• Anonym (I)

    Förbjuda kryssningen... intentionerna säger mig

    får eran partner åka iväg på partykryssning med sina kompisar? Min man som är småbarnspappa åkte nyligen. De va 2 nätter. han åkte med sina 5 killkompisar. 4 av dom är singlar. Förstår inte vittnen? Varför räcker inte det att gå ut och äta eller dra till en bar? Dom som åker partykryssning när dom har förhållande, är det för att vara otrogen?? vill gärna höra era Åsikter.

    jag ville inte att han skulle åka men han sa att han bara ville dricka o ha en trevlig resa med sina vänner. ingen tanke alls på att vara otrogen. Han fixa upp sig rätt mycket inför kryssningen. Han gick till barberarn och frisören. Även köpte nya kläder och skor, duschade gjorde sig fräsch... annars brukar han typ aldrig köpa nya kläder, han Bryr sig inte alls om sitt skägg eller utseende. Och brukar låta håret och skägget växa fritt utan att han bryr sig.. men inför kryssningen fixa han upp sig rätt mycket. Tror ni tanken va otrohet??  

  • Svar på tråden Förbjuda kryssningen... intentionerna säger mig
  • Anonym (I)

    Ja vi har sökt hjälp. går hos parterapi. Sagt att jag har kontrollbehov, men det är ju befogat.. då jag upptäckte att han stod bredvid en tjej och pratade och även där hans vänner skrev att dom skulle ragga upp honor och ligga. Men kanske va på skämt va vet jag? Men problemet när vi går på parterapi så ljuger han. Han säger att han aldrig velat vara otrogen nån gång inte ens kryssningen. jag har erkänt att jag har kontrollbehov. Men svårt att söka hjälp. När han inte pratat knappt och står för det 

  • Anonym (I)

    Men tror inte han fick ligga då nästan inga tjejer vill ha han då han har ölmage och hårig och så... han har själv sagt att han alltid haft svårt att få tjejer. han Har kanske fått till det bara med 5 tjejer för många år sen som har fetma ... och nej ni behöver inte skriva att jag är det. Jag är smal. Vet att de finns massa troll här 

  • Anonym (magkänslan)
    Anonym (Hjälp) skrev 2022-03-11 14:58:28 följande:
    har du sökt hjälp? 
    Hon söker ju hjälp här din lilla s**t
  • Anonym (Naivitet)
    Anonym (Det som händer) skrev 2022-03-11 15:43:49 följande:

    Det som händer på båten stannar på båten.
    Klart att han komma ligga, säger ju sig själv enligt din info.
    Om du inte vill så ställ ett ultimatum emot honom.

    Det är rena köttmarknaden på partykryssningar.


    När jag och min fru träffades för 20 år sedan så lovade vi varandra att inte åka på sådana tillställningar.
     


    Klokt. Möjligheten till enkelt sex, med mycket sprit och hytterna så nära, och just den allmänna överenskommelsen som du säger att "det som händer på båten stannar på båten" - är ju själva syftet med en sådan kryssning. Finns nog inte någon som åker, som inte har en sådan baktanke eller förhoppning. 
  • Anonym (magkänslan)
    Anonym (I) skrev 2022-03-11 14:47:31 följande:

    förbjöd han inte att åka kryssningen men gillar inte att han gjorde det.. partykryssning två nätter borta när vi hade En bebis som bara var nån månad... men att åka iväg på kryssning och roa sig säger jag inget om. Men har ingen tillit till han och det är det som ligger i grund för detta. Kom inte och säg ? hur kunde du skaffa barn med han, lämna han ? jag har hört det och ni hade resonerat annorlunda om ni var i min sits. Så håll er till sakfrågan och gå inte in på varför vi har barn ihop osv... 
    han har ju försökt vara otrogen förut. han träffades sin killkompis ex och flirtade med henne och sen kom de fram att han hade en sexuell attraktion till henne. Om han nu har det så borde han inte träffa henne. Visst att mab inte kan styra sina känslor o tankar. Men han försökte ge utlopp för sina tankar. men det var hon som inte ville, så ingenting hände. Han sa att han hade känslor för henne. Men sen erkände han för mig att de va inga känslor bara sexuell attraktion... 

    pga att jag inte har tillit till honom så känns de fel att han åker på kryssningen med kompisar som bara är singlar. Dessutom partykryssning och två nätter. 


    har listar ut hans lösen till hans fb. Väldig dumt och vet att jag fått ett kontrollbehov pga vad han gjort. Behöver söka hjälp jag är medveten om att det är helt sjukligt beteende. Men där hade han en skapat en grupp med alla 3 killkompisarna som han skulle åka på kryssningen med. Där skrev hans vänner att dom ska supa sig redlösa och hitta massa kåta honor. Visst min kille skrev inget sånt i chatten. Han svarade inte ens på det. Men att han ens åker med sånna personer så är ju risken större att han är otrogen. Men sen vet jag inte om dom överdrev eller drev eller var sarkastiska i gruppen heller... dom är ett gäng på 4 grabbar som åker kryssning och alla är singlar utom min partner. Tydligen så tappa dom bort varan. Och så skicka dom en bild på min kille bredvid en tjej i baren. Så uppenbarligen pratade han med henne.. och varför håller man inte ihop när man är 4 grabbar? Min kille stod vid baren två andra satt på en soffa och en Annan stod vid en annan bar. Såg det på bilderna dom skickade till varandra i gruppen. Varför delar man på sig? Är de större chans då att få napp på brudar? Förstår inte annars varför... 

    min kille är inte mån om sitt utseende alls. Han låter sitt skägg växa så det ser ovårdat ut. Han går till barberaren kanske en gång i halvåret. frisyren struntar han i och det växer och ser ovårdat ut. han fixar håret ofta samtidigt med skägget. Men samma dag han skulle åka kryssningen så drog han till barberaren, köpte nya kläder och nya fina märkesskor. Och duschade innan.. annars duschar han typ bara en gång i veckan... och har samma kläder varenda dag. Han går med trasiga skor och kläder med hål i och smuts. Visst att man vill se anständig och fräsch ut när man ska festa. Men han bryr sig ju aldrig nånsin annars? Inte ens på julen klär han upp sig. Inte heller när nån fyller år bryr han sig såhär mycket... så vaeför ska man bry sig så mycket när man ska dricka med grabbarna?? Känns som han vill att tjejerna ska vilja ha han så han kan få vara otrogen.. dock raka han inte pungen , märkte att den forfarande va väldigt hårig.. så känns som han inte ville raka där för att då blir de för uppenbart att han vill vara otrogen? Eller vad tror ni? Kan tillägga att han skaffade goodOnes förut också . En app där man raggar 


    Hej, Skulle dela in ditt problem i fler.
    1, att du snokar reda på hans lösenord på fb är ett annat uttryck för din tillitsbrist, som alltså delvis verkar vara befogad. eller förstod jag det rätt att han velat vara otrogen, men inte lyckats?

    2, om vi struntar i tillitsbrist och eventuella otroheter så tänker jag att vissa saker också handlar om värderingar, gällande denna kryssningskonflikt. är det korrekt uppfattat att du är nybliven mamma och ni har en liten hemma? jag tycker personligen att det är schysstare av pappan att hålla sig hemma och fokusera på familjen då, känns mer schysst av en nybliven pappa.
    men visst, om barnet kanske är ett halvår och pappan verkligen funnits där för sin familj och rekat med mamman om en partyhelg med vännerna tycker jag det kan vara ok. jag menar, att han vill festa med lite vänner är ju i sig inget konstigt, kanske snarare är timingen i detta fall. man känner sig lätt isolerad när man just blivit föräldrar och kan behöva landa i sitt gamla jag med gamla vänner.

    3, ponera att du också är svartsjuk, utöver att han varit otrogen. jag menar, att man vill klä upp sig för en kryssning eller träffa vänner är inget konstigt i sig, som behöver byta att man har dåliga avsikter.

    4, Eftersom han inte orkar duscha i vardagen osv, låter det som han låter dig dra i allt det sociala och familjefrågor att han är sån som bara hänger med på nåt sätt. han låter passiv, typ som att du drar i relationen (var parterapi din idé?). tycker synd om dig om det är så. och att han försökte snacka med massor av tjejer på den där båten, tycker inte han låter som en bra kille, men det kan ju ha varit oskyldigt.
    men om vi nu ska se det helt från hans sida: han är kanske inte lycklig och nu när nåt som engagerade honom, party med vänner, att få känna sig cool på nytt osv kanske gjorde att han orkade anstränga sig (gå till barberare klä sig fint) men behöver ju inte betyda att han ville vara otrogen.
    han är väl för feg för att göra slut eller känner sig fången med liten bebis. han vill kanske inte ta ansvar.

    5, men om vi istället ser det till dig: jag tycker att du ska börja fokusera inåt. på dig och ditt barn. och hitta din styrka inom dig genom att fundera på vad DU vill ha. vad vill DU ha ut av en relation? vilka beteenden från din partner accepterar DU? vilka värderingar har DU? hur tycker du man ska ställa upp på varandra som familj? 
    Och vad tycker han? Om han är som du tror får du väl inte ut ett ord ur honom, men kanske dags på att fundera på vem du är, vad du vill ha för liv och kärlek och hur ditt barn ska se dig?

    Hjärta
  • Anonym (magkänslan)

    obs, menar alltså att jag tycker att en bra och ansvarig nybliven pappa borde prioritera familjen. detta är MIN värdering. Är man en sådan pappa så tror jag att man som nybliven mamma också är mer ok med om pappan gör nåt kul eller party. medan om man är med en kille som är otrogen/försökt vara otrogen, inte verkar bry sig om familjen osv, då kanske en partykryssning blir en metafor för ett missnöje man har i relationen.

  • Anonym (magkänslan)
    Anonym (I) skrev 2022-03-11 15:45:28 följande:

    Ja vi har sökt hjälp. går hos parterapi. Sagt att jag har kontrollbehov, men det är ju befogat.. då jag upptäckte att han stod bredvid en tjej och pratade och även där hans vänner skrev att dom skulle ragga upp honor och ligga. Men kanske va på skämt va vet jag? Men problemet när vi går på parterapi så ljuger han. Han säger att han aldrig velat vara otrogen nån gång inte ens kryssningen. jag har erkänt att jag har kontrollbehov. Men svårt att söka hjälp. När han inte pratat knappt och står för det 


    Jaså. Men då låter det inte som han vill ge er relation en ärlig chans, om han till och med ljuger i parterapin! Du kan inte ensam reparera er relation. Det kanske är läge att dra sig ur för dig... :/
  • Anonym (magkänslan)
    Anonym (I) skrev 2022-03-11 15:48:15 följande:

    Men tror inte han fick ligga då nästan inga tjejer vill ha han då han har ölmage och hårig och så... han har själv sagt att han alltid haft svårt att få tjejer. han Har kanske fått till det bara med 5 tjejer för många år sen som har fetma ... och nej ni behöver inte skriva att jag är det. Jag är smal. Vet att de finns massa troll här 


    alltså... förmodligen har han verkligen inte fått knulla på den beskrivningen. 

    fundera på vad du vill med ditt liv. kram
  • Anonym (Gå vidare)

    Väldigt många udda svar här som föreslår att du ska söka hjälp för din svartsjuka. Jag tänker att du verkar ha en stark känsla, grundad i tidigare erfarenheter med just honom, som säger att han inte är någon att lita på. Sen verkar som att du ändå vill att det ska vara en relation med ömsesidig trohet. 

    Alla vill inte leva så, men du har all rätt att definiera hur du vill leva och vad du vill ha ut av en relation. 
    Jag hade inte heller tyckt att det känts bra om min kille/man betett sig så. MEN! Jag vill råda dig att istället för att förbjuda honom att åka, verkligen fundera över vad som är viktigt för dig i en relation, för att den ska tillföra sig det du vill ha för att må bra. Sen bestämma dig för om han alls kan komma i närheten av att uppfylla dina behov, oavsett om det handlar om att du vill ha trohet, trygghet, uppskattning eller vad du nu ser som viktigt. Han ska ju tillföra något och få dig att må bra. 

    Jag ser din vilja att förbjuda honom att åka, som ett tecken på att han inte tillför, eller är beredd att möta dig i vad du behöver i en relation. Jag tänker att du säkert har rätt i din magkänsla. Den ska du lita på. 

    Jag tror du skulle kunna hitta någon som passar dig bättre. Som vill samma som du och som vill ge dig det du behöver. Det är inga konstiga krav du ställer. Men att förbjuda honom att leva och hänga med kompisar är inte rätt väg att gå. Välj
    någon som är på samma nivå som du kommer inte dra iväg med ett gäng singelpolare eller uttrycka vilja att vara otrogen.  Det ser jag som omoget och väldigt konstigt beteende. Han kan också hitta någon som delar hans syn på relation och hur han vill leva. 

    Jag skulle inte stanna i en relation där killen har utryckt vilja att vara otrogen. Har man barn tillsammans så får man hitta nya sätt att ge barnen den trygghet de behöver. Man måste inte leva ihop för det. 

  • Anonym (Gå vidare)

    Jag vill tillägga att hans beteende med lögner absolut kan väcka kontrollbehov. Hade du kontrollbehov som liten också Eller har det kommit med honom? 

Svar på tråden Förbjuda kryssningen... intentionerna säger mig