• Vanilj

    Är mäniskan byggd för att äta kött?

    Jag tror inte att mäniskan är byggd för att äta kött är vegetarian själv men inte helt jag äter fisk. Mina barn är blandkost  dem för välja själv sen vad dem vill äta för jag vet om man blir vegetarian kan det vara svårt att börja äta kött igen även om man vill och jag tyckte heller inte jag hade tillräckligt med kunskap om kost för bebisar/barn för att ge dem vegetarisk men jag förstår dem som ger sina barn vegetarisk kost.

    Vad tycker ni och varför tror ni att mäniskan är byggd för att äta kött eller inte byggd för det?

    Om man kollar på mäniskan tänder så har vi inga huggtänder som djur har när dem äter kött. Vi liknar gorillan invändigt med tänderna osv hur vi smälter maten.

    Köttet ruttnar även i magen eftersom det tar så lång tid att smälta för oss mäniskor!

    Ha det så gott!

    smil.jpg
    Man lär så länge man lever.
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-02 00:53:32:
    Tar tillbaka att kött rutnar i magen har läst i en bok för längre sen men vet inte om det stämmer längre.
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Är mäniskan byggd för att äta kött?
  • Öyvind

    Vanilj
    jag menar att den första sidan inte precis gav en
    oberoende bild av hur vida kött ruttnar i våra magar.

  • Vanilj
    Öyvind skrev 2007-04-01 16:58:42 följande:
    Vanilj jag menar att den första sidan inte precis gav en oberoende bild av hur vida kött ruttnar i våra magar.
    Nej jag vet den var ett misstag som jag sa innan! Glöm det!
    Man lär så länge man lever.
  • Jennie med ie
    Mary Lo skrev 2007-04-01 16:55:26 följande:
    Ja, det konstaterade vi också lite längre upp i tråden. Att man som vegetarian inte "behöver" äta kosttillskott. Men många veganer kan behöva göra det, dock inte alla. 
    Tja, många lakto-ovo-vegetarianer kan ju behöva det också, liksom icke-vegetarianer ;) men man behöver det som sagt inte rent generellt... eller behöver inte behöva det. Ja, du fattar

    Även B12 kan man få i sig via vegetabilier, utan tillskott. Men de livsmedel där B12 finns tillhör knappast vår vanliga matkultur, därför är tillskott en bra grej.
  • Mary Lo
    Öyvind skrev 2007-04-01 16:56:07 följande:
    I och för sig har nog många vegetarianer en poäng Vi äter kanske för mycket kött.Vi behöver inte äta kött varje dag…
    Håller med. Har full förståelse för att man vill välja bort kött. Vad jag däremot inte har förståelse för är den aggressiva propaganda mot köttätande, från vissa veganer/vegetarianer. Exempelvis detta med att kött ruttnar i magen. Det är ju bara irriterande att fara med osanning, för att göra en poäng.
    Principen att folk ska få välja själva, baserat på verkliga fakta (och inte gamla myter) känns bra mycket mer demokratiska och dessutom ... är det trevligare. 
  • LinaFalk

    Varför skulle vi vara gjorda till att äta kött? Hur kan då vegetarianer och veganer leva? Från allra första början åt människan bär och frukter de kunde ta med händerna. Sen när de började tillverka verktyg kunde de döda djur och tillaga. Därmed betyder detta att människan inte alls alltid ätit kött....

    VEGAN POWER


    Brukshund med fart - Collie såklart
  • Mary Lo
    Jennie med ie skrev 2007-04-01 17:00:55 följande:
    Mary Lo skrev 2007-04-01 16:55:26 följande: Ja, det konstaterade vi också lite längre upp i tråden. Att man som vegetarian inte "behöver" äta kosttillskott. Men många veganer kan behöva göra det, dock inte alla.  Tja, många lakto-ovo-vegetarianer kan ju behöva det också, liksom icke-vegetarianer ;) men man behöver det som sagt inte rent generellt... eller behöver inte behöva det. Ja, du fattar Även B12 kan man få i sig via vegetabilier, utan tillskott. Men de livsmedel där B12 finns tillhör knappast vår vanliga matkultur, därför är tillskott en bra grej.~ jenniesblogg.bloggspace.se ~ jennies-hemsida.zoomin.se~
    Du har helt rätt.
    Apropå myter, så är det en seglivad sådan att man skulle vara ständigt nära döden som vegan.
    Dessutom, angående B12, så är det en hel del människor från andra länder (Ungern bra exempel) som har brist på detta och behöver äta tillskott. Andra har brist på järm (som jag själv) och behöver tillskott på det.
    Ibland framställs det som att köttätare är vitamin- och mineraliskt fullproppade (märklig mening) när det i själva verket är ganka individuellt. Samma sak när det gäller de som inte äter kött.
  • Öyvind

    Mary Lo

    Fanatiker finns överallt ?
    Även inom kost?.
    Tråkigt men sant ?

Svar på tråden Är mäniskan byggd för att äta kött?