RebeckaZ70 skrev 2025-09-20 13:26:26 följande:
Hon spottade på marken framför dem inte PÅ dem.. sverige är inte Singapore. Det är inget brott. Jag hade gjort samma sak.
(även mot dig)? Kapos finns i alla läger, även bland judar.
Du läser alltså Flamman? Du som från dina höga hästar alltid framhäver dig som god, för att du inte tar del av det extremister skriver?
Det fanns folk från Proletären bland aktivisterna, är det också en tidning du läser och höjer till skyarna? En ryssvänlig kommunistblaska! Men det är väl som vanligt, allt som tar parti mot Israel är goda.
Att spotta mot någon, även om det inte träffar, brukar bedömas som ofredande när det sker avsiktligt. Finns det bevis för handlingen är det mycket sannolikt att hon blir dömd för detta. Nu när hon dessutom öppet deklarerat att hon är stolt över spottloskan finns det knappast något tvivel om att det rör sig om ett tydligt exempel på antisocialt dominansbeteende, dvs. ett ofredande.