Inlägg från: Zvartaliljan |Visa alla inlägg
  • Zvartaliljan

    Vi som shoppar danska barnkläder Del 10

    Så nu har jag lagt in bilder på Maia i dagens outfit  kossorna

  • Zvartaliljan
    nikki2006 skrev 2008-07-07 18:55:02 följande:
    ÄÄÄÄlskar kossornaSå fin hon var och det passade så bra med katvig linnetHur gör man hjärtan????
    Klicka på -figuren i textredigeringsfältet så får du upp olika figurer att välja mellan
  • Zvartaliljan
    J essica skrev 2008-07-07 19:01:21 följande:
    Åh vilken sötunge hon är Jag är helt kär i kossorna. sååå fina!
    ja dessa byxor kommer jag definitivt behålla som knickers till nästa sommar också Och kanske till en framtida bebis. De och kaninerna är definitivt sånt jag inte kommer sälja i första taget...fast det sa jag om 50-talsmotivet också förstås men tröttnade till slut ändå
  • Zvartaliljan
    nikki2006 skrev 2008-07-07 19:23:56 följande:
    Verkar som att butte övergett oss för stugan ett par dagar. känns lite tomt utan henne, eller vad tycker ni???
    Ja det är väldigt tomt utan butte och angelinah De brukar ju hålla igång tråden så bra på kvällarna med prat om allt möjligt
  • Zvartaliljan

    Så nu åkte lite ut på T iaf...men fick ångest direkt över fleeceoverallen Gråter men den passar ju tyvärr inte Maia i modellen, på tok för bred för min smalis
    har sån ångest för att jag sålde en kaninsuit i 92 i höstas för att den var för stor, nu sitter jag o letar o letar efter en sån ju nu när bodyn i 86 börjar bli för liten   Typiskt!
    Jag får ofta ångest över vissa plagg jag säljer. Särskilt om de går alldeles för billigt. Hoppas verkligen att T går bra nu även mitt i sommaren.

  • Zvartaliljan

    Godmorgon! Maia vaknade vid 8 Förvånad Första gången på lääänge som hon gjort det...brukar alltid vakna vid 6! Känner mig riktigt utvilad för en gångs skull
    Åhhh vad jag är sugen på att shoppa Molonyheter. Blir nog en sväng till Eleraff idag Synd att klänningen inte fanns kvar i 92 på okidoki...var ju verkligen ett bra pris!

  • Zvartaliljan
    nikki2006 skrev 2008-07-08 09:07:23 följande:
    Lyckost du som har så nära till molo nyheterna.Kul att du fick sovmorgon.Själv var jag uppe vid halv7.Imorgon skall jag shoppa molo så jag får väl hålla mig men det är inte lätt.Hur känner du dig idag?

    Idag är magen lite bättre...kortisonet har väl börjat ha lite verkan kanske.
    Läkaren ringde dock igår och mina värden såg inte alls bra ut så han hade beställt en magnetröntgen...man blir ju lite rädd för vad han tänkt sig upptäcka med den


    nej nu ska jag vara positiv Ska lämna Maia ett par timmar på dagis nu innan vi åker till sjukhuset och direkt efter sjukhuset ska vi åka en sväng runt Eleraff så jag kan få tröstshoppa lite

  • Zvartaliljan

    Lite nya bilder i bt Vindjackan kommer passa perfekt till hösten tror jag, och funkade ju bra nu med! Behövde bara vika upp ärmarna en liten bit.
    Åh nu känns det som jag snöat in på råååååsa Har ju bara varit grönt grönt grönt innan men nu fylls det sakta på med rosa

  • Zvartaliljan

    Godkväll! Slängde in en bild i BT på nattens outfit Första köpet från Molos höstkollektion, kunde ju inte låta bli

    Idag var vi ju på återbesök på sjukhuset eftersom det nu gått en månad sen hon fick astmamedicinen och de ville kolla upp om den gjort någon effekt. Och läkaren sa att hennes luftvägar lät helt rena (har vid varje besök i nästan ett års tid låtit rosslig) och vet ni vad?? jag är fortfarande i chock...på EN månad har Maia gått upp 1,3kg!!!! Det är mer än hon gått upp på över 1½år!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Zvartaliljan
    Buttelina skrev 2008-07-08 21:11:22 följande:
    åhh vad roligt tänk om det fortsätter så, då blir den lilla sötnosen lite rund om kinderna kanske Grattis till den fina viktuppgången, måste känna superskönt

    Jo inte så konstigt att flera av hennes kläder som hon haft superduperlänge helt plötsligt blivit för små Jag har ju sett att hon blivit rundare, men kunde bara inte tro att det var en sån skillnad! Man märker det liksom inte så tydligt när man ser henne varje dag.

    Nu väger hon 11.3kg och är 91cm lång. Så hon börjar närma sig "normalviktig" ju


    Alltså...i Januari 2007 vägde hon 8900 gram och i Juni 2008 passerade hon äntligen 10-kgstrecket och vägde 10040 gram på kollen 9 Juni. Alltså 1,1kg på 1½år! Och så idag knappt en månad senare 11310gram, helt OTROLIGT!

Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder Del 10