Atarax
Min pojkvän har fått Atarax utskrivet av sin läkare..
Nu har vi bråkat om det för jag säger att Atarax är beroendeframkallande men han säger att det inte är det..
Snälla Hjälp är det beroende framkallande eller inte???
Min pojkvän har fått Atarax utskrivet av sin läkare..
Nu har vi bråkat om det för jag säger att Atarax är beroendeframkallande men han säger att det inte är det..
Snälla Hjälp är det beroende framkallande eller inte???
Atarax är inte beroendeframkallande..
Det är inte beroendeframkallande! Läs på www.fass.se!
Det är det inte..men det finns ju en anledning till att han fått den eller hur?
Atarax dämpar vissa funktioner i hjärnan utan att vara vanebildande samt blockerar histamin, ett ämne som finns i kroppens vävnader. På så sätt ger den effekt mot ångest, oro, klåda och nässelfeber.
Vid klåda och nässelfeber nås effekt efter ca 1 timme och kvarstår minst 24 timmar. Vid ångest och oro märks effekt efter ca 15 minuter och kvarstår i ca 12 timmar.
Jag har ätit Atarax mot min allergi i flera år utan att märka av något beroede.
Vet att den även kan användas mot sömnproblem och deppression och då är doseringen säkert högre. TRÖTT det blir man iaf av dem så det heter duga!
Nej, det är inte beroendeframkallande.
Hehe beroendeframkallande är det definitivt inte.. käkar det själv och det enda det hjälper mig med är att somna lättare.
Har du själv käkat det eftersom du "vet" att det är beroendeframkallande?
TS: vad är det som får dig att tro att det är beroendeframkallande?
En tjejkompis till åt dem och blev beroende av dem...