ryggmärgsbråck/mmc del 4
För oss med ryggmärgsbråck/mmc i omgivningen!
Pepp- och stödtråd, men också en massa massa glädje för alla framsteg!
För oss med ryggmärgsbråck/mmc i omgivningen!
Pepp- och stödtråd, men också en massa massa glädje för alla framsteg!
catmat: var detta efter sedering med dormicum?
Morrisey: Ja såvida inget oförutsett händer så var jag övertgad om att vi ska få åka hem.
Tänkte mest på hur fort efteråt man får åka hem. Är ju inte superkul att sitta på sjukhus och glo men man vill ju samtidigt inte bli hemskickad med en bebis som fortfarande är nerdrogad.
Har ni fått några provsvar ännu? Tänkt ringa superlänge men har inte funnits tid och min knäppa telefon går knappt alls att varken sms'a från eller till.
Christina: Hur dags blev Linnéa sederad när ni fick åka hem 13,00?
Rafiiki: Har du fått tag i nån idag ang I's kräkningar?
frökenwonka: nu känner jag mig jättekorkad men vad är sederad, för jag är ganska säker på att hon inte var det!?!
Rafiiki: Hur går det? *orolig*
christina77: skönt att allt gick bra!
Christina: Sederad är att dom är ''bedövade'' men inte sövda. Dom är lite drogade. Dormicum och stesolid tror jag är de vanligaste sederingsmetoderna.
Stolt är jag tralalala. Tyvärr missade jag det hela då Alva höll på att mata mig med päron men Melvin vände sig precis helt själv från mage till rygg!!!!!!!!!
Duktiga stora killen. Passade på att väga och mäta idag. 58 cm lång och 5550g och 5 månader. (Nästan så man önskade att han var 3 cm kortare och 5 gram tyngre.
Hej,
Jag provade ett eget topic förut men fick ingen direkt respons så jag testar här (trots att jag egentligen är osäker på om det är enligt topic)
Jag har precis fått en dotter med MMC och har ett par frågor
1)Vilket är landets bästa klinik för att behandla/operera osv ryggmärgsbråck och liknande neurologiska skador? (Finns det privata vårdgivare som är bättre än de offentliga?)
2) Var hittar jag landets bästa habcenter? Finns det privata alternativ som är bättre?
3) Ang försäkringar. Nån som har tips på nåt bolag där jag kan försäkra henne mot typ medicinsk och/eller ekonomisk invaliditet?
Tack på förhand
Fröken W - fina siffror
Kul med vändningen, gratulera M från mig!
Elias har just i dagarna fått häng på o vända sig från rygg till mage, gjorde det flera ggr igår
FrökenWonka: Hon var helt sövd, fast bara med gas. Jag lämnade henne strax innan 8 och fick komma till uppvak 9.15 och vi fick åka hem 12.30 så vi var hemma 13 så skönt.
Hman: Är bråcket öppet eller hudtäckt, mycket som gäller op av bråcket beror på om det är hudtäckt eller inte. Är det hutäckt så har jag varit i kontakt med 2 familjer som gjorde när barnen var större men är det "öppet" ska det op inom 24 tim.
Lycka till.
hman: Jag har varken hört talas om privata hab eller neurologer. Men Sverige har ju fritt vårdval så man kan ju vända sig till det man anser är det bästa sjukhuset. Jag bor i Växjö men tillhör Lund då Växjö inte alls har nånting med barn neurologi att göra och det är i Lund de utbildar neorologer så jag känner mig trygg där.
Jag trivs superbra med det hab vi tillhör men även där borde man ju kunna välja om man inte gillar personalen man har att göra med.
Ang Försäkring så inboxar jag dig. Vet inte om man får rekommendera i forumet iom att det kanske kan anses som reklam.
Johlinn: M tackar så hemskt mycket
Fröken W - har inte tagit tag i det där med försäkring. Kan du inboxa mig oxå *ber snällt*
hman - tror det är svårt o vara off-topic här
Frökrn wonka: Ja erfter dormikum. Vilken duktig kille. "ler"
hman: Välkomen till tråden. Grattis till er dotter.
Här ter vi upp alla grågor, ståra som små