Anonym (FYI) skrev 2021-08-05 15:30:41 följande:
Jösses, var fick du luft? Eller för den delen, var hittar du sammanhanget?
Jag snackar inte om att köpa hörlurar på Elgiganten, Vem som helst får sätta vilka priser på sina saker som dom vill, jag snackar affärsmässighet.
Om jag som företagsledare märker att min motpart är oärlig i sina affärer eller intensioner gentemot mig och mitt bolag väljer jag om jag vill fortsätta göra affärer med hen. Precis på samma sätt som om min partner är oärlig mot mig väljer jag om jag vill fortsätta eller inte.
Fast du svarade på: Ja,det är just det. Individuellt.
För dig är kanske en kyss otrohet-light,men för din partner inte.
Vem avgör då vad som är otrohet-light och inte?
Du eller din partner?"
Och påstår att det är den som "känner sig lurad" som definierar om någon är otrogen eller ej. Och lyfter vidare det till affärsmässighet.
Oavsett situation är definitionen inte avhängig en persons upplevelse. Den kan ju vara fel, som sagt. Oavsett om det är en TV på Elgiganten eller en miljardaffär. Fattar du? Det fattar resten av världen, så lagar och regler strävar efter att vara helt fria från den typen av emotionella resonemang.
Det är givetvis ditt val att lämna oavsett och det har ju aldrig varit frågeställningen. Frågan är om du gör det på rätt grunder?
Och det gäller ju bägge vägarna. En normal person som lever under svenska normer väljer ju bort en person som har extremt snäva gränser för när de känner sig kränkta. Just för att deras definition skiljer i den frågeställningen du icke-svarade på.