• Anonym (Antiextremist)

    Gaza

    Det som sker just nu i Gaza är outhärdligt. Oskyldiga barn, kvinnor och män dödas och tvingas svälta av Israel. Bilderna vi ser Gaza är fyllda av förtvivlan och sorg, och ändå tycks världens poliyiker stå passiva.  Människovärdet borde vara universellt, oavsett nationalitet eller religion. En människa är en människa trots israels ständiga försök att demonisera palestinier.

    När bomber faller över bostadsområden, när hela familjer utplånas, när människor mördas medan de försöker skaffa mat, när barn skjuts systematiskt kan vi inte blunda. Varför accepteras det av högerpolitiker som tiger och låter brutaliteten fortsätta?

    Det som behövs nu är inte fler tomma ord, utan handling. Internationella ledare måste sätta civila liv först. Tystnaden är också ett svek och varje dag av passivitet kostar oskyldiga människor livet.
  • Svar på tråden Gaza
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-10-18 20:15:14 följande:
    Appropå att missa poänger i inlägg ?
    😄 Är det standardsvaret hos israelvänner när de inte har något att säga? Det är kanske bättre att inte svara alls som ni brukar göra. 
  • Tom Araya
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-10-18 18:28:07 följande:
    Plan Dalet var en militär plan utarbetad av den judiska milisen Haganah. Syftet var att med våld ta kontroll över territoriet i Palestina och fördriva palestinier för att förbereda upprättandet av en judisk stat.

    Planen innebar militära offensiva terroristiska atacker och inkluderade riktlinjer för att erövra och rensa arabiska städer och byar, vilket ledde till massfördrivning av palestinska araber.

    Plan Dalet har beskrivits som en form av etnisk rensning.

    Israelisk sionistisk terror, särskilt genom organisationen Haganah, fördrev palestinier och stal deras mark redan innan 1948. Haganah, som bildades 1920 och senare blev grunden för Israels försvarsmakt, genomförde många väpnade attacker och terrorhandlingar mot palestinska byar under slutet av 1940-talet. Dessa aktioner gjorde att palestinska byar förstördes och mark och egendomar togs över av israeliska bosättare före och vid statens utropande 1948.

    Palestinska samhällen blev avväpnade, splittrade och lamslagna genom systematisk terror som bland annat utfördes av Haganah och dess elitstyrka Palmach, vilka också låg bakom många terroristiska atacker dvs sprängningar och husförstörelser i sovande byar under natten.

    Detta systematiska våld var en grundläggande del i att skapa den nya staten Israel och ledde till den massiva fördrivningen av omkring 750 000 palestinier (Al Nakba) redan innan staten officiellt hade grundats. Integrerade militära och politiska strategier användes för att ta över territorier utöver den ursprungliga FN-planen för delning av Palestina, med mål att utvidga kontroll över större delar av det historiska palestinska området.

    Här kan du höra Israeliska veteraner berätta om hur de dödade och våldtog palestinier. De skrattar när de berättar om det.

    Här vill jag påminna dig om att den ursprungliga planen för det brittiska Palestina-mandaten var en arabisk stat öster om Jordanfloden och en judisk stat väster om Jordanfloden.

    Att splittra området väster om Jordanfloden i en judisk stat och ytterligare en arabisk stat var en idé som dokumenterades först i mitten av 30-talet.

    Ska vi beskriva området status före dess så hittar vi inget som där talar för en palestinsk stat.
    Osmanska riket 1517-1917
    Mamluckerna från sent 1200-tal fram till 1516
    Kungariket Jerusalem 1099-1291
    Storsyrien 638-1099
    Bysantiska riket/Östromerska riket - 324-638
    Romerska riket 63 f.kr. - 324 e.kr.
    Hasmoneiska riket (judiskt) 167 f.kr.
    Alexander den store 332 f.kr.
    Perserna 539 f.kr.
    Babylonierna 586 f.kr.
    Israels och Juda riken (judiskt) 1000-586 f.kr.

    Före det brittiska Palestina-mandatet så benämndes alla som bodde i området för "palestinier", oavsett om de var araber/muslimer, kristna eller judar.

  • nihka
    Tom Araya skrev 2025-10-18 15:49:52 följande:
    Trots att Gaza är det mest tätbefolkade av alla nämnda exempel så är faktorn mellan släppt tonnage och civila dödade endast på 0,3-0,4 i Gaza, mot 6,4 i Dresden, 4,7 i Hamburg och 1,6 i London. Gaza är heller inte det värsta exemplet vad det gäller intensiteten i förhållande till tiden. 
    Nu var mitt inlägg svar på att någon skrev att det inte är med flygattacker utan "rum till rum"strider, men jo:

    Vadå inte flygbomba?

    "Flygattackerna och bombningarna av Gaza är historiskt omfattande.



    Ingen annanstans har så många bomber fällts under 2000-talet.



    Under andra världskriget utsattes de tre storstäderna Dresden, Hamburg och London för omfattande flygbombningar ? men attackerna mot Gaza är större än alla tre tillsammans."


    Om du vill få tillbaka min röst Kristersson, får du ge SD foten!
  • Anonym (jury)

    USAs UD påstår att dom har trovärdiga rapporter på att Hamas planerar attacker mot 'civila i Gaza' och varnar Hamas för detta 'brott mot avtalet' Jasså, vilka civila då kan man undra. Kan nog inte vara andra än Israelisk stödd klanmilis som för några dagar sen var real bad people men som nu verkar att ha främjats till civila som måste skyddas. Vapenvileavtalet skulle ju vara mellan Hamas och Israel och det står ju inte någonstans att Hamas inte får kriga mot andra palestinska grupperingar

    Det verkar vara den nya taktiken som vi kommer att få se mera av i framtiden. Utöver dom 55% av Gaza som Israel kontrollerar kommer Gaza ytterligare att reduceras genom stöd till klanmiliser som kontrollerar enklaver av den palestinska delen av Gaza. Divide et Impera så ju dom gamla romarna.

  • Tom Araya
    nihka skrev 2025-10-19 09:14:58 följande:
    Nu var mitt inlägg svar på att någon skrev att det inte är med flygattacker utan "rum till rum"strider, men jo:
    Det är ju delvis sant då Israel oftare agerar med trupp på plats medan palestinierna oftare verkar genom raketskjutning och sprängattentat.
  • Anonym (Antiextremist)
    Tom Araya skrev 2025-10-19 02:48:31 följande:

    Här vill jag påminna dig om att den ursprungliga planen för det brittiska Palestina-mandaten var en arabisk stat öster om Jordanfloden och en judisk stat väster om Jordanfloden.

    Att splittra området väster om Jordanfloden i en judisk stat och ytterligare en arabisk stat var en idé som dokumenterades först i mitten av 30-talet.

    Ska vi beskriva området status före dess så hittar vi inget som där talar för en palestinsk stat.
    Osmanska riket 1517-1917
    Mamluckerna från sent 1200-tal fram till 1516
    Kungariket Jerusalem 1099-1291
    Storsyrien 638-1099
    Bysantiska riket/Östromerska riket - 324-638
    Romerska riket 63 f.kr. - 324 e.kr.
    Hasmoneiska riket (judiskt) 167 f.kr.
    Alexander den store 332 f.kr.
    Perserna 539 f.kr.
    Babylonierna 586 f.kr.
    Israels och Juda riken (judiskt) 1000-586 f.kr.

    Före det brittiska Palestina-mandatet så benämndes alla som bodde i området för "palestinier", oavsett om de var araber/muslimer, kristna eller judar.


    Palestina existerade mycket länge innan staten Israel bildades 1948, både som geografiskt begrepp och som befolkad region med egen kulturell och social identitet. Historiska och demografiska källor visar tydligt att området under flera århundraden hade en överväldigande arabisk (muslimsk och kristen) majoritet, och att judar utgjorde en liten minoritet. Enligt brittiska folkräkningar och senare FN-data visar siffror från 1914-1946 att den överväldigande majoriteten av invånarna var araber (muslimer och kristna), medan judarna utgjorde en mycket liten minoritet:
    1914: ca 689?000 invånare, 525?000 muslimer, 94?000 judar och 70?000 kristna.wikipedia?
    1922: ca 752?000 invånare, 78?% muslimer, 11?% judar, 9,6?% kristna.
    1946: ca 1,85?miljoner invånare, 1,34?miljoner icke-judar och 608?000 judar.

    Den judiska befolkningen växte sedan kraftigt på grund av organiserad massinvandring av judar från hela världen under det brittiska mandatet, medan den arabiska befolkningen ökade främst genom naturlig tillväxt.

    Innan staten Israel utropades 1948 var Palestina ett mångkulturellt samhälle med arabiska majoritetsstäder som Jaffa, Nablus, Hebron och Jerusalem, där gemenskaper av muslimer, kristna och judar levde sida vid sida. Sedan kom sionisterna och ville skapa en stat endast för judar. FN:s delningsplan 1947 gav mer än hälften av området till judarna trrots att vid denna tidpunkt var ungefär två tredjedelar av befolkningen palestinier. Det är så orättvist. Den palestinska majoriteten hade aldrig samtyckt att deras hem, jord och historia blev offrade för ett kolonialt projekt maskerat som "återfödelse". Resultatet: mer än 700 000 palestinier fördrevs, över 400 byar raserades, och en ny stat byggdes på ruinerna av ett annat folks hemland. Israel fortsatte att roffa mer och mer av palestinska områden, dödade och fördrev palestinier för att bygga olagliga bosättningar för fanatiska sionister och idag ser vi hur ett folkmord sker mitt framför våra ögon. Sionisterna vill ha allt och större Israel. 
  • Anonym (Antiextremist)
    Det vi ser i Gaza idag är absolut inte en självförsvarshandling, det är en skenmanöver för att fortsätta ett redan pågående folkmord. När nyhetsrubrikerna talar om en "ny attack från Gaza", bör världen stanna upp och fråga: vem tjänar på att elden flammar upp igen?
    Hamas hade redan frigivit samtliga civila gisslan, ett avgörande steg mot vapenvila. Ändå fortsatte Israel sina bombningar av flyktingläger, sjukhus och skolor. I detta ljus blir det uppenbart att dessa påstådda attacker inte handlar om säkerhet, utan om att skapa en förevändning, ett nytt narrativ, som tillåter ockupationsmakten att fortsätta sin förintelsepolitik mot befolkningen i Gaza.

    Det vore strategiskt självmord för Hamas att provocera just nu, de har allt att vinna på lugn och förhandlingar. Däremot har Israel allt att förlora på fred. En ny attack, oavsett hur tveksam dess bakgrund, blir då ett politiskt verktyg, en iscensatt "incident" att använda för att dölja det fortgående blodbadet.

    Medier och västvärldens regeringar förväntas ännu en gång svälja den officiella versionen. Men för varje dag som går, för varje barnkropp som grävs fram ur ruiner, dör trovärdigheten i den israeliska retoriken. Det här är inte självförsvar. Det är planerad utplåning, från första början.
  • Anonym (Lina)
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-10-19 16:01:15 följande:

    Precis som vi trodde. När gisslan befriades, iscensätter Israel en atack mot Israel och fortsätter med folkmordet i Gaza. Det här är fascism. Det går inte att lita på Israel.

    www.aftonbladet.se/nyheter/a/63pw3e/israelisk-media-har-attackerat-gaza-fran-luften


    Hamas mördar för att återta kontrollen. De har inga avsikter att hålla sig till fredsavtalet så skyll inte på Israel för det.