• MildaMaränger

    Vita hem del 6

     
    Välkommen till tråd nummer 6 , gamla som nya medlemmar!
    Vi fortsätter här att diskutera vitt, romantiskt, klassiskt, skärgårdstil, manhattan/upper east och så vidare.. Alla stilar är välkomna!

    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt ska ha ett ställe att prata om allt det vita. Självklart gillar vi också att ha detaljer i naturliga färger som beige, brunt och olika nyanser av dessa. Men basen är alltid vit och vi älskar att inreda med linne, ull, trä och bli blandar gärna nytt och gammalt för en personlig look. Vi fegar lite med färgerna men kan någon gång vara modiga att slänga i en ljusblå kudde hihi... Du är kanske är mindre förtjust i skrikiga färger och vill ha ett rogivande hem!
    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    VÄLKOMMEN!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html
  • Svar på tråden Vita hem del 6
  • Det ljuva livet

    Shit, vad jag har shoppat . *galet trött*
    Köpte en Kalle Anka gran till barnen (supertät plastgran), glögg set, julpynt i mängder och massa massa massa annat. Nu blir det sängen, börjar jobba 6.30 imorgon.


  • pressan
    Värsta Supermamman skrev 2007-11-13 22:41:52 följande:
    Shit, vad jag har shoppat. *galet trött* Köpte en Kalle Anka gran till barnen (supertät plastgran), glögg set, julpynt i mängder och massa massa massa annat. Nu blir det sängen, börjar jobba 6.30 imorgon.
    Men va du retas.. vi vill ju se bilder juh.. I morn visst ?
  • jezzzica
    Rori skrev 2007-11-13 22:46:46 följande:
    Shit pommfritt vilket hus
    I know!
    ♥Elliot♥
  • pressan
    jezzzica skrev 2007-11-13 22:39:15 följande:
    oj vad roligt då måste jag ju visa mitt dröm hus som ligger aldeles vid havet www.hemnet.se/beskrivning/hemnet/4084
    Åhh vilket hus.. nu e jag inte vit längre utan Grön av avund.. Inte braPenga mun
  • Rori
    pressan skrev 2007-11-13 22:48:24 följande:
    Åhh vilket hus.. nu e jag inte vit längre utan Grön av avund.. Inte bra
    Instämmer!Man blir alldeles vit i ansiktet av att få se sånt  Som en dröm Skrattande
    Melvins inredningstokiga mamma
  • jezzzica

    Men kolla priset...shit pommes


    ♥Elliot♥
Svar på tråden Vita hem del 6