Anonym (Antiextremist) skrev 2025-10-20 23:49:18 följande:
Var Hind Rajab en terrorist? Att kalla palestinska barn för terrorister är inte bara felaktigt, det är ett djupt omänskligt sätt att rättfärdiga folkmord. Ett barn som växer upp i ockupation, under bomber, utan tillgång till mat och rent vatten eller trygghet, är inte en terrorist. Det är ett offer för Israels förtryck som inget barn borde behöva uthärda.
När sionister stämplar bsrn som hot, används språket som ett vapen för att avhumanisera dem, för att göra våld mot bsrn acceptabelt. Ingen moralisk människa kan acceptera det.
Det är inte dessa barn som har makten att bomba, ockupera, fängsla och tortera, stjäla mark eller bestämma över människors liv. Deras verklighet består av nattliga räder, rivna hem, ständig flykt och förstörda liv. Att kalla dem terrorister är att förneka deras mänsklighet och deras rätt till en barndom.
Barn ska inte ses genom politikens eller propagandans filter. De ska ses för vad de är, barn som förtjänar fred, trygghet och möjligheten att växa upp utan rädsla. Den som ser på ett palestinskt barn och ser en terorist har redan förlorat sin mänsklighet.
Men nu är du oresonlig.
Alla barn är inte terrorister, och det har nog ingen sagt heller? Hen skrev att det nog var en massa barnsoldater bland dödsoffren också. Det var det garanterat, för alla barn är inte oskyldiga, likväl som att alla barn inte är skyldiga.
Så som jag ser det verkar det vara hjärntvätt som försiggår på bägge sidor.
https://www.sverigesradio.se/artikel/deltagare-vi-ar-beredda-att-do-for-vart-land
(Enligt den ansvarige ledaren på plats handlar det om 500 barn just den här dagen. Totalt under sommaren arrangeras liknande läger för 8 000 pojkar som uppges vara mellan 13 och 17 år. Den yngste som jag stöter på uppger dock att han är nio år. Även Hamas har liknande träningsläger under sommaren i Gaza.)