• Stil07

    BIM v. 7

    Hej alla "BIMMARE" v. 2!

    Listor är roligt...månadsvis eller veckovis...vi följs åt så har vi lite mer att glädjas åt. Även om det känns lite långt bort tills det är dags att plussa.

    Lycka Till alla som vill plussa v. 7!

    ♥♥♥♥ BIM vecka 7 ♥♥♥♥

    12/2: Stil07 (3:e) (1)

    13/2:

    14/2: Alla ♥♥♥♥ dag

    15/2:

    16/2:

    17/2:

    18/2:

    Kvar på bim-listan: 1

    Totalt på vecka 2 listan (bim, gravida & lycka till): 1

    Statistik: 0,2 * 1 = 0,2 (20%) borde bli gravida

    ♥ Gravida:

    ♥ ♥ Lycka till nästa gång:

  • Svar på tråden BIM v. 7
  • Fru Wadell
    Vecka 2
    Kroppen:
    Ägglossningen är nära förestående. I slutet av denna vecka när slidsekretet inte längre är vitt och grynigt utan istället genomskinligt och halt är det ett tecken på att det dags för ägglossning. En del kvinnor känner av sin ägglossning, andra inte.
  • Fru Wadell

    Tänk tjejer, vi kanske är i vecka 2 eller så nu, enl Fl beräkningar  *drömmer*

  • Sofis

    Fru Wadell: jag ska vara i 3:e veckan enligt FL wohoo

  • Que Sera Sera

    M: Jo visst, men betyder inte att jag inte har mojligheter som foredras framfor andra

  • Masqito

    Vecka 3
    Embryot: Celldelningen fortsätter och i det här stadiet kallas ägget för morula som är latin för mulbär. Ägget är ca 0,75-1,0mm och färdas fram på flimmerhår genom äggledaren, målet är livmodern, en färd som tar 7 till 10 dagar. Innan ägget fastnar simmar det omkring i livmodern ett par dagar och fäster sedan på en lämplig plats i livmoderväggen.

    Kroppen: Ibland kan det bli en liten blödning "nidationsblödning", ofta förkortat "nid-blödning" i samband med att ägget fastnar och en en del kvinnor kan känna ett litet stick i livmoderns slemhinna. Om man får en sådan blödning så kommer den ca 7 dygn efter ägglossningen.

  • Fru Wadell

    Japp, v 3 vart det visst. Gjorde en uträkning nu...mysigt!! *drömmer igen*

Svar på tråden BIM v. 7