• Fröken85

    SYLTFISK

    Här samlas vi tjejer...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-22 18:50:21:
    Presens, 29 år, egenföretagare, Skåne: ca dec-07
    Fi81, 25 år, Controller, Frankfurt: dec-07/jan-08
    Fröken85, 21 år, lärarstudent, Jönköping: jan-08
    Frila2, 23 år, ssk, Göteborg: jan-08
    Skrutt83, 24 år, ekonomistudent, Stockholm: april/maj-08
    Luscious, 23 år, blivande förskollärare, Karlstad: juni-08
    Thulan, 22 år, blivande ssk, Västerås: juni-08
    Elessario, 21 år, blivande ssk, Göteborg: juni-08
    Yoyna, 25 år, ssk, Stockholm: tidigast aug-08
    susannapanna, 23år, biomedicinstud., Stockholm: nov-08
    Cia80, 26 år, Undersköterska, Linköping: dec-08

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-22 18:56:32:
    Här träffades vi:
    www.familjeliv.se/Forum-11-238/m17872129.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-01 23:30:58:
    ändring: Fi81, 25 år, Controller, Frankfurt: mars-08

  • Svar på tråden SYLTFISK
  • enlitenbitkaka
    Skrutt 83 skrev 2007-06-30 22:16:36 följande:
    Lusse: Ja det gör det verkligen! Nää lokal har jag inte utsett ännu, får se vad det blir någonstans! Åhh det var ju jättevackert där! Vilka söta bebiskläder, bjudit på någon av dem?
    Vi har redan bokat vår kyrka Som ett litet statement... Nej inte lagt något bud. Vill inte köpa mer innan vi börjat verkstaden.  Men sugen det blir jag....tycker byxorna är såååå charmiga!

    Hur går det med sambon? Har han mjuknat?
    .?:*¨¨*:?. www.wannabemama.blogg.se .?:*¨¨*:?.
  • Skrutt 83

    Det är ju toppen att ha kyrkan bokad, kul att ha ett datum att se fram emot! Sambon min vill ju inte gifta sig innan han är 30 och jag vill verkligen gifta mig innan jag är 30, så det går inte riktigt ihop Skrattande

    Jag tycker att han har mjuknat en hel del på sistonde men vi har inte disskuterat start på senare tid.. Tänkte kanske försöka prata om det ikväll men vet egentligen att jag inte borde.. Det bästa vore nog att bara avvakta och se hur han vill göra när det är dags för pillerstopp men det är ju så svårt! Vill ju veta vad planen är, så mkt lättare att veta om det är någon idé att hoppas och längta.. Vet inte vad som är bäst, vad tror du? Hans bästa kompis tillika min kusin ska ju ha liten om 4 ½ v jag hoppas att det kommer få honom att mjuka ytterligare!

  • enlitenbitkaka
    Skrutt 83 skrev 2007-06-30 22:34:12 följande:
    Det är ju toppen att ha kyrkan bokad, kul att ha ett datum att se fram emot! Sambon min vill ju inte gifta sig innan han är 30 och jag vill verkligen gifta mig innan jag är 30, så det går inte riktigt ihop Jag tycker att han har mjuknat en hel del på sistonde men vi har inte disskuterat start på senare tid.. Tänkte kanske försöka prata om det ikväll men vet egentligen att jag inte borde.. Det bästa vore nog att bara avvakta och se hur han vill göra när det är dags för pillerstopp men det är ju så svårt! Vill ju veta vad planen är, så mkt lättare att veta om det är någon idé att hoppas och längta.. Vet inte vad som är bäst, vad tror du? Hans bästa kompis tillika min kusin ska ju ha liten om 4 ½ v jag hoppas att det kommer få honom att mjuka ytterligare!
    Haha nej ni får väl gifta er när ni e 29....eller på hans 30-års dag Vad roligt att han har mjuknat!! Vet ju att tjat inte biter på min käre sambo...några hintar borde du få! jag berör ämnet lite då och då som "Vad roligt det vore...." osv. men vi pratar sällan om det. Detvill han inte göra förän vi börjat Vad mysigt med kusinbarn! Träffa dem ofta
    Vapå Burger King förut...*skäms* Och i kön stod sambon bakom en barnstol. Lillkillen i barnstolen grabbade tag i F's arm och smajlade....och F började prata med honom så lillkillen kiknade av skratt.... Så skulle han aldrig ha gjort förr
    .?:*¨¨*:?. www.wannabemama.blogg.se .?:*¨¨*:?.
  • Skrutt 83

    Hehe, bra idé det där med att gifta oss på hans 30-års dag! Han fyller ju en månad innan mig så då är jag ju faktiskt bara 29! Skrattande Ja tjat biter inte bra här heller, brukar också flika in lite sånna kommentarer då och då, han har fått höra en hel del sådana kommentarer nu under billetandet bl.a "åhh den här är ju bra, här får barnvagn plats" "Åhh den har isofix-fästen för bilbarnstol, det är ju jättebra" Nu håller han med å så, för hade han bara sagt att det inte är aktuellt så det inte spelar någon roll. Så det är ju framsteg. Här om kvällen när vi pratade om kusinbarnet så sa jag "Jag vill också" då kramade han om mig och sa "jag vet". Hoppas på överraskning när pillren läggs på hyllan!

    Vad gulligt! Det visar ju verkligen att han har mjuknat och gjort framsteg. Jag skulle bli MKT chockad om ni inte har ett + inom de närmsta månaderna. Glad Gott med Burger King, här slank det ner en pizza *fy skäms* Ska försöka springa en runda imorgon, anar att vågen kommer protestera på mån! Ja det ska bli så kul med kusinbarnet, kommer vara där jämt, synd bara att de flyttade idag, annars hade det bara varit att ta trapporna 4 plan upp.. Jag ska med när de åker in till BB, har lovat att köra in dem så förhoppningsvis så kommer jag vara den första som får se underverket!

  • enlitenbitkaka

    Tror på start för er väl du slutat med pillrena! F har liksom inte ens köpt kondomer än....så vi har kört oskyddat hittils! Jag e inne på en Golf Variant just nu....F röstar på 745 pga att han vill att bilen ska va säker för bebis....*ler*

    Skulle skriva mer men är dödstrött och måste sova!
    Kram kram!


    .?:*¨¨*:?. www.wannabemama.blogg.se .?:*¨¨*:?.
  • Skrutt 83

    Lusse: Golf variant blir nog jättebra, den är ju också väldigt säker. Tror nog att de är likvärdiga, kanske är 745 snäppet säkrare! Vad gulligt av honom att tänka på bebis säkerhet, han verkar verkligen redo. Hehe, ja men då ska du se att + dyker upp redan innan sommarn är slut, han kommer nog inte köpa några kådisar! Jag hoppas du har rätt och att A kommer skippa gummit han med. Vore inte helt fel! Glad

    Ska också sussa! Sov så gott, hörs imorgon igen! Kram kram

  • enlitenbitkaka
    Skrutt 83 skrev 2007-06-30 23:33:29 följande:
    Lusse: Golf variant blir nog jättebra, den är ju också väldigt säker. Tror nog att de är likvärdiga, kanske är 745 snäppet säkrare! Vad gulligt av honom att tänka på bebis säkerhet, han verkar verkligen redo. Hehe, ja men då ska du se att + dyker upp redan innan sommarn är slut, han kommer nog inte köpa några kådisar! Jag hoppas du har rätt och att A kommer skippa gummit han med. Vore inte helt fel! Ska också sussa! Sov så gott, hörs imorgon igen! Kram kram
    Tror du jag kunde somna? Nej...*suck* Så nu ligger jag och Kenzo och myser i sängen i väntan på att F ska bli trött!
    Ja jag vill inte plussa förän tidigast september....så när jag misstänker ÄL får vi ta de extra försiktigt Jo F blir mer och mer redo...även fast han fortfarande tycker att vi gott kunde vänta. Ska hålla tummen för att din A skippar dem....och att F inte köper några framöver
    .?:*¨¨*:?. www.wannabemama.blogg.se .?:*¨¨*:?.
  • Frila2

    Är ni vakna fortfarande eller har jag missat er som vanligt?

    Förhoppningsvis håller det sig lugnt här inatt, har sövt ner en patient och hoppas att hon inte vaknar med ångest mer inatt. Annars så är det inga fler jättedåliga patienter just nu.