pga mig. Jag ville ju inte bli mobbad så varför gör dem det till mitt fel när de var jag som var utsatt för mobbing? Det var därför jag kände mig utfryst av hela klassen. Sedan kan ju mycket vara efterkonstruktioner också. Jag har tyvärr inte mycket info om vad som faktiskt hände förutom det jag själv upplevde och det jag sagt och hört både då och efteråt.

  • Anonym (M)
    Anonym (Jhb) skrev 2019-06-22 10:02:11 följande:

    Nej detta är ingen trolltråd. Jag är seriös. Jag har tyckt att jag har svarat och sedan tror jag pga att jag är dålig på att formulera mig, att det blev lite fel.

    Dem syftade på att det var fel att jag skrev med dem på fb.

    Exakt vad de menade med det har jag ingen aning därför tyckte jag deras åsikt var konstig. Det som hände var att dem reagerade på att jag skrev med dem på fb trots att jag pratade med dem i verkligheten också. Sedan tror jag att pga att dem brydde sig att jag skulle träffa den där personen så tror jag att eftersom jag inte förstod vad de var jag hade gjort mot dem att jag antingen trodde att de att jag hade pratat med dem på fb. Men nu i efterhand har jag fått veta att det hela började med att dem ville vara snälla men jag tyckte deras sätt att bry sig om mig var jobbigt, så dem gick ihop några tjejer och tog då upp någonting inför klassen på en lektion. Jag fattade inte vad de hela handlade om men det handlade tydligen om den där personen jag skulle träffa. De var sura över det. Jag fattade dock inte varför de skulle bli sura på mig över en sådan sak. Det var därför jag inte fattade vad jag hade gjort för fel. Det var mycket att jag fick skulden för något som jag inte visste om vad jag hade gjort. Jag blev något slags offer och jag har alltid undrat varför.

    De andra exempel som jag tagit upp har jag också känt att jag blivit något slags offer i det sociala. Dels eftersom jag inte kan dem reglerna och för att ingen säger egentligen vad de menar när de säger att jag gör på fel sätt. De tror ju att jag ska fatta men jag säger ju till dem att jag inte gör det för annars skulle jag ju inte ha frågat dem om varför dem tycker jag gör på fel sätt. Eftersom det var så längesen så tror jag också att jag blandar ihop olika saker också för att jag var så omedveten om allting då.

    Någon sa till mig att tex mobbingen spred sig till hela skolan typ och jag känner bara, varför skulle hela skolan bry sig om att jag blev utsatt för mobbing från min klass? Jag trodde ju de bara var jag och klassen som visste om det samt lärare och så. Men jag hade ju ingen aning om att andra klasser visste om det. De hade tydligen gett sig på dem i klassen men jag visste ju inte om det. Jag mådde ju dåligt själv så jag kunde ju inte se dem händelserna. Vissa händelser vet jag ju inte ens om det är sant eller inte för varken lärare eller dem i klassen sa ju något till mig. De fick inte prata med mig. Många ville sluta pga att de fick så mycket skit pga mig. Jag ville ju inte bli mobbad så varför gör dem det till mitt fel när de var jag som var utsatt för mobbing? Det var därför jag kände mig utfryst av hela klassen. Sedan kan ju mycket vara efterkonstruktioner också. Jag har tyvärr inte mycket info om vad som faktiskt hände förutom det jag själv upplevde och det jag sagt och hört både då och efteråt.


    Men om du nu inte kan vara specifik, hur tänker du då att vi ska kunna hjälpa dig? Vi kan ju inte förklara vad folk menade om vi inte vet vad de har sagt.
  • Anonym (?)

    I ditt förra inlägg skriver du:

    ?Jag fattade inte vad de hela handlade om men det handlade tydligen om den där personen jag skulle träffa.?

    Kan du nu berätta för oss om den där personen?

    Inlägget får bli långt.

  • Anonym (Jhb)

    Driver ni med mig? Det spelare väl fan ingen roll vem personen var. Ni ville veta vad som hände, jag skulle träffa en person själv och de ville inte jag skulle gå och träffa personen ensam. Jag tyckte de var jobbiga som gjorde värsts grejen om det och då vart de sura på mig och tog upp det inför hela klassen under en lektion.

    Fattar ni?

  • Anonym (M)
    Anonym (Jhb) skrev 2019-06-22 11:34:10 följande:

    Driver ni med mig? Det spelare väl fan ingen roll vem personen var. Ni ville veta vad som hände, jag skulle träffa en person själv och de ville inte jag skulle gå och träffa personen ensam. Jag tyckte de var jobbiga som gjorde värsts grejen om det och då vart de sura på mig och tog upp det inför hela klassen under en lektion.

    Fattar ni?


    Hur ska vi kunna fatta situationen utifrån den lilla infon? Det är ju stor skillnad om du skulle träffa typ din farsa eller ortens knarklangare.
  • Anonym (Jhb)

    Jag skulle träffa en kille som jag höll ihop med i över ett år. Detta va 7-8 år sedan.

  • Anonym (????)
    Anonym (Jhb) skrev 2019-06-22 11:52:10 följande:

    Jag skulle träffa en kille som jag höll ihop med i över ett år. Detta va 7-8 år sedan.


    Varför känner du ett behov av att förstå vad några skolkamrater sa för 7-8 år sedan? Kan du inte bara släppa det och fokusera på nuet och framtiden?
  • Anonym (?)
    Anonym (Jhb) skrev 2019-06-22 11:34:10 följande:

    Driver ni med mig? Det spelare väl fan ingen roll vem personen var. Ni ville veta vad som hände, jag skulle träffa en person själv och de ville inte jag skulle gå och träffa personen ensam. Jag tyckte de var jobbiga som gjorde värsts grejen om det och då vart de sura på mig och tog upp det inför hela klassen under en lektion.

    Fattar ni?


    Anonym (Jhb) skrev 2019-06-22 11:52:10 följande:

    Jag skulle träffa en kille som jag höll ihop med i över ett år. Detta va 7-8 år sedan.


    ?De var sura över det. Jag fattade dock inte varför de skulle bli sura på mig över en sådan sak. Det var därför jag inte fattade vad jag hade gjort för fel.?

    Höll ni fortfarande ihop när du skulle träffa honom ensam eller var han ett ex?

    Hade han en annan tjej då när du skulle träffa honom ensam?

    Var någon av de andra själv intresserad av honom?

    Hade han misshandlat dig?

    Hade du misshandlat honom?

    Var han mycket äldre än du?

    Var han kriminell?

    Kom han från en annan kultur?

    Någon orsak måste det ju finnas till att de inte ville att du skulle träffa honom ensam. Det verkar konstigt att du inte fattar vilken den orsaken var.
  • Zaxika

    TS du får gärna återkomma om det händer någon ny social situation som du vill ha tips och råd kring.

    Kan säkert vara lättare att förklara en situation som hänt nyligen.

    Hoppas du haft och får en fortsatt fin midsommar!

Svar på tråden Sociala koder