• Kicko

    Trådträff Mars 09

    Visst ja jag fick rapport i fredags från min vänninna på vandrarhemmet. de har 2 barnstolar och flera 3 och 5 litersgrytor glömde fråga om stekjärn höll på att spy som bäst när hon ringde. men det lär de ju ha.


    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    MariaK skrev 2009-03-22 19:57:17 följande:
    Tänkte på en sak när vi kom till danmark o hade hyrt en rese säng så fanns där ingen madrass alltså inte ens en sån platta man kan lägga i utan bara en spånskiva i botten....... Hoppas det är bättre där...... hade ju helt velat ha en rikrig madrass eftersom det är två nätter men det går ju inte o asa på.......Sätter in pengar till dig kicko imon!!!!! Förlåt men hur mycket vad det???
    50 kr till mat

    Ja vist ja en halv kyl kostar 20 kr att hyra
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    Hedebris skrev 2009-03-22 20:14:57 följande:
    det var väll 50 kr vuxen och 25 kr för barn och 0kr för bebis?sätter in 125 iaf
    jepp det stämmer tänkte inte på Moa  så 75 för dig Lycklig
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    helhed skrev 2009-03-22 21:03:00 följande:
    Jag har satt in pengar till dig, Kicko!
    du har satt in 50 kr ja de har jag sätt

    Jag har pratat med min väninna en gång till

    vandrarhemmet är väldigt frächt och trevligt. bottenvåningen med reseption är bevakad med 4 personal och kamror i alla gemensamma utrymmen 4 st i köket.

    Vi kanske ska muta in de 4 som ska äta men inte bor på vandrarhemmet med en chokladask.
    de är väldigt hårda med att det ska vara tyskt kl 23.

    de är 4 våningar uppåt och 2 i källarplan. 2 hissar som inte är jätte stora och går totalt olågiskt kan ta tid att ta oss ut .
    Köket har 4 köksöar och 4 långbord á 16 platser (tror det var 4 alt 3) och några 4 manna bord.

    frukostserveringen fanns inga barnstolar ( vi kan ju alltid fråga om de har några där) det var ett litet och trångt rum och var ingen fancy frukost. Normal basfrukost med gröt ägg flingor, fil yoghurt, smörgåsar med olika pålägg.

    Glas var en bristvara på vandrarhemmet folk tar med upp på rummen och sen blir de kvar där {#lang_emotions_djavulsk}. plastglas till toasupandet kanske. Vi ska nog vara väldigt diskreta med toasupandet dess utom. kamrorna

    Duscharna var frächa. min väninna hade sin dusch rakt över i korridoren och stor och rymligt bås som var låsbart

    lämpligt med att vi tar 20 kr från potten till kyl Ja lättast så.
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    Brooks skrev 2009-03-23 13:36:02 följande:
    Vilken tur att du haft en väninna där på plats! Men seriöst, det står ju faktiskt ingenstans att det är alkoholförbud - förutom under gruppbokningen och vi har ju inte bokat som grupp. Jag tycker vi tar med öl/vin eller vad vi vill dricka och dricker till maten och/eller senare. Vill de säga till oss så får de väl göra det då kan jag tycka...
    Vi kan ju göra så att vi har med oss sakerna men behöver inte skylta med alkoholen men inte smyga med det heller om det nu inte är så att de säger det till oss när vi chekar in vi tänker ju ändå inte dricka oss redlösa.
    eller vad säger ni andra. Min väninna hade ingen anledning att kolla under gruppbokningar hon åkte dit med sin man
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    Jen ny skrev 2009-03-23 14:15:38 följande:
    För jag hoppas att de inte har kameror på toaletten. Ha ha.
    Jag frågade inte om de hade kamror på toaletterna
    big brother

    Hon sa även att där finns kaffekokare  men melittafilter och bönor får man ha med själv (om någon vill ha på andra tider typ efter maten)
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    MariaK skrev 2009-03-23 20:00:13 följande:
    Jag ska inte ha med mig nått....... Kommer ha tillräckligt o asa på ändå........Men jag kan va trevlig ändå
    Finns ju facktiskt systembolat i stockholm med som har öppet på lördagar. kanske ska ha en gemensam tripp via ett systembolag. Jag vill nog bara ha någon cider.

     
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    Brooks skrev 2009-03-23 20:50:16 följande:
    Jag kan kolla! Men de verkar ju vara slut om man kollade lagerstatusen på hemsidan Tjoho! Snart bär det av. Jag håller på att bearbeta R lite. Han är ju på Kick-Off fre/lör och får äta gott och SOVA gott, så jag tycker att det är rättvist att han tar med sig Liv hem när han kommer tillbaka till Stockholm.  Han är väl sådär sugen kan tilläggas då han tänkt sig en lördag/söndag i frihetens tecken
    Hade jag nog också försökt få igenom om jag var du Här ska maken ha spelhelg med datorerna då. 5 killas om sitter fredag till söndag och spelar datorspel mot varandra. Han lovade att komma och hämta mig och jonathan vid tåget i alla fall.
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko

    Camellis skrev 2009-03-23 21:05:39 följande:
    Oj, hur ska det gå för mig om det ska vara tyskt efter kl 23 - jag kan ingen tyska! Kunde inte låta bli, Kicko - sorry!  Jag vill nog gärna ha en öl eller lite vin till maten. Om det är nån mer som vill ha vin så kan man ju kanske gå ihop om några flaskor. Jag kommer knappast klämma i mig en hel flaska själv. Iofs kanske jag skulle kunna tyska då, men besparar er gärna. Men om jag är ensam om att vilja ha vin till maten kan jag köpa mig en öl eller två. Öl är gott till tacos! Tycker gott att R kan ha Liv hemma på lördagsnatten, Linjo!
    Ta ett tyskt vin så pratar du nog tyska flytande efteråt.
    Jen ny skrev 2009-03-23 21:08:33 följande:
    HJälp, jag blir yr på ett glas vin och DET vill jag bespara Er. Förstår inte hur lättpåverkad jag kan vara ibland. Ibland inte. Vågar inte chansa! Annars älskar jag vin till maten, men måste ha Cola med så jag kan halsa lite.
    Du är inte ensammen om att vela ha läsk till maten och efteråt
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
  • Kicko
    MariaK skrev 2009-03-23 21:18:11 följande:
    Just nu målar jag fan på väggen......... MEN om det blir så att Jonathan inte kryar på sig hur blir det då för oss om ni inte följer med...... Har tyvärr inte råd o bet rummet själv....... O det är ju lika dant om det är ombytta roller.......O så en sak till När tåget rullar in på stationen i hässleholm skulle nån av sydarna komma ut o visa er så jag vet vilken vagn jag ska hoppa på
    Vi kanske ska undersöka saken.  men om nu Smultronsmulan slapp betala mer än för sig på sitt rum utan Högbergarna så kanske vi slipper betala mer själva. Den som kan åka kanske kan få ett mindre rum dess utom.  det är ju de ricktigt små som är fullbokade vad det verkar.
    älskar dig Jonathan mitt lilla Lejonhjärta 2008-02-10
Svar på tråden Trådträff Mars 09