• Anonym (Antiextremist)

    Gaza

    Det som sker just nu i Gaza är outhärdligt. Oskyldiga barn, kvinnor och män dödas och tvingas svälta av Israel. Bilderna vi ser Gaza är fyllda av förtvivlan och sorg, och ändå tycks världens poliyiker stå passiva.  Människovärdet borde vara universellt, oavsett nationalitet eller religion. En människa är en människa trots israels ständiga försök att demonisera palestinier.

    När bomber faller över bostadsområden, när hela familjer utplånas, när människor mördas medan de försöker skaffa mat, när barn skjuts systematiskt kan vi inte blunda. Varför accepteras det av högerpolitiker som tiger och låter brutaliteten fortsätta?

    Det som behövs nu är inte fler tomma ord, utan handling. Internationella ledare måste sätta civila liv först. Tystnaden är också ett svek och varje dag av passivitet kostar oskyldiga människor livet.
  • Svar på tråden Gaza
  • Anonym (Antiextremist)
    OlleSQ skrev 2025-09-09 16:14:59 följande:
    Ännu bättre vore det ju om de faktiskt genomförde sådana kontroller. Sen är väl frågan om de antidemokratiska personerna har tillstånd. Det är ju sånt som brukar vara viktigt i andra sammanhang.
    Protester mot folkmord i Gaza är viktiga för att markera just mot brott mot mänskligheten och försvara de grundläggande demokratiska värderingar: skydd av oskyldiga civila, lika mänskliga rättigheter även för oskyldiga paöestinier, rättvisa och fred. Genom att stå upp mot det barbariska förtrycket och slakt bidrar dessa protester till att stärka demokratins värdegrund och motverka Israels brott mot mänskliga rättigheter och våra demokratiska värderingar.

    Protesterna anropar skydd för mänskliga rättigheter och civilbefolkning.
    Demonstrationer mot folkmord i Gaza syftar till att skydda civila, barn, kvinnor och män, från systematiska urskillningslösa attacker och krigsbrott och att visa solidaritet med de drabbade, vilket är en grundläggande del av demokratiska värderingar som respekterar mänskliga rättigheter och rättssäkerhet.

    Genom protester visar man att samhället inte accepterar brott mot folkrätten och kränkningar av internationell rätt, vilket är avgörande för att upprätthålla demokrati och rättvisa i världen.

    Protesterna är ett lagstadgad rättighet för alla människor i Sverige.
    Demonstrationer är viktiga verktyg för att driva på regeringars agerande, till exempel att kräva vapenembargon, sanktioner och humanitärt stöd, vilket bidrar till att demokratier agerar i linje med sina egna värderingar kring rättvisa och skydd av oskyldiga.

    Ett aktivt folkengagemang och fredliga protester är ett måste för att öka trycket på politiska ledare att följa folkrättsliga principer och internationella domstolars beslut, vilket är fundamentalt för demokratiskt ansvarstagande.

    Protesternas syfte är att skydda demokratiska värderingar och mot förtryck.
    Att protestera mot folkmord är ett sätt att stå upp för principerna om livets okränkbarhet och frihet från förtryck, vilket är kärnan i demokrati och mänskliga rättigheter. Det signalerar att demokratier inte tolererar slakt och systematiskt förtryck av civila även när dessa är palestinier.

    Protester mot kränkningar av mänskliga rättigheter stärker också den traditionella demokratins rötter genom att främja medborgarinflytande och fredlig samhällspåverkan.

    Antidemokratiska, högerextremister/sionister vill begränsa eller förbjuda människor att protestera mot folkmord och slakt av oskyldiga barn. Inget är mer antidemokratiskt än det.
  • Anonym (Antiextremist)
    OlleSQ skrev 2025-09-09 16:28:34 följande:
    Einstein replied that to defeat relativity one did not need the word of 100 scientists, just one fact.

    Precis som med Einstein så hjälper det inte med hur många som säger en sak när det dom säger är fel. En lögn blir inte mer sann för att den upprepas och när samtliga svältande barn har annan orsak till sin undernäring än att det faktiskt finns mat att tillgå i Gaza så är det bara propaganda från vår antisannings man i forumet. 
    😄😄😄 Helt otroligt att du skriver det men inser inte att det handlar om just dig själv.

    "Precis som med Einstein så hjälper det inte med hur många som säger en sak när det dom säger är fel. En lögn blir inte mer sann för att den upprepas...."

    Du hävdar att SAMTLIGA "svältande barn" i Gaza har en diagnos och att deras svält inte beror på brist av mat. BEVISA! Vilka oberoende källor har du för att bevisa det? 

    Över en halv miljon människor, inklusive 132 000 barn under fem år, riskerar att dö av svält och undernäring enligt den senaste IPC-rapporten och UNICEF. Menar du att IPC  och UNICEF ljuger? 

    Hundratals barn har redan dött av svält eller svältrelaterade orsaker och siffran ökar varje dag när nödinsatser systematiskt hindras av Israels blockad.

    Över hundra humanitära organisationer är överens...Israel blockerar nödhjälp och måste sluta med det.

    "Trots Israels påståenden att nödhjälp tillåts i Gaza, nekas stora hjälporganisationer att föra in livsavgörande förnödenheter till den hungrande befolkningen. Diakonia kräver nu tillsammans med över hundra internationella organisationer att omvärlden ställer krav på Israel att släppa in den hjälp som står redo vid landets gränser.??"

    www.diakonia.se/aktuellt/over-hundra-organisationer-kraver-att-israel-slapper-in-mat-och-vatten-i-gaza/
  • Anonym (Antiextremist)
    Många israeliska politiker har uttryckt öppet rasistiska åsikter och förespråkar en politik som kan liknas vid apartheid, där araber och svarta inte längre ses som likvärdiga medborgare. Flera oberoende organisationer för mänskliga rättighter gjorde rapporter som visar att Israel är redan en apartheid.

    Den högerextrema Israeliska regeringen inskränker rättigheter för palestinier, svarta, kvinnor och HBTQ-personer. Regeringen jobbar hela tiden för att parlamentet får större makt över domstolsbeslut, vilket hotar rättsstatsprinciperna. Videoklippet är bara en liten del av vad svarta i Israel får uppleva.

    www.facebook.com/share/v/1AHs5X8a4K/
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-09-09 10:40:16 följande:

    Apropå Nutella


    ">


    Appropå rabin som propagerar varför det inte finns oskyldiga palestinska bebisar. Det här är sjukt.

    www.instagram.com/reel/DOUNiOXkrBT/
  • FuckGoggleAskMe
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-09 19:16:28 följande:
    Många israeliska politiker har uttryckt öppet rasistiska åsikter och förespråkar en politik som kan liknas vid apartheid, där araber och svarta inte längre ses som likvärdiga medborgare. Flera oberoende organisationer för mänskliga rättighter gjorde rapporter som visar att Israel är redan en apartheid.

    Den högerextrema Israeliska regeringen inskränker rättigheter för palestinier, svarta, kvinnor och HBTQ-personer. Regeringen jobbar hela tiden för att parlamentet får större makt över domstolsbeslut, vilket hotar rättsstatsprinciperna. Videoklippet är bara en liten del av vad svarta i Israel får uppleva.

    www.facebook.com/share/v/1AHs5X8a4K/
    Ja det är skillnad i Palestina och arabiska stater som Iran där demokratin flödar över för kvinnor, homosexuella, svarta, dhimmis och judar. 
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-09-09 23:19:30 följande:
    Ja det är skillnad i Palestina och arabiska stater som Iran där demokratin flödar över för kvinnor, homosexuella, svarta, dhimmis och judar. 
    Ja, det är skillnad,  Israel är nog värst av dem alla. Det är ju sjukt vad mycket hat och rasism som finns i Israel.
  • Alexanderlukas
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-09 08:32:27 följande:
    Oj, du fick mig 😄

    Eftersom du skrattar bort ditt svar, så tolkar jag det som att du fortfarande anser att att extremisterna i hamas är krigare. Tack då vet jag var du står i den frågan.


     


    Håll stånd mot kulturvänstern!
  • Mentat
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-09 23:33:34 följande:
    Ja, det är skillnad,  Israel är nog värst av dem alla. Det är ju sjukt vad mycket hat och rasism som finns i Israel.
    Tja, hat och rasism hittar man litet varstans...
  • Anonym (F U)

    Det här kommer att sluta med ännu ett politikermord.