Anonym (?) skrev 2019-06-05 09:07:43 följande:
Fast detta är otroligt losskopplad forskning och att dra slutsatserna du gör blir då helt bakvänt.
För om du på en gruppnivå ser på situationer där en pappa är disengaged och remote när barnet är 3 mån så tyder det ju med stor sannolikhet på att där finns andra problem, såsom en ointresserad pappa eller stora konflikter i relationen med mamman. Hur många trådar finns det inte på familjeliv där ensamstående mammor berättar om pappor som ignorerar sitt barn, ställer in umgänge hit och dit, plötsligt försvinner helt ett halvår och sen dyker upp igen? Och till och med med de pappor i gruppen som är superdrivna att vara förälder, brinner för sitt barn och hade varit toppenföräldrar tyder själva frånvaron i sig på att något är fel, kanske en knäpp mamma som skapar ett avstånd mellan pappan och barnet? Naturligtvis påverkar alla sådana faktorer och konflikter barnet och dess anknytning och beteenden.
Du kan ju aldrig åstadkomma en stor studie där du ser på hur anknytningen fungerar för intresserade pappor som hade varit duktiga föräldrar men ändå väljer(?) att vara frånvarande i barnets liv det första året, helt enkelt för att de papporna väldigt sällan skulle välja att vara ifrån barnet. Och det är knappast så att du kan hitta 150 pappor som är villiga att aktivt göra det valet för en studie.
Det medför att du per definition tittar på en grupp med en överrepresentation av dysfunktionella föräldrar(papporna som väljer frånvaro alternativt manmorna som tvingar bort dem). Därför är det enda studien säger att barn som utsätts för dysfunktionella föräldrar och relationer i högre utsträckning får problem när de blir äldre.
Självklart är det möjligt att en lång frånvaro under barnets tidiga liv sätter en flaskhals för hur stark den trygga anknytningen kan bli men på inga sätt kan den sägas per automatik ge en otrygg anknytning.
Anledningen att jag så är så pass säker är för att ett så pass litet barn(under 1år) har absolut ingen förståelse och begrepp om biologiska släktband, det gör att en (bra) pappa som av någon anledning inte dyker upp i barnets liv förrän det är 9 mån har precis samma chans och möjlighet att skapa en trygg anknytning till barnet som vilken annan vuxen som helst som dyker upp vid 9 mån.
I förskolan arbetas det mycket med anknytning och alla barn behöver skapa en trygg anknytning till så många pedagoger som möjligt för att ha en chans att må bra i verksamheten när denne blir lämnad där. Skulle det vara så att det var omöjligt att skapa en trygg anknytning om du inte varit närvarande under barnets första år så skulle hela förskolasystemet falla samman och även det finns problem i förskolan så skapar de allra flesta barnen an till minst en och ofta flera pedagoger i form av en trygg anknytning.
Man kan ju även se på mor/far föräldrar, de har ju väldigt sällan samma närvaro som en förälder men ändå skapar många av det ett fint band och en trygg anknytning till sina barnbarn
Ja, du har rätt i att man kan misstänka att det finns andra variabler än just frånvaron av pappan under tre månader som gör att barnet utvecklar otrygg anknytning. Därav betonade jag att detta var generell forskning.
Men det betyder inte att forskningen är helt ointressant i sammanhanget. Även om det finns andra variabler utesluter inte det att frånvaron av föräldern i sig bidrar till en sämre kvalité i anknytningen. Men man behöver mer forskning för att kunna dra säkrare slutsatser.
Man ska inte förakta den här typen av forskning, mycket vi vet om anknytning kommer just från empiri.
Du förutsätter i ditt resonemang att barnet har samma möjlighet att skapa en stark anknytning oavsett i vilket tidsfönster det sker. Det är inte säkert att du har rätt i det. Det kan finnas ett tidsfönster som gör att barnet är mer mottaglig för att knyta an till anknytningspersonen i början och får en annorlunda anknytning till anknytningspersoner som kommer in senare. Vi vet som du säger att barn t.ex. kan få en trygg och bra relation med t.ex. dagispersonal som de inte träffar förrän efter ett visst antal månader. Men hur kvalitativ är en sådan anknytning jämfört med t.ex. en förälder som har varit med barnet från start.
Ett grovt exempel är att om barnet träffar en vuxen pappa först vid 28 års ålder. Kommer kvalitén i anknytningen att bli bra? Även om viss reparation kan göras, så lär inte 28-åringen knyta an... Så det finns uppenbarligen en gräns när tidsfönstret för att skapa en kvalitativ anknytning har stängts. Frågan är var den gränsen går för sekundära anknytningspersoner.
Det vi vet är att barnets första tid är väsentlig för anknytningen. Jag skulle gissa att kvalitén/djupet i anknytningen försämras om en anknytningsperson kommer in senare jämfört med om denne kommer in tidigare.
Det bästa för barnet lär vara att pappan kommer in tidigt, särskilt om pappan har möjlighet att bidra med god emotionell respons. Om mamman inte kan uppfylla barnets emotionella behov och pappan håller sig borta det första året, borde detta givetvis påverka barnets anknytning och uppfattning om världen. Jag håller det inte för självklart att pappans inträde senare självklart kan kompensera tillräckligt mycket för den uteblivna emotionella omsorgen under det första året.