• Pucko Buffy

    Problem med sköldkörteln? Del 13

    Välkomna hit gamla och nya sköldpaddor.
    Gamla tråden stängs snart så jag startar en ny.

    Här diskuterar vi allt som rör sköldkörteln samt lite annat som rör himmel och jord.

    Den gamla tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m40704141.html

    Rätt värden:
    TSH = 0,2-4,0
    T4 = 9-19
    Trak = mindre än 1

    Bra länkar:
    www.thyroid.se
    www.karolinska.se/templates/DivisionStart____...

    Tidigare trådar:
    Del 1 www.familjeliv.se/Forum-1-61/m9133340.html
    Del 2 www.familjeliv.se/Forum-1-61/m11317459.html
    Del 3 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m14129027.html
    Del 4 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m17111361.html
    Del 5 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m20302895.html
    Del 6 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m23642893.html
    Del 7 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m26671239.html
    Del 8 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m29313871.html
    Del 9 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m29313871.html
    Del 10 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m34631999.html
    Del 11 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m37527189.html

  • Svar på tråden Problem med sköldkörteln? Del 13
  • Nufsan
    Pucko Buffy skrev 2009-05-04 15:13:56 följande:
    Läste precis att T4 kan vara sänkt vid graviditet. Jag tror att din ökning av levaxinet kommer göra att du känner dig bättre.Här är länkenwww.internetmedicin.se/dyn_main.asp?page=2071/PB
    tack så mycket PB
    ♥ღ♥Världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610, Jonna 0710 och lillskrutt bf 2/8 2009♥ღ♥
  • Skruttis1979
    Pucko Buffy skrev 2009-05-03 21:24:53 följande:
    Sköldkörtelproblem kan vara ärftligt men behöver inte vara det. Har du det i släkten så är risken större att man själv råkar ut för det. Jag har en moster och en bror som har problem med det. Men ibland kan man inte säga att det beror på ärftlighet eller ex skada (slag mot halsen mm) utan man drabbas av en autoimun sjukdom där kroppens eget imunförsvar går till angrepp mot sköldkörteln och förstör den vilket resulterar i Hyper/hypotyreos. Sen kan man ha andra fel så som tumörer på hypofysem mm som också kan påverka om man får ämnesomsättningsfel. Jag kan inte allt utan lär nytt hela tiden och det är lite av en djungel man ska igenom innan man fattar det hyggligt /PB
    tack för att du svarar! Och tack för att du KAN så mycket. Du har blivit mitt lexikon! ;)

    Idag var jag och tog nya prover, för att om ett par veckor få ny tid hos läkaren. Får se vad som händer då. :)
    Elma är världens centrum
  • DamnCat
    Pucko Buffy skrev 2009-05-04 14:18:10 följande:
    Vilken läkare du råkat ut för. Du ska genast ringa och boka tid hos en ny läkare direkt. Hade jag varit som dig hade jag fasen ringt en privatläkare och skippat VC. Hyper känningar kommer inte direkt utan oftast efter några veckor. Ring genast och boka tid hos en läkare för nya prover och inställning av medicinen. Sen om du tänker skaffa barn igen och får en så knäpp läkare- byt direkt. Har man hypo eller hyper ska specialist mödravården vara inkopplade för att hålla koll på värden. Sen tror jag inte läkaren får neka dig en remiss om du begär det. By the way så kan även hypotyeros vara en form av struma. Struma är egentligen inget namn på en sjukdom utan betyder bara förstorad sköldkörtel. Det är hypo/hypertyreos som är sjukdomsnamnen men det finns även andra sjukdomar som exempelvis Hashimotos, cystor och tumörer som kan ge förstorad sköldkörtel.Mvh PB
    Hej och tack för svaret!

    Jag ska byta VC nu iom vårdvalet så jag kommer inte att gå till den där idioten fler ggr.
    Jag tog upp problemet med min husläkare tidigt i grav. med de på MVC, de gav mig en tid till en av deras läkare som inte alls förstod min oro. De gav mig ett prov men sa att resten skulle husläkaren sköta. Ringde därför i ren frustration själv till spec-MVC och grät i luren men där menade de också att husläkaren ska sköta detta om värdena ser fina ut. Min husläkare hade ju dock ingen koll, tittade på referensvärdena och nöjde sig med det. Det var därför jag började sköta höjning av dos på Levaxinet själv då jag vet hur värdena ska vara när man är gravid. Och det har som sagt gått bra men det hade ju känts bättre att ha stöd av en vettig läkare i det.

    Jag vet att struma inte säger nåt om funktionen hos skk, att det innebär att den är förstorad och att man kan vara både hypo och hyper med struma. Jag vill dock bara poängtera att jag inte har struma då så många säger "jag har struma" och så menar de hypotyreos utan förstorad skk.

    OK, så jag kommer få hyperkänningar? Trodde det kom rätt fort (typ max 2 v efter förlossning) men eftersom det gått snart 5 v sen förlossningen så började jag undra.
    ♥ Lillgomzan 040502 ♥ Lilleman 090402 ♥
  • NinnaBus

    Grrr... arg...

    Pratade med min läkare i januari då han ringde och talade om att han skulle gå i pension efter vintern. Han LOVADE att tala om vilken annan läkare som skulle ta över. Nu i maj har jag ätit medicin mot hyper i 1½ år och därför skulle medicineringen avslutas.
    Jag ringde några veckor senare för att förnya mitt recept. Det var då fortfarande inte klart vilken läkare som skulle ta över. Förklarade för sköterskan att det var ju ingen panik att få reda på det men att jag gärna ville veta innan min läkare gick i pension. Tänkte att det kanske var klart då det ändå gått ett par veckor sen sist jag pratat med dem...
    Ett par dagar senare kom receptet i brevlådan med en lapp på där det stod: Du KOMMER att få reda på vilken läkare som tar över. Undertecknat från min läkare.
    Sen har jag väntat och väntat...
    Till sist tog tålamodet slut och jag ringer till medicin... Och vad får jag reda på? Jo, min läkare har gått i pension utan att meddela mig vilken läkare som tar över. De lyckades i alla fall få fram det på datorn och bedyrade att det var en jättebra läkare...
    Sa som det var med medicineringen och att det var tänkt att avsluta den närsomhelst...
    Men jag kan ju inte avsluta den utan att först ha pratat med den nya läkaren. Och till honom finns inga tider att få förrän i juni!!!
    Så det ända jag kan göra är att ringa och försöka få en telefontid till honom...
    Blir bara så arg på allt detta...
    Min gamla läkare har ju inte haft koll på värdena en gång utan när min hyper plötsligt gått öve till hypo med medicinen så fick jag skälla ut läkaren för att få dosen ändrad på medicinen... Då hade jag ett TSH på 8,5 och frös som en tok...
    Arg, arg, arg....
    Så trött på allt detta nu...

  • Nufsan

    Det här med att sänka dosen efter graviditetet tror jag är helt individuellt.

    Jag har en kompis som fick hypo under graviditeten och hon har fortsatt med samma dos efter förlossningen. Däremot fick hon höja den när flickan var 5 månader gammal.

    Jag är ju gravid nu och jag ska fråga min läkare nästa gång jag ska dit om vad hon säger om medicinen efter förlossningen.

    Jag har ju idag höjt med 50 mcg till 150 mcg och detta är tydligen inte så vanligt då läkarna på specen säger att det oftast räcker med 25 mcg som höjning.

    Jag har ju nu dessutom bara tabletter med 150 mcg så ska det sänkas så måste jag ju ta nya prover för att få ny medicin, här får man iaf inte varken höja eller sänka utan provtagningar som grund

    Sen kan jag tillägga att min läkare är långt ifrån bra..... men jag har varken fått remiss till endo eller till spec mvc för det anses inte behövas så länge man har stabila värden?!?!


    ♥ღ♥Världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610, Jonna 0710 och lillskrutt bf 2/8 2009♥ღ♥
  • Tvåbarnsmamma83

    Irriterad idag.

    Igår så ringde vi medicinmottagningen där jag går för att höra varför jag inte hade fått någon tid för besöket jag skulle ha 4-5veckor efter jag hade börjat äta medicinen. Det är 4veckor sedan idag.

    Så idag ringer dom tillbaka och säger att dom hade glömt det. Dom hade som erbjudande en tid på fredag som jag inte kan. Plus att det är ju provtagning innan besöket så det måste ju hinnas med också.

    Men alltså hur svårt kan det vara för dom att redan vid förra besöket ha bokat en tid 4-5veckor fram i tiden....

    Kan nästan slå vad om att dom kommer erbjuda en tid antingen på tisdag nästa vecka när vi ska till läkare med sonen eller på onsdag när jag är upptagen med annat.

    Ni som har överfunktion och äter thacapzol vad har besöket efter handlat om, när dom tar upp levaxindosen? (Antar att det åtminstone är levaxinet som dom ska diskutera) Kan man ev, ha det mötet över telefon eller måste man träffa läkare???

  • Karla79

    Är ny här, fick en smärre chock för en timme sedan när min BM ringde med provsvaren på rutinblodproven jag tog för en vecka sedan, jag är gravid i v.9. Tydligen har jag underproduktion i sköldkörteln och börjar medicinera imorgon. Ledsen och rädd :(

    Någon som har några råd och något jag ska tänka på? Någon relevant hemsida där man inte blir uppskrämd utan bara informerad?

  • Onyxia

    Någon här som har/har haft problem med gallsten? Har hittat antydningar på att det kan hänga ihop med sköldkörtelproblem på nätet. Så nu undrar jag om någon annan har den kombinationen av problem. :)


  • 3barnsmor35
    Karla79 skrev 2009-05-05 20:18:16 följande:
    Är ny här, fick en smärre chock för en timme sedan när min BM ringde med provsvaren på rutinblodproven jag tog för en vecka sedan, jag är gravid i v.9. Tydligen har jag underproduktion i sköldkörteln och börjar medicinera imorgon. Ledsen och rädd :( Någon som har några råd och något jag ska tänka på? Någon relevant hemsida där man inte blir uppskrämd utan bara informerad?
    Hej Nettie,
    Det viktiga är att du börjar medicinera omgående, barnet behöver sköldkörtelhormon från dig nu fram tills dess att den egna tar över.
    Jag har själv fått höja dos i omgångar när min graviditet var ny, sen gick jag på extra VUL o UL för att kolla att allt var bra. Fick hypo under min första graviditet, nu väntar jag trean o allt verkar gå bra hittills, v.34 imorgon!!! (Ny bild finns hos mig tjejer om ni vill kika) Annars har jag 3 mf och en prematur vattenavgång i bagaget som obehandlad, så det viktiga är alltså att man får rätt dos på medicinen, vilket tar lite tid att ställa in.
    Ta reda på dina värden (se TS) också, som gravid bör du ligga under 2.0 i TSH.
    varm kram Bönan
    Världens bästa mamma till mina barn - Tösen 0403, Lillan 0604 & Lilla Trean BF 090625
Svar på tråden Problem med sköldkörteln? Del 13