Parkblomman1 skrev 2023-12-15 20:19:51 följande:
Hej igen❤️
jag skrev i gruppen för någon månad sedan gällande hcg som sjönk vid bim och att jag varit med om det tidigare men fick då missfall. Dagen efter fick jag ökning på det digitala.
Jag hade bokat ett tidigt ultraljud när jag var 7+0 men inget hjärta hittades och visade sig att det slutat växa 5+6 💔
Dagen efter var jag på en second opinion där läkaren hittade en till hinnsäck. Dvs en tvillinggraviditet. Men troligtvis hade den andra slutat växa långt innan den ?första?. Var tillbaka till läkaren igår och MA bekräftades och första tabletten för avbrytandet av graviditeten.
Idag tog jag tabletterna jag fick med mig hem.
Jag hoppas att det är okej att jag hoppar in i tråden.
Kort om oss är att jag är 26 och mannen 32. Jag har velat ha barn i många år och vi har försökt i ett år nu.
Tidigt missfall i september med blödning två dagar efter bim. Blev gravid igen i november vilket var en chock då det inte hänt något på 9-10 mån innan dess.
Jag har sett att en del av er kör med IVF? Gör alla det eller är det några som inte gör det?
Trevlig kväll ❤️
Parkblomman1: Vad fint att du känner att du vill tillbaka till den här härliga gruppen, även om vi såklart hade hoppats att du skulle få hänga i gravidgrupper istället och se drömmen uppfyllas med graviditeten du hade i november

Precis som Mathilda svarade så har många av oss i den här gruppen kommit till den punkten att vi gjort eller ska göra IVF. Hur ser det ut för er, har ni gjort någon utredning och funderar ni på IVF eller fortsätter ni själva eftersom ni blivit gravida två gånger?

MalinJ skrev 2023-12-16 14:10:04 följande:
VICKAN
Tack så mycket!
Vi är redo båda två och har börjat ha sex både med och utan kondom för och minska risken för en ny graviditet.
Visst för jag försöka nu eftersom både kropp och huvud mår bra men dom sa vänta helst till en mens. Men inget krav.
Vi har inte haft jätte mycket sex men lite. Men känns som man är tillbaka nu och är så redo.7
Precis haft äl och den blev inte så sen som jag trodde den skulle bli ev, men däremot kände jag absolut ingenting, utan märktes på mitt sekret och testerna var inget wow heller men givetvis starkare och näst intill som kontrollsträcket. Men inte helt lika starkt.
Vi får se hur allt går, jag bara längtar tills en ny graviditet och hoppas den ska bli våran tur.
Så nu är det bara och vänta, borde vara på äl+3 imorgon och brukar få mens på 15, ett tag kvar dit.
MalinJ: Vad skönt att höra att det känns som att du är tillbaka på banan nu och att ni till och med börjat ha sex igen. Då närmar sig BIM mer och mer, och sedan en ny cykel med helt nya förutsättningar

Hoppas och tror att ni ska få bra hjälp nu framöver och att 2024 ska bli ett mycket mycket bättre år för er än vad 2023 var!

Mathilda88 skrev 2023-12-17 11:12:34 följande:
Både vanligt gravtest (CB och RFSU) och testa tidigt (CB) var negativa idag 😭😭 Hade ändå så himla fin magkänsla att det skulle gå med dom här två små fina ❤️
Mathilda88: Skriver även till dig i den här gruppen, men det är för att jag tänker på dig så mycket och hoppas att du får massor med kärlek och stöd efter det här oerhört tråkiga beskedet

Önskar verkligen att 2024 ska bli ditt år utan de nederlag, hinder, sorg och smärta som 2023 innehållit, utan jag önskar av hela mitt hjärta att 2024 ska vara året då du äntligen blir mamma

Hoppas att du får ta hand om dig ordentligt nu här i juldagarna och att du hittar kraft och styrka - för det vet vi att du har - till ett nytt försök nästa år. Skickar mina största kramar!