Sylt skrev 2008-07-08 23:23:58 följande:
Tacka vet jag Uj *hukar för ägg* Jag får nog vela lite till.... tack för hjälpen!
Jag har haft UJ tills dottern var 10 månader. Gillade inte sittdelen till den så då köpte vi en Bugaboo Cameleon. Jättenöjd med den! Men....!
UJ'n är MYCKET bättre på vissa sätt! T.ex. så blir det tvärstopp om man kommer med Camen på ojämnt underlag och kör t.ex. över en järnvägsövergång eller kör emot en rot eller sten på en skogsväg. Inte för att jag är ute i terräng ofta, men UJ'n stora framhjul hade bara plöjt förbi utan att det märkts.. =) Camen är värdelös att köra på grus som inte är stenhårt packat. Är det det minsta löst i gruset så borrar framhjulen ner sig, lika om du kör på en strand. Kan bara föreställa mig kommande vinters snö och snömodd, då måste jag defintivt ha snöhjulen istället. UJ'n hade inga problem med sånt. UJ'n känns också stadigare eftersom Camens handtag är ruckbart några centimeter. Hävstångseffekten när man ska trycka ner vagnen för att framhjulen ska lyfta och man ska över ett litet hinder som t.ex. trottoarkant, är dålig.
Men Bugaboo är överlägsen UJ'n på många sätt! T.ex. så är den inte alls så där bred mellan bakhjulen som UJn är. Man kan t.ex. åka tåg och få in vagnen genom dörrarna utan att ens fälla ihop vagnen, min dotter sov i vagnen som stod på bagageutrymmet hela tågresan. Tar mycket mindre plats när den är ihopfälld i t.ex. bilens bagageutrymme. Tar även mycket mindre plats när den är uppfälld, i t.ex. hallen eller trapphuset. Eller i affärer när man behöver komma fram. UJ'n fastnade överallt. Camen kan man ju välja i vilken riktning barnet ska sitta i sittdelen, det går inte på UJ'n. Och den är myyyycket snyggare... tycker jag! :)
Tror ingen vagn är 100% perfekt.. =)