Inlägg från: MiaMariah |Visa alla inlägg
  • MiaMariah
    knyttis skrev 2007-12-01 08:04:44 följande:
    Gav bl.a ett nytt hjärta igår till present!
    underbart fint!
    mimmamum skrev 2007-12-01 09:53:13 följande:
    Man ser lite här:
    å så fint!
    Daggdroppen skrev 2007-12-01 10:28:59 följande:
    Hej!Nu är Fluffis glad och sams med maken igen Tänkte visa några bilderpå bl.a. adventsljusstaken som det blev lite bråk om igår. Ingen mossa, utan med enris för julstämningens skull Längst ner ser ni julgransmattan och en julstrumpa som jag sytt. Resten av julstrumporna ska jag sy på lucia dagen, för då blir min son opererad. Måste ha något att göra då jag väntar. Änglarna och tomtarna köpte jag ifjol och jag tycker de är så söta Kakformen som jag använde till addventsljusstaken är min farmors gamla. Vad tycker ni? Visst blev den ganska stämningsfull?!
    å vad fint!
    Karamellfabriken skrev 2007-12-01 11:27:55 följande:
    Tänkte göra en canvastavla av en bröllopsbild när vi renoverar vardagsrummet.Vilken är bäst?
    vilka underbara bilder men jag håller på den svartvita!
    mimmi006 skrev 2007-12-01 11:43:43 följande:
    MiaMaria- ta bort mig på blogglostan, kan inte garantera att jag vill sälja nåt i framtiden!
    ok, tar bort dig.
    Pärla1 skrev 2007-12-01 12:29:21 följande:
    å vad fint!
  • MiaMariah
    LCroft skrev 2007-12-01 12:41:52 följande:
    Ska skumma igenom vad ni skrivit lite senare måste bara berätta att nu är jag moster till en liten Alva Efter mer än 12 timmar med värkar och försök till att krysta ut henne så blev det snitt till slut, de misstänkte att hon var lite för stor och för att undvika stora skador blev det snitt. 3930 g och 52 cm lång så hon är ingen liten klimp
    Å vad härligt, stort grattis!!
  • MiaMariah
    Beatrize74 skrev 2007-12-01 12:55:47 följande:
     Vilket enormt jobb du lagt ned. Tack gumman!!!(och förövrigt SUGER FL:s regel om att man inte får länka till bloggar som i sin tur säljer saker. Skenheligt....)
    tack! ja, jag tycker det är rejält synd att jag inte kan länka till allas bloggar..
  • MiaMariah
    Lillsyrran skrev 2007-12-01 13:21:50 följande:
    Jättbra jobbat!!!! Tycker att det blev så bra när bloggarna står i bokstavsordning, lätt att hitta. ♥ Du är duktig du tjejen ♥ KRAM
    Mufflon skrev 2007-12-01 13:22:44 följande:
    Du är en pärla!!!!!
    Karamellfabriken skrev 2007-12-01 13:23:43 följande:
    Toppenbra Mia
    LCroft skrev 2007-12-01 13:37:39 följande:
    Tack för ett otroligt jobb Mia
    tack söta ni!
  • MiaMariah
    Karamellfabriken skrev 2007-12-01 14:36:52 följande:
    Vi behöver nytt vardagsporslin till köket.Någon som har Ikeas? Är det bra?Är den här fin? Finns med blå blommor också.www.ikea.com/se/sv/catalog/products/20057439
    Söt!
    Beatrize74 skrev 2007-12-01 15:04:55 följande:
    Jag beklagade mig ju lite förra helgen - det var ju tufft då när maken var iväg oförhappandes på jobb.Vill bara skriva ut en djup suck jag har i hjärtat - idag jobbar han också...han har varit iväg sedan åtta i morse. Jag har ätit frukost ensam med barnen, lunch och nu är det snart mörkt här hemma. Han skulle ju sätta upp julbelysningen ute och jag hade tänkt att något av barnen och jag skulle sätta upp lite söta fågelmatsattrialjer i trädet idag, men jag har inte velat lämna dottern inne ensam nu (kryper ur sängen i sömnen och gör sig illa), så jag har varit "fast" här inne ensam med sonen. Vi har spelat spel och lyssnat på julmusik och han har klistrat klistermärken på blockljus...men....ändå. Alla ens planer går ju i stöpet. Imorgon är det pysseldag som jag skrivit tidigare. Det kommer bli så att han åker iväg på tillsyn tidigt på morgonen och jag får åka dit ensam med barnen och han får komma i efterhand...hela tiden också beredd på att ta arbetsbilen och fara iväg. Och inte ett DUGG blir gjort på huset. Fy rackarns vad less jag är.
    Usch, vad trist..
    Morsan Martina skrev 2007-12-01 15:18:46 följande:
    Bra gjort, MiaMariah!!! 
    Tack!
    gemelli skrev 2007-12-01 15:38:45 följande:
    Oj jag har tyvärr inte orkat läsa ikapp. Men kommer in för lägga in en bild på en lampa som jag lovade för någon för längesen att visa upp.En lampa från mina söners klassrum. Tyvärr blev bilden inte den bästa då det var såå mörkt nu idag.Men lampa är superfin i verkligheten, gjort i ett jättefin linntyg!
    Vad fin!
  • MiaMariah

    Hihi, minns ni att jag köpte dessa häromdagen för 19 kr styck?

    Bilden “http://www.familjeliv.se/krypin/miamariah/gallery/phpysf6en.jpg” kan inte visas, då den innehåller fel.

    Bilden “http://www.familjeliv.se/krypin/miamariah/gallery/php9dpvjc.jpg” kan inte visas, då den innehåller fel.

    Den övre skärmen hittar jag nu på Nordljus för 89 spänn - snacka om att jag gjort ett FYND! Skrattande *nöjd*


  • MiaMariah
    Pärla1 skrev 2007-12-01 16:43:46 följande:
    Bea: Usch vad tråkigt!Hoppas att allt snart bli bättre...MiaMariah: Vilket jobb du lagt ner på bloggtråden, jättebra!! Och vilka fynd du gjort!!Fluffiga: Jättefina bilder, älskar sparkar!Min sambo är på julfest med jobbet idag, så jag och dottern har varit på en liten gård och tittat på en massa handarbeten, tillsammans med svärföräldrarna. De hade gjort det så mysigt ute med lyktor, marschaller, granris och kärvar. De hade ett litet hönshus där de byggt upp en liten "pettson och Findus värld", med små fåtöljer och grejer, så himla fint. Två personer var utklädde som dem också,men när Pettson stack fram sin långa näsa blev dottern livrädd!!Grät jättelänge, så himla synd om henne...
    Tack!
    LinaoMatilda skrev 2007-12-01 17:05:15 följande:
    Hej på er.Bea: Här är en till som är hemma utan sin man, igen. Fy för jobb!MiaMaria: Fem stjärnor åt dig för den nya blogg-tråden!Gemelli: Fin lampa.MiaMaria: Vilket fynd, gillar lampskärmen.Minns inte mer, tyvärr.
    Man tackar!
    Daggdroppen skrev 2007-12-01 17:07:38 följande:
    Ta den vita!
    Skrattande
    Karamellfabriken skrev 2007-12-01 18:16:44 följande:
    Det var min som exploderade.Coops variant med två ljus.Det konstiga är att jag köpte två st, en till mig och en till mamma. Hennes lyser ljust och fint. Min hade något konstigt orangeaktigt sken............innan den sa adjöss !
    men vad otäckt! hur gick det?
Svar på tråden Vita hem del 6