• emmy840508

    Mina två änglar

    Jag är en änglamamma till två små sen ett halvår tillbaka. Jag upplevde något som man tror bara finns i mardrömmar, mina barn blev berövade livet. Min snart fyraårige pojke och hans snart 2 åriga syster.
    Jag tänker använda denna sida för att skriva av mig mina tankar och funderingar. Om det är någon som tar illa upp så snälla säg till, jag e inte ute efter att röra upp några känslor.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-30 17:58
    Jag har tänkt på en sak ganska länge. Jag har aldrig vart troende. Alldrig trott på gud o vart ganska skeptisk till ett liv efter döden. Men efter detta....
    Jag e foirtfarande inte troende. Men, jag vill tro, att det händer nåt efter döden. Jag vill tro att Max o Saga har det bra idag, att de är tillsammans, att de inte minns det som hände, att de inte saknar mig, för att de delar livet med mig fortfarande. Jag vill tro det, o då tror jag på det. Jag tror inte att gud finns. Men jag måste tro att mina änglar är just änglar o har det bra idag. Lika bra som de hadde innan denna fruktansvärda händelse.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:46
    Länk till Max minnessida------www.tillminneav.se/showPage.php

    Länk till Sagas minnessida------
    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:47
    Vet inte riktigt varför Max sida inte gick att länka till men gör ett nytt försök.

    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-28 21:56
    Nu har jag skapat en blogg med urklipp från denna tråd. Endast det jag skrivit.
    Så den som vill läsa vad jag delat med mig av här kan gå in där, så ni slipper sitta och gå igeonom hela tråden. Jag rekomenderar däremot att gå in i tråden också. Det e fruktansvärt fina svar och reflektioner här.
    adressen är:
    www.maxosaga.blogg.se

  • Svar på tråden Mina två änglar
  • Baba Screetch

    har kollat tavlan o pärlbrickan nu, så fina

    Visade min sambo bilderna i ditt galleri idag, och på bloggen.
    Han tycker det är så hemskt.

    Många kramar IGEN!!!

    Vill ge så många jag kan för att skänka en liten gnutta tröst fast det känns som en omöjlighet!

    Mitt hjärta gråter, men ni kommer finnas där, under hela rättegången och i all framtid som jag skrev till Ida!


    Gå inte i nån annans fotspår om dom leder dig på villovägar...
  • JohannaMatt

    Vännen, det kanske kommer något "gott" ur detta vittnet ändå..att "det" bryter ihop och att ni får era sista pusselbitar?  Jag hoppas att det ger något iallafall.

    Annars ville jag bara säga godnatt, tänker på er och all min styrka till er.


    Sjömannen ber inte om medvind, han lär sig segla
  • faster

    har nu suttit o läst på AB på deras egen sajt...men jag klarar ej av att läsa får sån ångest..
    Fy så hemaskt detta är o Niklas som var misstänkt all vaka när Emma vakan osv oasv...beundrar dej sååå emma!!
    Hur orkar du?
    Stor varm KRAM

  • Humbla

    Tittade på tavlan, den är helt enastående vacker!
    Känslan den ger är helt enorm! Så glad att du har så underbara vänner som tänker på dig och finns där!
    kram

  • Tibertius

    Emma,

    Tack för dina ord, det är framförallt DU som är stark du har de största demonerna att slåss mot.

    Den här människan verkar inte dra sig för något. Hur kan man bara göra så här mot så små barn..blir så fruktansvärt arg och upprörd så fort jag tänker på det! Hon bara måste var svårt psykiskt sjuk annars blir man ju helt mörkrädd för vilka galningar som går lösa.


    Vet ni något om var hon får sitt straff? Här eller i Tyskland? Har Tyskland och Sverige samma typ av straff? Hoppas i alla fall att det blir livstid och då menar jag också livstid!


    Tänker massor på er & era små änglar!

  • xxmeyaxx

    Hej Emma!

    Jag läser på aftonbladets hemsida just nu och jag gör inget annat än att hoppas på att man kommer anse att det nya vittnet är trovärdig! Tänk om hon kunde sätta det där monstret på plats! Jag håller tummarna stenhårt.

    Emma - du är så stark. Jag förstår inte hur du orkar med allt. Men du ska veta hur enormt mycket jag ser upp till dig och din styrka. Jag tror inte att jag kan komma på någon starkare kvinna än dig!

    Vi tänker på dig!


    Min extra hjärna försvann. Den rann ut med bröstmjölken. Tuttarna är tomma nu. Damn!
  • rply

    Tänker på dig!

    Och egentligen borde det finnas dödsstraff för såna människor som hon gjort detta mot er.

  • solfrost

    Fy vilken människa,,,jag undrar hur hon kan leva med sig själv!!!


    Jättefin tavla,,,väldigt talande.


    Kram på dig/er


    små barn små bekymmer...stora barn större bekymmer...
  • Lingonflickan

    Godmorgon Emma, Tänder ljusen och tänker på er. Hoppas att ni kunnat sova någorlunda inatt ändå. jag lider så med er och önskar jag kunde skydda dig från mer smärta. skulle vilja svepa om dig med en filt av trygghet och omtanke som stänger ute allt det hemska du ska behöva utsättas för igen. Som en sköld mot henne och hennes sätt, som en sköld mot obehagliga saker som kan tas upp. Men det är så lite man kan göra och det är frustrerande. ha den bästa dag du kan.
    MiS

  • mrsjonte

    Kan inte fatta varför det hela ska tas om igen.......lider verkligen med er alla Emma.
    Kram

Svar på tråden Mina två änglar