• Firstandhappy

    Vi från Linköping Del:4

    Sommaredition 2009.

    Ja här kan vi fortsätta att tjata om stort som smått.
    Alla är självklart lika välkomna.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-05-18 17:47
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m41865988.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-06-01 17:15
    Och här kommer nya medlemslistan...
    Uppdatera med ny info får ni göra själva..

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m44435479.html

  • Svar på tråden Vi från Linköping Del:4
  • thelifesaviour
    Leos och Vincents mamma skrev 2009-05-30 22:00:38 följande:
    Förstår precis hur du menar! Jag fattade inte förrän Leo var ute o även då tog det ett tag, tog säkert en månad efter förlossningen som jag verkligen fattade på riktigt att det är VÅRAT barn o inte bara ett barn som vi lånat. Det var så häftigt o konstigt på samma gång fast på ett härligt sätt såklart Det var ju lite annorlunda när Vincent föddes eftersom då visste man vad som väntade o hur det kändes fast det var såklart det mest häftigaste man varit med om ändå Då tyckte vi det var så facinerande att just VI hade kunnat skapa dessa två underbart söta sönererna. Det är ju såå häftigt när man ser utanpå magen, har du möjlighet så filma sen när man ser utanpå, det gjorde vi med båda barnen o det är så mysigt att se tillbaka på nu när vi tittar på det med jämna mellanrum, man ser så tydligt hur hela magen rör sig o det buktar ut lite överallt
    Jag har försökt filma lite, men så fort jag tar fram kameran så slutar bebis! Inte så sugen på att visa upp sina konster. :) Skulle filma och visa Linus när det hände första gången, men icke. :)

    Ja, sådär känner jag rätt ofta. Helt plötsligt så kommer jag på "Herregud, jag är gravid, hur fan gick det till?!" och jag känner att det är liksom inte riktigt på riktigt. Haha, som du säger, ett barn man lånat, det är liksom inte riktigt verkligt. Men spännande och väldigt häftigt.

    Just ikväll är jag dock mest grinig. :)
    all i can do is be me. who ever that is. /bob dylan
  • dinana

    Såg att medlemstråden inte är aktiv längre... vet inte hur man uppdaterar det hela.. så överlämnar det åt någon annan i tråden.


    Molly ?061216 (¯`°?. ¸.?°`¯) Leonard ?090519
  • Apipoulai
    thelifesaviour skrev 2009-05-30 22:48:33 följande:
    Jag har försökt filma lite, men så fort jag tar fram kameran så slutar bebis! Inte så sugen på att visa upp sina konster. :) Skulle filma och visa Linus när det hände första gången, men icke. :)Ja, sådär känner jag rätt ofta. Helt plötsligt så kommer jag på "Herregud, jag är gravid, hur fan gick det till?!" och jag känner att det är liksom inte riktigt på riktigt. Haha, som du säger, ett barn man lånat, det är liksom inte riktigt verkligt. Men spännande och väldigt häftigt. Just ikväll är jag dock mest grinig. :)
    Haha, samma här, så fort jag slår på rec, då slutar den röra på sig. Otroligt irriterande. :)
    ? Do what you like. Like what you do. ?
  • Apipoulai

    Åhhh, vad det är gott med Gino. Nu är det sommar! =D


    ? Do what you like. Like what you do. ?
  • Leos och Vincents mamma
    thelifesaviour skrev 2009-05-30 22:48:33 följande:
    Jag har försökt filma lite, men så fort jag tar fram kameran så slutar bebis! Inte så sugen på att visa upp sina konster. :) Skulle filma och visa Linus när det hände första gången, men icke. :)Ja, sådär känner jag rätt ofta. Helt plötsligt så kommer jag på "Herregud, jag är gravid, hur fan gick det till?!" och jag känner att det är liksom inte riktigt på riktigt. Haha, som du säger, ett barn man lånat, det är liksom inte riktigt verkligt. Men spännande och väldigt häftigt. Just ikväll är jag dock mest grinig. :)
    Haha, så var det för oss oxå flera ggr. O Vincent var busig redan i magen för så fort sambon skulle lägga handen på magen eller lägga sig o prata med magen så blev det så stilla i magen o så fort han gick bort så började han att sparka igen han busade redan då med sin far

    Jobbigt att vara grinig
    Stolt & lycklig mamma till Leo 050315 & Vincent 080325
  • Leos och Vincents mamma
    Firstandhappy skrev 2009-05-30 22:18:42 följande:
    SNÄLLA TA MIG HÄRIFRÅN.... DE GÅR MIG PÅ NERVERNA...nähä, dags att ta på masken igen, ett djuuuuupt andetag o på med leendet...
    Usch då.
    Stolt & lycklig mamma till Leo 050315 & Vincent 080325
  • thelifesaviour
    Leos och Vincents mamma skrev 2009-05-30 23:46:17 följande:
    Haha, så var det för oss oxå flera ggr. O Vincent var busig redan i magen för så fort sambon skulle lägga handen på magen eller lägga sig o prata med magen så blev det så stilla i magen o så fort han gick bort så började han att sparka igen han busade redan då med sin far Jobbigt att vara grinig
    Nu är det en ny dag och jag är inte grinig längre, även om jag inte alls har lust att läsa mer till tentan. Ska dock åka på mosterns födelsedagskalas i Norrköping idag, kommer bli urmysigt.

    Bebis busar rätt mycket med Linus också, men åt andra hållet, älskar när Linus har handen på magen, sparkar alltid mycket mer då. :)
    all i can do is be me. who ever that is. /bob dylan
  • thelifesaviour

    Grattis till alla mammor och blivande mammor förresten! :)


    all i can do is be me. who ever that is. /bob dylan
  • JePaLuLi

    Önskar alla mammor en extra mysig dag idag!


    thelifesaviour skrev 2009-05-30 21:55:38 följande:
    Än så länge är de bara gosiga, men som jag förstått det så blir det värre. ;D Igår såg jag för första gången sparkar utanpå, det var ju helt otroligt häftigt. Men det känns verkligen konstigt, jag har aldrig varit med om en märkligare känsla. Det är någon, en person, som sparkar innuti mig. Känns på något sätt helt absurt. Jag har nog fortfarande inte riktigt fattat. :)
    Det behöver inte bli värre. Våra barn har aldrig sparkat så att det har varit jobbigt. Aldrig sparkat på revben eller så. Så vi hoppas du slipper
    ♥ (¯`°?.¸ ♥ Lucas 071125♥¸.?°´¯) ♥♥ (¯`°?.¸ ♥ Linus 081206♥¸.?°´¯) ♥
  • thelifesaviour
    JePaLuLi skrev 2009-05-31 09:31:18 följande:
    Önskar alla mammor en extra mysig dag idag! Det behöver inte bli värre. Våra barn har aldrig sparkat så att det har varit jobbigt. Aldrig sparkat på revben eller så. Så vi hoppas du slipper
    Vi får hoppas det. :)
    all i can do is be me. who ever that is. /bob dylan
Svar på tråden Vi från Linköping Del:4