BF Mars 2022
Känns så lustigt att skapa denna tråden!
Men idag plussade jag efter att ha försökt sen I augusti 2021.
BF är 1/3 <3
Hoppas att vi ska kunna följas åt :)
Om någon vill följas åt i en FB-grupp fixar jag gärna det istället.
Känns så lustigt att skapa denna tråden!
Men idag plussade jag efter att ha försökt sen I augusti 2021.
BF är 1/3 <3
Hoppas att vi ska kunna följas åt :)
Om någon vill följas åt i en FB-grupp fixar jag gärna det istället.
Låter jobbigt men du får tänka att det är bra med mycket symtom iaf! Då är du verkligen gravid! Jag nojjar över att inte vara sängliggande som jag varit i mina två graviditeter som resulterat i ett barn. Min förra graviditet mådde jag dåligt men inte sängliggande och det var missed abortion. Nu är väntan olidligt lång till tidigt ultraljud.
Jag är i vecka 8 (7+6) och jag tror att jag blir galen. Har haft alla tänkbara symptom. Ömma bröst, illamående, huvudvärk, torr I munnen, yr, bihåleinflammation (som jag aldrig har haft förut), förstoppad, motsatsen till förstoppad, drar och sliter i magen, ont i ryggen. Har gått upp 2 kg för att jag måste små äta hela tiden pga av illamåendet ^^ och jag är "baaara" i vecka 8... det ända jag inte har haft är molvärk utan det är mer som att det drar i magen.
Haha snälla är det någon annan som blir bombaderad av symptom som mig? Känns inte så när jag läser här inne, fattar ingenting ^^
Tack för tipset om sveamottagningen. Fick tid för VUL vecka 31, då kommer jag vara i 7+3. Ni som varit där, hur var kliniken?
Jag har som du Jezz20 väldigt mycket ?graviditetskrämpor?; allt från konstant illamående/dagliga kräkningar, trötthet, har varit förstoppad deluxe, lös i magen, stickningar/motvärk, ont i brösten mm mm. Är i vecka 7+6 idag och har ett privat visibilitets ultraljud inbokat på onsdag. Förhoppningsvis känns det mer ?värt? det när man fått se att hjärtat slår, just nu funderar jag ens varför jag håller på med detta? ^^
Sjukskrev mig i går från jobbet så jag spydde konstant när jag fått i mig något och att vara på jobbet utan att äta funkade inte heller. Har idag fått tabletter utskrivet mot illamåendet, fick dock Prostafen (vilket man även kan köpa receptfritt) och har inte märkt att de hjälper ännu men trött blir man däremot. Herregud, har sovit säkert tre timmar på förmiddagen vilket är onormalt för mig. Ska testa dessa till och med onsdag och funkar de inte så ska jag väl få testa något annat. Så jaaa, du är inte ensam i att känna mycket symptom om det är någon tröst
Tack för tipset om sveamottagningen. Fick tid för VUL vecka 31, då kommer jag vara i 7+3. Ni som varit där, hur var kliniken?
Hej
Jag vill också vara med, precis plussat med bf 25/3 enligt app. Känner mig trött och illamående till och från under dagarna.
Har även en snart 3åring. ????
Skulle också vilja vara med i facebook-gruppen så jag skickar ett meddelande till TS ????
Tack för tipset om sveamottagningen. Fick tid för VUL vecka 31, då kommer jag vara i 7+3. Ni som varit där, hur var kliniken?
Menar du den i Södertälje? Var där Imorse, fräsch lokal, trevligt bemött av alla, det är en manlig gynekolog (ibland är det inte bekväm för vissa men jag tycker alla är proffs) han var mycket trevlig, frågade lite allmänt sen gjorde vi ul och jag fick en bild hem (inte mycket att se, jag blev mått som 6+2 och jag trodde 6+5 men aja) var väldigt glad att @hurtanktedunu tipsat om det! :)
Jag fick träffa en kvinna. Så det fanns också tydligen
Fått åka in akut nu pga extrema magsmärtor och blod när jag torkade mig imorse, ska vara i vecka 6 men nu visade graviditetstestet på akuten negativt.. förmodligen havandeskap eller missfall. Är helt förstörd. Så chockad över hur hårt jag tar detta..