Du måste logga in för att svara i en tråd.

  • Chigitita

    Delar ni täcke?

    Ja precis som frågan då, delar du och din partner täcke el har ni varsitt? :)

  • Svar på tråden Delar ni täcke?
  • fia87

    Vi har varsitt.

    De är olika tjocka och jag virar in mig i det, medan sambon knappt har det på sig alls. Hade verkligen INTE fungerat att dela.

  • challe 1

    Vi har också varsitt. Jag svettas som en gris och sambon är en frysapa. Så vi har olika tjocklekar på täcket.

  • Elli47
    Pejgan skrev 2009-08-17 09:06:13 följande:
    Hur tänkte du då? Varför skulle det inte vara lyckat bara för att sängen är 180??Som svar på Ts: vi delar på ett stort. Oavsett om vi är hos honom eller mig.
    Eftersom vi ofta är tre som sover i sängen och att då dela på ett täcke vore inte bra, trist för den som ligger i mitten som inte kan välja att vara med/utan täcke! Dessutom är sambon mer frusen än jag så han vill sno in sig helt i täcket medan jag vill kunna ha ben och armar utanför... svårt att förklara men två täcken är ett måste för oss.
  • uniMog
    Elli47 skrev 2009-08-17 10:25:45 följande:
    Eftersom vi ofta är tre som sover i sängen och att då dela på ett täcke vore inte bra, trist för den som ligger i mitten som inte kan välja att vara med/utan täcke! Dessutom är sambon mer frusen än jag så han vill sno in sig helt i täcket medan jag vill kunna ha ben och armar utanför... svårt att förklara men två täcken är ett måste för oss.
    ja men vad har det med sängens storlek att göra? "vår säng är 180 cm så det vore ej lyckat med delat täcke". Jag förstod bara inte hur du tänkte.
    I can Cum Lauder
  • skogsgrodan

    Vi har ett stort, har alltid haft, aldrig vart problem...

  • snillis

    Oh nej.
    Jag har duntäcke året runt och maken vill typ ha ett lakan på sig.
    Gillar inte alls att dela täcke med någon - inte ens barnen

  • BuoBä

    Vi har ett stort täcke och att köpa det var det näst bästa beslutet vi någonsin tagit för att slippa bråk. (Det bästa var att skaffa diskmaskin. )

    Tidigare slutade det alltid med att jag inte hade något täcke alls eftersom maken ville ligga under samma som mig och så fort han somnade snodde han det.

  • sjl89

    Vi har en 180 säng och delar på ett vanligt täcke, sambon har dock ett extratäcke som ligger brevid stolen för att jag rullar in i mig täcket på natten och då blir han utan haha =) Om hans dotter sover i våran säng har hon bara sin snuttefilt på sig och vill aldrig ha ett vanligt täcke :)

  • thelifesaviour

    Vi har varsitt, mest för att jag helst knölar ihop täcket och sover på det istället för under det. Och då fryser min sambo. :)


    jag väntar inget mirakel, i min mage växer ett spektakel.
Svar på tråden Delar ni täcke?