Romer
Jag vill veta mer om unga romers kultur och vanor, och hur de skiljer sig från den svenska resp traditionella romska kulturen.
Alla romer på fl! Berätta allt ni vet
Jag vill veta mer om unga romers kultur och vanor, och hur de skiljer sig från den svenska resp traditionella romska kulturen.
Alla romer på fl! Berätta allt ni vet
hmm..vi är väldigt traditionsbevarande och man ändrar inte så mycket..skillnaden mellan mig o min mammas generation ligger i att jag inte alltid har långkjol utan kan gå i byxor om jag vill, att yngre romer är mer öppna för att ta vanliga jobb, vi är väl mer öppna mot icke-romer än äldre generationer, förstår bättre vikten av att gå i skolan..men huvudansvaret för hemmet ligger fortfarande på kvinnan även hos yngre romer o vi upprätthåller renhetslagarna så gott vi kan och är noga med respekten för äldre.
kan bara svara för utomnordiska romer..bristande skolgång hos föräldragenerationen som varit utestängd från skolorna, och i vissa länder är romer fortfarande utestängda och får inte gå i skolan, eller uppmuntras i vart fall inte till det..svårt att inse att bildning skulle leda nånvart osv. Man tar det säkra före det osäkra o lär barnen sin familjs hantverk istället och låter dem hjälpa till med försörjningen eller hushållet.
Jag har funderat lite på det där med att kläder skall tvättas separat (alltså man, kvinna, barn sånt som rör underkopp och sånt som rör överkropp osv) Hur gör man när man tvättar en klänning?? Den rör ju både under och överkropp??
Och hur ser fördelningen egentligen ut kommer bara ihåg det lite vagt... ![]()
tvättar i två omgångar såklart
jag menade klänningar
Fast oftast så har man tvådelade klänningar, kjol o blus.
Ska jag ta hela tvätthistorien så tvättar jag barnens kläder separat, mina separat och min mans separat. Och allt som rör ansiktet, örngott o handdukar tvättas separat. Allt från köket seprat. Mina underkläder tvättar jag inte med annat av min tvätt heller.
jag måste bara få säga att ni gör det grymt bra. jag hade aldrig klarat av det det kan jag säga..
det där med att klippa håret på barn innan de är "döpta" eller var det innan de fyllt ett år eller.. hmm.. mins inte hur det var, hur är det med den grejen då?
de romer jag känner till bor i en invandrartät förort till en större stad och de har både barnflicka och städ/tvätthjälp. Är det vanligt?