• Fridapida

    Smink Smink Smink!

    Nu är hösten här och solbrännan är ett minne blott! Huden förlorar lite av sin lyster. Mina första två tips är därför:

    i.d. clear/bare radiance
    blanda i foundationen eller lägg på efteråt. Huden få fin och frisk lyster omedelbart.

    ACO bronze gel
    en lätt gel som ger någon nyans mörkare hud. För ansiktet - blanda i dagcremen, för kroppen - smörj in efter body lotionen.

    På hösten och vintern har man ofta en mer täckande bas och för att hindra att foundationen lägger sig i porerna, speciellt runt näsan, gillar jag:

    Clinique pore minimizer instant perfector
    en pudrig creme som lägger sig i porerna och ger en slät och len yta. Läggs före foundationen och gör porerna i stort sett osynliga. Tvättas lätt bort. Trolleri!

    Min senaste favorit att sota med:

    Devil dust Make up store
    ett snyggt mörkt lila eyedust som är lätt att jobba med. Passar dessutom utmärkt ihop med Make up stores storsäljare Muffin.

    Trevlig höst!

    Den förra tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m21743107.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-10-02 22:48:27:
    Gillar du mineralsmink? Här följer länkar till några sidor där du kan köpa mineralsmink, dessa säljer sitt eget märke.

    Från USA:
    alimacosmetics.com
    everydayminerals.com
    meowcosmetics.com
    pureluxcosmetics.com

    Från UK:
    lilylolo.co.uk/home.php

    Eller om du vill göra ditt eget mineralsmink:
    shenet.se
    tikei.se

    Jag vill även lägga in länkar till sidor där man kan köpa alla möjliga märken som inte går att få tag på i affärerna i Sverige eller inte finns där just du bor. På dessa sidor kan du även hitta dyra märken till lägre priser!

    Sidor från Sverige:
    accessora.se
    beautyplanet.se
    blush.se
    eleven.se
    inezza.com
    parfym.se
    satine.se

    Från USA:
    essentialdayspa.com
    makeup.com
    sasa.com
    skinstore.com
    strawberrynet.com

    Från UK:
    asos.com
    harleycosmetics.com
    hqhair.com
    jerseybeautycompany.co.uk/index.php
    lookfantastic.com

  • Svar på tråden Smink Smink Smink!
  • Maadde
    elma skrev 2007-09-26 09:41:48 följande:
    maadde: vart ligger dina bilder???? inte i standardmappen...hittar ine, klickat runt. Hjälp mig
    De ligger i en egen mapp som heter make up, men då ska jag ta & dubbel kolla i adressboken om du kom med. Kolla om några sekunder igen
    Mamma till Elias 051102
  • elma

    nu ser jag!!! coola bilder, du är jätteduktig!

  • carro 81

    Jag följer tråden på avstånd och har även varit inne och kikat hos flera av er. Måste säga att ni är superduktiga allihop!

    Tänkte höra om ni har några tips på en bra flytande foundation? Ska köpa ny imorgon och det vore kul att testa någon annan. Är iofs rätt nöjd med den jag har nu (Clinique superfit) men man vill ju alltid ha bättre. Jag vill ha någon som håller huden matt men vill inte se "flagig" ut heller.

  • Maadde
    Lejån skrev 2007-09-26 10:20:05 följande:
    Maadde: Jag kom inte med! *hojta hojta*
    Nu ska de fungera
    Mamma till Elias 051102
  • maddie3

    Hej

    Jag vill ha tips på bra makeup skolor i Stockholm eller runt om Stockholmsområdet. Jag har nu tänkt att ta tag i saken o gå en sån skola, har alltid drömt om det o vill nu förverkliga den än gång för alla.

  • Majestic
    Maadde- Jag då, jag vill också seee...pliiiiz!!!
    I´m not deaf, I´m just ignoring you!!
Svar på tråden Smink Smink Smink!