• Bebis igen

    ~~~~ BIM V. 43 ~~~~

    Har inte ens fått tanten än men vet att den är på gång!

    Startar en ny tråd för oss som har BIM v. 43 redan nu..... välkomna!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-10-22 07:24:57:
    BIM-LISTA

    www.familjeliv.se/Forum-1-180/m26038997.html

  • Svar på tråden ~~~~ BIM V. 43 ~~~~
  • Fru HH

    Grattis lejonsjäl!!! WOWOWOW!

    Ja, listan ja, jag gjorde ett försök till att ha den i en separat tråd men det gick inge vidare... Så nu vet inte jag vilken det är som gäller, men det är kanske nån annan som har koll

    Håller tummarna för er andra. Misströsta inte graviditet- o mens- symptom är ju snarlika. Så ge inte upp förrens tanten har kommit


    När kommer tvåan???
  • Pumafox

    Grattis lejonsjäl!

    Och trist för er som redan fått mens

    Vet inte heller vilken lista som är rätt. Det funkade inte så bra att dela tråden, fast jag också tyckte det verkade vara bäst. Ska vi köra på den listan som tomcar klistrade in?

  • Pumafox

    RÄTT LISTA:

    BIM v 43
    *****************************************************************
    Måndag 22/10: tomcar1, annlund, Cindy89, bebis igen, Greatmother, Jooonanna (6)

    Tisdag 23/10: Fialia, julias mamma, MabyeBaby, mammiiie, Pellan85, Lejonsjäl, Vildhallon (7)

    Onsdag 24/10: Pepparkakan06, FiaFlorist, lillstrumpa99, Ankeninni (5)

    Torsdag 25/10: smyg, Miniluvan, ms jenna, Armani, Litenbebbe08, två blir tre, Humlan2, Fru HH, (8)

    Fredag 26/10: Björnbäret76, Lollo1977, Goshheidi, Astrud, almafa, Pumafox, creampuff, 79Anna, marengski(9)

    Lördag 27/10: Lirre, Röda Humlan, skruttis11, zezziz, Längtande83a, tussan72, Snuttiz83, Lillkurre ,yellow(9)

    Söndag 28/10: fraggla, Lillatroll, ceropegia, Fager, Hannah1981, L81, längtareftersyskon, Liam och Elliot, Ffiiaa, skrutt snutt (10)

    Antal som borde bli gravida: 56 x 0,2= 11,2 st
    *****************************************************************

    GRAVIDA(2):
    JagL8
    Lejonsjäl

    INTE GRAVID (3): hysteria , MomOfSweden, tomcar1

  • MabyeBaby

    Inte varit direkt aktiv härinne denna månad men har varit så mycket annat att stå i... Kan med 99% säkerhet säga att det inte blir något denna månad heller - haft ont i brösten snart en vecka, vilket jag brukar få innan mens så det är nog bara hoppas att tanten kommer i tid för att nästa försök ska bli så snart som möjligt! :)

    Lycka till allihopa!!

  • Pumafox

    MayeBaby--> Nej vad trist, men ge inte upp förrän mensen verkligen kommit!

    Låter dig stå kvar på listan tycker jag!!

  • Pumafox

    Men Fru HH----> Hur går det?!

    Du plockade ju bort dig själv från listan i den andra tråden.

  • Pumafox

    Och passar på att svara skruttis11 också (så att tråden ligger överst, överst, överst)

    Att kissa mer ofta kan vara ett tecken på graviditet, även flytningar för inväntan på mensen ska egentligen vara en "torr" period.

    Låter lovande!

  • Bebis igen

    Klistrar in senaste symtomlistan..... tror jag! Den från den andra tråden...sorry att jag blev sen med klistrandet!

    Nu kan man jämföra med dom som får plus o ionte får plus....kul o kolla vilka symtom som stämde....

    Symptomlistan
    *********************************** ******************************
    BEBIS IGEN: Mensvärk som kommer o går, började 5 dagar efter ÄL. Tycker att jag har lite ådrigare tuttar. Känner mig definitivt MYCKET tröttare. Lite illamående till och från.

    PEPPARKAKAN 06: Äl+6 - började känna lite svag molvärk igår kväll, drag i vänster äggstock(ganska svagt), Har vaknat och haft ont i svanken 2 nätter i rad nu. Är även täppt och nyser mycket.
    Bim-6 /äl+9 : Vaknade tidigt och mådde illa (ungefär som när man inte har ätit något och mår illa), hade ett sug i magen.
    Somnade tillslut om och vaknade sedan några timmar senare av ett helt annat illamående(höll verkligen på att spy),samt att magen inte var riktigt som den skulle. Har knappt kunnat röra mig utan att börja hulka..
    Känns ungefär som en kraftig bakfylla

    MOMOFSWEDEN : jag har lite molvärk & styva bröstvårtor men det kan dock va för att mensen ska komma snart , kan få så ibland & illamåendet som dykt upp idag kan ju faktiskt va min magkatarr som e tillbaka. Men om inte så hoppas jag på ett
    hade varit väldigt välkommet

    SMYG: munsår och mjäll

    FRU HH: ont i vänster äggstock (tror det är äggstocken iaf) och moler eller sticker till i svanken. Nu 1 vecka innan BIM, just inga symptom. Ploppat upp lite finnar... BIM -6 Molvärk i tjejmagen från och till. Hela underredet känns "tjockt" som om det skulle ha blitt blodfyllt (måste kolla färgen, efter gårdagens heta ämne ) Känslosam, lätt irriterad... SkrikandesMensen komSkrikandes

    LILLKURRE: Stickningar o molvärk (är borta nu), större tuttar o hör o häpna; lila underliv (har läst en tråd om det där!) Hehehe! Mensvärk (eller ska ju ha mens eller är ja ba nervös?)

    JOOONANNA: Ont i magen... tror visserligen på magkatarr denna månad. Ont i brösten... som alltid innan mens. Trött... är jag alltid. Gråter för ingenting... hmm.. brukar jag också göra men denna gång kanske liiiite värre än vanligt.

    MARENGSKI: Molar i ena äggstocken, lite allmän magvärk då och då, lite trött

    GOSHHEIDI: (10 dagar kvar till BIM) Känner mig trött. Kände mig lite illamående innan jag steg upp ur sängen. Brösten lite större än vad de brukar vara annars.

    MAMMIIIE: ömma bröst och bröstvårtor började kännas av den 15onde, den 18 vaknade jag av onda stramningar nederst vid magen. öm o svullen längst ner i magen, hård om man trycker lite lätt. känns som ett tryck hela tiden. mens eller gravid? den som väntar....

    GREATMOTHER: Snart bara helgen kvar och inga speciella symptom. Hög temperatur. Känner mig varm, det är det enda.

    PUMAFOX: Lite molvärk, mer kissnödig

    LÄNGTAREFTERSYSKON: Lite molvärk, känns som om livmodern är "tyngre" än vanligt. Ömmar lite i tuttarna, men inte så mycket. Mest om jag springer eller går i trappor.
    Igår hade jag stickningar i livmodern. Ganska mycket vid sin tillfällen.

    Lillatroll: svampinfektion och lätt illamående som kommer och går.

    Lejonsjäl: ÄL+6: somnade till när vi såg film på en föreläsning idag så liite tröttare än vanligt är jag (oops!), ömma bröstvårtor, "trött" i nedre delen av ryggen och lila underliv (!!!)kan som sagt likaväl vara tanten som knackar på dörren, jag vill inte...

    Ffiiaa: Lite molvärk o kissar lite oftare än vanligt. Men det e säkert bara inbillning. ÄL+3

    ZEZZIZ: ÄL+6. Ont i brösten och ömma bröstvårtor. Har även molvärk i magen och ont i ryggslutet. Hoppas innerligt det är tecken på en ny graviditet


    (¯`°?.¸ ♥ Bebis Igen.........♥ ¸.?°´¯)
Svar på tråden ~~~~ BIM V. 43 ~~~~