Anonym (Ja) skrev 2025-05-18 00:51:07 följande:
I säkert 90% av allt gängvåld är det en person med invandrarbakgrund som skjuter, kastar granater, misshandlar eller knivhugger en annan person med invandrarbakgrund så yes det är ett stort problem. Må så vara att endast en minoritet av invandrarna sysslar med gängbrottslighet men de dominerar den fullständigt.
Man blir accepterad i Sverige när du låter dig assimileras dvs tar till dig svenskt sett att klä sig, svensk syn på jämställdhet, förstår att en familjs heder inte bärs av kvinnorna familjen, svensk syn på djurhållning, förstår att slöjan förtrycker flickor och därför borde totalförbjudas i landet, förstår att halal/kosher och annan ritualslakt som orsakar onödigt djurlidande också borde totalförbjudas i landet, pratar bra svenska, försörjer dig själv, inte tycker att du ska ha rätt att vara ledig på ramadan eller annan ickesvensk högtid, inte utnyttjar det sociala skyddsnätet om inte absolut nödvändigt, har 2-4 barn (inte 6-8), inte snackar skit om det land som har gett dig skydd från det du har "flytt" ifrån, när invandrare inte tycker att svenska barn är dåliga för deras egna barn, dom muslim skakar du alltid hand med personer av motsatt kön.
Invandrare är inte majoriteten av de som begår brott i Sverige och borde inte skuldbeläggas som grupp för samhällets problem. De som begår brott och är inblandade i gängkriminalitet ska kritiseras Och hållas ansvariga som individer, inte utifrån bakgrund/etnicitet.
Din version av att ?assimilera sig? är en identitets kris där en invandrare ska sälja sina värderingar och identitet för att passa in. Det är aldrig ett alternativ att följa någon annans villkor för att bli rättfärdigad. Det du beskriver är fördomar som är byggd på okunskap En flicka/kvinna är inte förtryckt för att hon är beslöjad. Hedersförtryck och förtryck mot kvinnor existerar i alla kulturer och handlar inte om Religon. Du kan börja med att lära dig att skilja på individ och religon. Precis som man ska skilja på zionister och judar, för att zionister som anser sig som judiska begår det brutalaste folkmordet på palestinierna gör Inte alla judar till zionister. Man ska kunna skilja på människor utan att anta i förväg😊