• siamusen

    Bara fegisar som föder vaginalt!!

    Alla vet ju att det är mycket större risker för mamman och barnet att föda med kejsarsnitt.

    Alla vet ju att man inte far träffa sitt barn pa massa massa timmar lixom.

    Alla vet ju att det gör ont i flera manader efterat, att man inte kan lyfta sitt barn eller knappt ga.

    Och sa vet man ju att man inte kan fa sa himla manga barn heller.

    tycker det âr mycket modigare än att föda vaginalt.

    Är det inte lite fegt att ta den säkra vägen lixom och föda vaginalt?
    Vad fasen är det mot ett stor operation...näää.

    Lite fusk nâstan att föda vaginalt..snacka om att glida pa en räkmacka...swisch lixom!

    Tack för mig...min asikt bara.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-09-01 23:22:03:
    Och sa far de som snittas ingen matbricka med en liten svensk flagga pa heller efter snittet.

    det far de som föder vaginalt

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-09-02 13:03:36:
    De som föder vaginalt är âven fåfängare och ytligare ân de som föder med kejsarsnitt.

    De vagar inte ha ett ärr pa magen utan tycker än snygg mage âr viktigare ân barnet tydligen.

    Tack, du meddebattör som papekade denna viktiga poäng för mig

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-09-02 13:09:22:
    Man får bli tjurig för att jag har rätt om man vill. Jag ser inte ner på er för den skull

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-08 14:57
    Och som psyckocandy påpekade: Man får inte orgasm av kejsarsnitt, vilket man kan få när man föder vaginalt.

    Så vi kan aldrig veta om vaginalisterna föder barn för att de vill ha barnen (tveksamt?) eller för att de är perversa utöver att vara fega.

    Man tycker att de kanske kunde köpt en leksak istâllet men de kanske inte har råd?

  • Svar på tråden Bara fegisar som föder vaginalt!!
  • siamusen
    idiblon skrev 2007-09-02 11:31:25 följande:
    Tja, väljer man snitt för att det är värre så är man ju knappast nobel utan korkad.
    Nej, nej..det där har du ju missuppfattat

    Man väljer ju snitt för att man är villig att offra sig för sina barn, vilket man inte gör nâr man fïder vaginalt...det âr ju bara enn lyxförlossning där man inte behôver gôra sa mycket sjâlv.

    Vet man ju hur det gar i framtiden om man inte ens vill offra sig för sina barn
  • siamusen
    Jomppelina skrev 2007-09-02 10:50:28 följande:
    =)! Egentligen så måste jag ju krypa till korset nu... jag tycker att det är skitsamma hur man får barn och förstår inte duktighetssyndrom. En mamma som har fött med kejsarsnitt eller som har adopterat ett barn är inte mindre mamma än en som har fött vaginalt. Men jag här helt övertygad om att de bemöts som om de vore det!!Det borde inte vara några som helst duktighetsprinciper när det gäller att föda barn eller hantera smärta eller något som helst annat. Det är såå tramsigt att det ena skall vara bättre än det andra. Huvudskaken måste vara att barnet kommer in i tillvaron oavsett hur...?
    Haller med dig men det kanske de flesta fattat vid det hâr laget
  • idiblon
    siamusen skrev 2007-09-02 11:35:07 följande:
    Nej, nej..det där har du ju missuppfattatMan väljer ju snitt för att man är villig att offra sig för sina barn, vilket man inte gör nâr man fïder vaginalt...det âr ju bara enn lyxförlossning där man inte behôver gôra sa mycket sjâlv.Vet man ju hur det gar i framtiden om man inte ens vill offra sig för sina barn
    Bullshit. (Jag är allergisk mot sådanthär.)
  • siamusen
    Tonx skrev 2007-09-02 02:27:01 följande:
    Ja, usch, jag är skiträdd för kejsarsnitt. Föder MYCKET hellre vaginalt, enkelt och relativt smärtfritt!
    Precis..räkmacka

    Eloge till dig som vagar erkânnna
  • siamusen
    idiblon skrev 2007-09-02 11:36:00 följande:
    Bullshit. (Jag är allergisk mot sådanthär.)
    Kliar det eller far du utslag?
  • idiblon
    siamusen skrev 2007-09-02 11:40:08 följande:
    Kliar det eller far du utslag?
    Mest krypningar i kroppen och illamående, faktiskt.
  • siamusen
    idiblon skrev 2007-09-02 11:42:50 följande:
    Mest krypningar i kroppen och illamående, faktiskt.
    Kanske gar att operera?

    Nej, men ärligt. Vet inte om du sett alla tradar och inlägg om hur de som snittas är fega/lata/bekväma etc. Detta är min variant av det.

    Fast pa riktigt sa tycker jag inte nagot av det âr bättre ân det andra och bryr mig inte om hur folk föder...finns ingen prestige i det alls.
  • idiblon
    siamusen skrev 2007-09-02 11:46:02 följande:
    Kanske gar att operera?Nej, men ärligt. Vet inte om du sett alla tradar och inlägg om hur de som snittas är fega/lata/bekväma etc. Detta är min variant av det.Fast pa riktigt sa tycker jag inte nagot av det âr bättre ân det andra och bryr mig inte om hur folk föder...finns ingen prestige i det alls.
    Jo, jag har sett dem. Jag har själv varit en dömande idiot förut, men ändrat mig efter att ha fått insikt i hur det faktiskt kan vara. Däremot så blir jag irriterad på ironisering som försöker vinna sympati, för på mig blir det motsatt effekt.
  • Muminski

    Jaa okejrå.. jag erkänner. Jag är en fegis. Men det beror på att jag HAR snittats, pga medicinska orsaker såklart. Jag hade inte vågat annars och det är fortfarande ett traumatiskt minne och ngt jag verkligen inte ngt jag vill råka ut för igen!

    Jag är skitskraj för att bebisen blir stor eller att ngt annat tillstöter så jag måste genomgå snitt igen.

    Alla som snittas är modiga, faktiskt. Det är inte ngt litet ingrepp man snackar om. Det är inte ngt lättvindigt man går igenom.

    Det är inte roligt efterråt och man kan ha problem med sitt snitt i evigheter, för alltid om det vill sig illa.

    Jag fegar ut även denna gång och går på vaginalförlossning.


    Ditt liv är ett resultat av dina val.
  • siamusen
    idiblon skrev 2007-09-02 11:48:27 följande:
    Jo, jag har sett dem. Jag har själv varit en dömande idiot förut, men ändrat mig efter att ha fått insikt i hur det faktiskt kan vara. Däremot så blir jag irriterad på ironisering som försöker vinna sympati, för på mig blir det motsatt effekt.
    Om du syftar pa min trad sa försöker den inte vinna sympati, det behöver inte jag Jag är nôjd med mina val och tycker inte synd om mig sjâlv pa nagot sâtt.

    Tycker bara det var intressant att vânda pa argumenten.
Svar på tråden Bara fegisar som föder vaginalt!!