Inlägg från: Anonym (Thor) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Thor)

    Svenskars rasism

    Anonym (Ja) skrev 2025-05-18 19:55:27 följande:
    "Mycket vanligt"? Snacka om att trolla. Både bland svenskar och invandrade är det exempelvis mycket ovanligt att män våldtar kvinnor men av de som gör det har en klar majoritet MENA-påbrå trots att denna grupp utgör max 20% av befolkningen som helhet. Detta kallas för överrepresentation i statistiken. Du viftar med rasistkortet igen men du har ingenting att komma med som motsäger mitt påstående eller stödjer din egen tes. 

    Om du tolkar det jag skriver som att jag skyller våldtäkter på TS så får du nog gå en kurs i läsförståelse. Däremot bär hon sannolikt en del av ansvaret för att hon och andra upplever "rasism"... och hon är uppenbarligen inte villig att göra vad som krävs för att ändra på det. Man tar seden dit man kommer om man vill passa in och bli en i gänget.
    En överväldigande majoritet av alla invandrare misstänks aldrig för brott. 88 procent av utrikes födda har inte misstänktes för något brott, jämfört med 95 procent bland svenskfödda med svenskfödda föräldrar.

    Forskning visar att socioekonomiska faktorer som arbetslöshet, segregation och social utsatthet har större betydelse för brottslighet än etnicitet eller ursprung.Det finns även indikationer på att invandrare oftare polisanmäls, blir föremål för polisspaning och i högre grad lagförs, vilket kan påverka statistiken.

    Invandrare är inte en homogen grupp; brottsligheten varierar kraftigt mellan olika ursprungsgrupper och individer.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (Blatte-Maja) skrev 2025-05-18 21:49:05 följande:
    Mycket tveksamt att du är svensk.

    Utöver godhetsposerande wokies, vet du vad som skapar "rasister som skjuter vilt" i Sverige? Jo, såna som faktiskt skjuter vilt på riktigt, med vapen. Du vet, de där som av ren tillfällighet bara RÅKAR ha en annan etnicitet. 

    Och naturligtvis bidrar de inte till nån splittring eller så. De visar bara sin kärlek gentemot 70% av invånarna. Det är nog så att skottlossningen i själva verket är ett slags salut, för att fira svenskarna. Ja, så måste det nog vara.
    Att hetsa mot alla invandrare för att några få begår brott är fel av flera skäl:

    Det är olagligt enligt svensk lag. Svensk lag förbjuder hets mot folkgrupp. Det innebär att det är förbjudet att sprida hot, hat eller missaktning mot grupper av människor utifrån deras ras, hudfärg, nationella eller etniska ursprung eller religion. Att offentligt uttrycka sig nedsättande om alla invandrare på grund av enskilda individers brottslighet kan därför utgöra hets mot folkgrupp.

    Det är orättvist och generaliserande. Att döma en hel grupp utifrån några individers handlingar är en form av kollektiv skuldbeläggning. Det saknar logik och rättvisa, eftersom majoriteten av invandrare inte begår brott. Sådan rasistisk generalisering skapar fördomar och diskriminering.

    Det försvårar integration och ökar motsättningar. När en hel grupp pekas ut som problematisk eller kriminell, trots att de flesta är laglydiga, kan det leda till utanförskap, minskad tillit och ökade motsättningar i samhället. Det kan även skapa en grogrund för ytterligare konflikter och försvåra integrationen.

    Statistiken är komplex och kan misstolkas.
    Att invandrare är överrepresenterade i viss kriminalstatistik beror på flera faktorer, bland annat sociala och ekonomiska förhållanden, samt möjliga snedvridningar i rättssystemet. Det är därför felaktigt att dra slutsatsen att invandrare som grupp är mer kriminella, eller att använda detta som grund för hets.

  • Anonym (Thor)
    Anonym (Hmm) skrev 2025-05-18 23:16:58 följande:

    Det får vara hur det vill men - det jag har noterat är att det har blivit betydligt snabbare att dra "rasiskortet" i alla olika situationer.
    Alla invandrare som känner sig fel behandlade påpekar att de är just - invandrare.
    Det finns så många som jobbar, sköter sig i samhället men .... så har vi alla som inte vill svara på frågor om "hedersmord" och när hörde vi senast om en moské som fördömde ett terrordåd?
    Kärlekens religion - yea rigt!


    Det är som att kräva av svenska kyrkan att fördömma svenska pedofiler.

    Om du hade varit påläst skulle du förstå att hedersmord har 
    ingen religiös grund i islam och saknar stöd i Koranen. Det är en kulturell praktik som förekommer i vissa samhällen, både bland kristna och muslimer, ofta på grund av patriarkala och klanbaserade strukturer som existerade långt före islams uppkomst.

    Hederskultur och hedersmord förekommer inte bara bland muslimer och kristna utan även bland judar, hinduer och andra grupper.

    Mord, särskilt på barn och döttrar, är uttryckligen förbjudet i Koranen.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (py) skrev 2025-05-18 23:40:34 följande:
    Alltså är många myndigheter vi har i Sverige rasistiska? Forskningsresultat är bara rasistiskt dravel? Jag väljer att tro på forskare än på en man? som inte vill visa någon som bevisar att forskarna har fel. 
    Nej, du har verkligen svårt att förstå det jag skriver. Det handlar om hur rasisterna använder statistik. Att använda statistik om en liten överrepresentation för att kollektivt skuldbelägga eller misstänkliggöra en hel folkgrupp invandrare är ett klassiskt exempel på rasistiskt, felaktig generalisering och grupptänkande, vilket saknar vetenskaplig grund och logisk hållbarhet. En enorm majoritet av alla invandrare är laglydiga.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (w) skrev 2025-05-18 23:47:53 följande:
    Rasism betyder inte längre något då det så gravt missbrukats och använts till alla möjliga saker.

    Oftast handlar det om att den andre inte har ett svar och då drar man rasistkortet.

    Man har inga argument kvar, men man kan alltid kalla den andre för rasist.
    Ordet "rasism" har aldrig tagits seriöst inom högerextrema kretsar och i vissa sociala sammanhang fått en felaktig användning, men det innebär inte att begreppet har förlorat sin betydelse i samhället i stort. Rasism är fortfarande ett allvarligt samhällsproblem som har tydliga definitioner.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (Emilie) skrev 2025-05-19 08:57:57 följande:
    Men de som utför hedersvåld är ju också psykfall. Det är väl det som är grejen som folk frågar sig. Måste det ha ett särskilt namn bara för att förövaren har ett visst ursprung eller rör det sig om sjuka jävlar i alla dessa fall?

    Ingen normal person dödar andra med uppsåt. Man måste vara ett psykfall. 
    Som du själv förstår försöker man här rättfärdiga och normalisera våldet som utövas av svenska män mot kvinnor. 
  • Anonym (Thor)
    Cheers skrev 2025-05-19 08:46:16 följande:

    Rasism innebär att man anser att vissa raser per se är underlägsna. 
    Svenskar är i allmänhet inte rasistiska i denna mening. Det är ytterst sällsynt.

    En annan sak är att svenskar kan vara kritiska till omfattande invandring. Det kan vara hela skalan från att framföra sakliga skäl mot stor invandring beroende på de problem som kan följa för samhället till ren fientlighet mot utlänningar, s.k. främlingsfientlighet. Men det är för att immigranterna har en annan bakgrund och kultur inte för att de är av en annan ras och det är inte rasism.

    Begreppet rasism är f.ö. helt inadekvat eftersom det är ovetenskapligt. Wikipedia: 

    Modern vetenskap har påvisat att det numera endast finns en art av människa, i form av Homo sapiens, kvar på jorden och inom antropologin råder konsensus om att det inte finns människoraser. Man anser att försök till identifiering av rasskillnader mellan människor är rent ovetenskapligt.

    Numera används begreppet rasist i politisk propaganda som ett skällsord, som vilket som helst, mot de som man vill angripa som usla människor. Du är ett kräk, eller du är rasist. Det är hipp som happ.


    Försök inte. Rasism är en ideologi och handling som innebär att människor delas in i grupper baserat på egenskaper som etnicitet, hudfärg, kultur, religion eller nationalitet, och att vissa grupper anses vara bättre eller mer värda än andra. Så, det handlar inte bara om rasen eller hudfärgen.
    Begreppet rasism har utvecklats över tid. Tidigare trodde man att det fanns olika "raser" med olika värde, men idag ses rasism mer som en social konstruktion där vissa grupper placeras högre eller lägre i en hierarki baserat på fördomar och stereotyper. Rasism är både tankar och handlingar som upprätthåller ojämlikhet och kan vara både medveten och omedveten. Det handlar om nedvärdering och diskriminering av människor på grund av dessa egenskaper, vilket skapar ojämlikhet och skadar både individer och samhället i stort.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (Fundera) skrev 2025-05-19 10:14:10 följande:
    Du är ju enbart ute efter att trigga upp känslor. Rysstroll skulle jag nog säga. 
    Med tanke på alla rasistiska troll som splittrar vårt fina land, behövs inga rysstroll.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (Ja) skrev 2025-05-19 11:11:39 följande:
    Det är en enormt stor skillnad på om det är ett ensamt svenskt psykfall eller om det är ett invandrarpsykfall med stöd (grupptryck) från familjen, från släkten och från den religiösa gruppen som gör det. Jag köper inte idén att alla desa människor som stödjer gärningsmannen är psyko men däremot lever de efter unkna patriarkaliska  stenåldersvärderingar och kommer därför aldrig accepteras i ett fritt modernt civiliserat samhälle.
    Det är ingen skillnad alls för kvinnan som dödas, oavsett om det är en svensk eller invandrare, psykfall eller inte. Du försöker relativsera våld som utövas av svenska män när de egentlingen gör exakt samma sak som utländska män. Svenska män står för ca 65% av allt våld mot kvinnor.
  • Anonym (Thor)
    Anonym (X) skrev 2025-05-19 11:33:20 följande:
    Svenskar till skillnad ifrån invandrare har inte backup ifrån hela släkten. 

    Om en svensk dödar sin kvinna finns det ingen som vill umgås med honom och dom försöker se till så att han åker in i fängelse.. 

    När invandrare gör det försöker dom skydda mannen ifrån snuten. 

    Kom aldrig och påstå att du är samma person eller bättre här än vi. 
    För kvinnan som dödas är det ingen skillnad alls. Att relativisera våldet mot kvinnor som begås av svenska män, bara för att de är svenskar, är vidrigt. Rasisterna bryr sig inte om kvinnor alls utan har en rasistisk agenda när de pratar om hedersvåldet. Just rasisterna brukar vara de mest våldsamma mot kvinnor. Allt våld mot kvinnor ska fördömmas.
Svar på tråden Svenskars rasism