Noelani skrev 2023-07-10 16:12:48 följande:
Åh jag hade helt glömt bort denna grupp - brukar mest skriva i en annan :)
Vi har påbörjat försök 2 och har planerat ÄP på onsdag. Denna gång har vi chans till 6 ägg men troligen 4-5. Känns okej men också väldigt lågt.. jag hade nog förväntat mig iaf 10-12 eftersom jag också känt mig så jädra öm i magen...
Den milda varianten brukar rekommenderas när man är lite äldre då den brukar generera färre ägg men ägg av bättre kvalitet. Nu är jag snart 40 år så är inte jättegammal men inte direkt ung heller. Tror den är mer populär i Danmark där vi går..
Vi ska köpa 3 försök nu på onsdag då vi betalar för detta försök och de känns väldigt skönt att betala flera direkt och sen på något sätt bara kunna gå vidare och fokusera på behandlingarna.
Hur har det gått för dig? Hur många försök har ni gjort innan? Hur gamla är ni?
Säg inte det att ni inte skulle kunna lyckas på naturlig väg.. jag har läst studier som visar på att mellan 20-35% av de som gjort IVF lyckas på naturlig väg efter eller mellan behandlingar..
Får ni inte göra återföring då i aug?
Hoppas det går snabbt tills ni får göra FET och att de inte krockar så ni också kan få lyckas snaaart :)
Aaah, jag fattar! Men vad roligt att få en uppdatering från dig
Shit vad spännande med ÄP på onsdag, jag kommer att hålla tummarna extra hårt då!

Så bra att du går till en klinik som inte har sommarstängt! De flesta verkar annars ha det åtminstone fyra veckor. Jag känner verkligen igen mig i att man blir lite "girig" och önskar massor med ägg, men som vi pratade om innan så säger ju ett stort antal ägg inte nödvändigtvis att det är hög kvalité på alla för det, utan vi hoppas nu att ni får ut 4-6 riktigt fina ägg och att du snart ska få ruva på guldägget 🥰 Har det gått bra med sprutorna och allt?
Ja men vad bra, det brukar väl vara lite billigare att ta tre försök på en gång än att betala ett och ett? Sedan så hoppas vi såklart att det ska gå redan det här försöket, men om det betyder att ni inte behöver göra de sista två försöken pga en graviditet så är man nog så glad för det att man tycker att det är värt varenda krona 🥰
Vi har gjort ett IVF-försök hittills och den färska återföringen tog inte, men vi har två små embryon i frysen och de räknas in i det första försöket eller vad man ska säga. Vi är båda 34 år och det enda felet de hittat är att jag har en blockerad äggledare, men att den andra ser bra ut. Tack för att du säger så, jag ska sluta vara så negativ om våra chanser 😄 Kliniken sa samma sak, att det är många som ringer till dem och avbokar en behandling för att de lyckats plussa på egen hand under väntetiden.
Nej precis, vi kan inte göra någon återföring i augusti för kliniken har semesterstängt och första dagen de öppnar för att göra frysåterföring är 11 augusti men då har jag redan passerat den dag i cykeln som ägget skulle ha behövt återföras. Så nästa fönster som passar i min cykel blir i början av augusti eftersom FET måste vara fem dagar efter ägglossning. Jag förklarar inte så bra känner jag, men du kanske förstår ungefär hur jag menar ändå
Tack snälla du, jag hoppas och tror verkligen på IVF! 😍