• bocabo

    Norge del 2

    Fortsätter med en ny Norge tråd om ni är intresserade.

    Alla som vill är välkomna att skriva.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-08-01 12:43
    Gamla tråden: www.familjeliv.se/Forum-3-45/m43760588.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-09-09 12:07
    Här är vi som hänger i tråden:

    -Jaz1, (ska flytta till) Trondheim, 3 barn: 3 år, 7 mån, 7 mån

    -Susodus, Kristiansund, Emelie 2 år och en bebbe (tjej) påväg i nov09

    -MamaKlara, Stavanger, 1 dotter 17 månader

    -lhanna, Trondheim, Ailinn 6 månader

    -Bocabo, Evje (ska flytta till Beitostölen), Ida-Chantelle, 7 månader

    -Janiem, Stjørdal (nära Trondheim, men letar boende inne i Trondheim) 3 barn: Liam snart 6 år, Isak 4 år och Mona 5 månader.

    -Fraggelgirl, Aurskog, Ida 9 månader

    -Trollet05, Bergen, 2 barn: 4 år och 2 månader

    -MaryLi, Bergen, jobbar på första barnet

  • Svar på tråden Norge del 2
  • MaryLi

    Nu har jag hittat hit. Vi får väl se om några andra kommer...

    Här i Bergen är det fortfarande supertrist väder. Tre veckor kvar till semester, och jag längtar!!!

  • bocabo

    Kul att du hittade hit! Ja hoppas dom andra gör det med. 

    Här vräker det verkligen ner, och åskar har det gjort med. Dom säger att det inte har regnat så här mycket på sörlandet på 150 år, det säger väl något ?! 

  • MaryLi

    Ja, det känns verkligen som om sommaren helt har försvunnit. Vi är ju vana vid regn här, men nu tror jag faktiskt gränsen är nådd. Det kan väl knappt finnas mer regn!!?!!

  • bocabo

    Jippie, idag är det sol. Hoppas på att Augusti blir en bättre månad!

    Hur är livet i Bergen? Bättre där med?

  • MaryLi

    Idag (ett par dagar senare) har det faktiskt varit bättre. Helgen har väl varit okej. Inte mycket sol, men iaf inte speciellt mycket regn heller. Idag har solen iaf strålat och solglasögonen var på när jag körde hem från jobbet. Hoppas det håller i sig!!! Är vädret fortfarande fint hos er?

  • Jaz1

    Här i Stockholm är det åter supervärme! Härligt!

    Som jag skrev förut så planerar vi att flytta till Trondheim nästa sommar, men det kan bli tidigare också. Jag ska vara föräldraledig till nästa sommar och om vi flyttar tidigare så krånglar det till det med föräldrapeng. Eftersom det svenska och norska systemen är så olika. Tror att jag blir utskriven från svenska Försäkringskassan om jag skirver mig i Norge, och den norska permisionen har man ju i max ett år eller? Mina små tvillingar kommer nämligen vara 1 år när vi flyttar om vi flyttar i januari, men jag har då massor av svenska FP-dagar kvar att ta ut. Ja, ja ska inte göra ett ännu längre utlägg här, men är det någon som flyttat mitt i föräldraledigheten?

  • bocabo
    Jaz1 skrev 2009-08-03 21:13:16 följande:
    Här i Stockholm är det åter supervärme! Härligt!Som jag skrev förut så planerar vi att flytta till Trondheim nästa sommar, men det kan bli tidigare också. Jag ska vara föräldraledig till nästa sommar och om vi flyttar tidigare så krånglar det till det med föräldrapeng. Eftersom det svenska och norska systemen är så olika. Tror att jag blir utskriven från svenska Försäkringskassan om jag skirver mig i Norge, och den norska permisionen har man ju i max ett år eller? Mina små tvillingar kommer nämligen vara 1 år när vi flyttar om vi flyttar i januari, men jag har då massor av svenska FP-dagar kvar att ta ut. Ja, ja ska inte göra ett ännu längre utlägg här, men är det någon som flyttat mitt i föräldraledigheten?
    Tror du inte att du kan fortsätta ha svensk FP om ni flyttar till Norge? Jag vet flera som åkt utomlands tex 1 år när de varit föräldra lediga. Har tom läst reportage om det i rese tidningar. Det tycker jag du borde kolla upp!

    Vet att man kan vara utomlands om man får FP från Norge bara man meddelar dom det. Ja systemen är ganska olika, antingen får du 100% eller 80% av din lön. läste nåt om man får vara hemma lite längre om man har tvillingar. Skumläste det bara. Men du kan ju kolla upp det  på www.nav.no.

    Skönt att någon har värme. Idag har vi faktiskt sol och skapligt varmt. Har varit ute på min första tur med barnvagnen som blivit lagad, äntligen!

    Nu hoppas vi på att augusti blir en bra månad! 
  • Jaz1
    bocabo skrev 2009-08-04 17:06:49 följande:
    Tror du inte att du kan fortsätta ha svensk FP om ni flyttar till Norge? Jag vet flera som åkt utomlands tex 1 år när de varit föräldra lediga. Har tom läst reportage om det i rese tidningar. Det tycker jag du borde kolla upp! Vet att man kan vara utomlands om man får FP från Norge bara man meddelar dom det. Ja systemen är ganska olika, antingen får du 100% eller 80% av din lön. läste nåt om man får vara hemma lite längre om man har tvillingar. Skumläste det bara. Men du kan ju kolla upp det  på www.nav.no.Skönt att någon har värme. Idag har vi faktiskt sol och skapligt varmt. Har varit ute på min första tur med barnvagnen som blivit lagad, äntligen!Nu hoppas vi på att augusti blir en bra månad! 
    Ja, det var någon annan som påstod det också. Att man kan fortsätta ta ut svenska FP dagar om man flyttar. Men när jag chattade med Försäkringskassan så menade hon att om man skriver sig i ett annat land så är det det landets "sociala försäkring" som gäller. Om man reser runt i världen och fortsätter vara skriven i Sverige så är det inga problem att behålla den svenska FP, utan problemet är när man meddelar flyttning ut ur Sverige. Får nog ta kontakt med FK igen.
  • Fraggelgirl
    Jaz1 skrev 2009-08-04 22:45:39 följande:
    Ja, det var någon annan som påstod det också. Att man kan fortsätta ta ut svenska FP dagar om man flyttar. Men när jag chattade med Försäkringskassan så menade hon att om man skriver sig i ett annat land så är det det landets "sociala försäkring" som gäller. Om man reser runt i världen och fortsätter vara skriven i Sverige så är det inga problem att behålla den svenska FP, utan problemet är när man meddelar flyttning ut ur Sverige. Får nog ta kontakt med FK igen.
    Det är nog som du skriver. Skriver du dig i Norge så fungerar det inte. Men du kan kanske skriva dig hos dina föräldrar och sen vara i Norge ett halvår innan du skriver dig där. Fast, ja... vet inte hur smart det är alla gånger. Det är ju för och nackdelar med allt.
  • bocabo

    Ja, det kanske är så ja. Om ni nu måste skiva över er direkt? Har ni nån adress i Sverige ni kan vara skrivna på isf som Fraggelgirl nämnde.

    Det kanske underlättar så ni hinner få ut era FP dagar. Men hör med FK igen, olika människor kan ju ibland ge olika svar Hoppas det löser sig för er!

Svar på tråden Norge del 2