• Buttelina

    Vi som shoppar danska barnkläder del 15

    Dags för tre nya månader. shit vad tiden går fort när man har roligt

    Gamla tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m45395002.html

    Tråden med länkar till all shopping:

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m40093529.html

    Bildis
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m46335809.html

    Lagersalginfo:
    www.familjeliv.se/Bloggar-3-47/b114044.html


    Isabel och Alexander - mina små hjärtan
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-10-11 12:46
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m47934355.html - molo lagersalg tråd

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-12 22:53
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m48663873.html - ny bildis
  • Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder del 15
  • Mamma Kråkan
    Flock skrev 2009-10-21 10:02:56 följande:
    Stalker?? Här?? Är inte folk vettiga!!! Hoppas att det löser sig snart och du får reda på vem det är!! Hej!Hoppas krya på sig!
    heh jaaps någon som helt planlöst anmält mina inlägg & påstått jag är säljare för divers märken {#lang_emotions_throwup} nu verkar det löst iallfall.
    Tasha78 skrev 2009-10-21 10:03:11 följande:
    jag och mannen ska inte heller och dottern är för liten men hade hon varit 3 idag hade inte hon heller fått
    Skönt att jag inte är ensam
    FlowerPowerMama skrev 2009-10-21 10:10:10 följande:
    Näpp, ingen vaccination här för någon av oss. Har läst på en massa och frågat läkare och kommit fram till att jag inte tänker låta mig och barnen vaccineras då det till största delen är för att skydda riskgrupperna i samhället och inte oss själva.Och en influensa klarar vi av, den är inte tuffare än vanliga flunsan och den vaccinerar vi oss aldrig mot...Men jag fick en kallelse till vaccination för V häromdagen för hon låg tydligen i en riskgrupp, men talade med BVC igår och det var hennes gamla förkylningsproblem som orsakade kallelsen, problem som hon inte längre har, så hon kommer inte vaccineras iallafall.
    Precis som jag resonerar då, dom flesta i vår omgivning ska inte heller vaccinera sig. Dessutom så säger dom ju att minst  80 % av befolkning måste vaccinera sig för att det ska ge bra skydd för dom som vaccinerat sig. Och som det ser ut nu verkar ju bara 50% planera att vaccinera sig.
    saturnina skrev 2009-10-21 10:11:00 följande:
    Men ni kanske kan smitta människor i er omgivning som tillhör riskgrupper.
    Nja fast även om man vaccinera sig så bär man runt på smittan ändå. Man ska inte alls glömma att vaccinet endast ger 90 % skydd och om inte en majoritet vaccinerar sig är det egentligen värdelöst.
    Vi struntar i det för att den enda som egentligen skulle behöva vaccinera sig här är viggo som inte ens får. Nelly är i princip aldrig sjuk & verken min sambo eller jag själv blir lätt sjuka.
  • Mamma Kråkan
    Smultronhjärta skrev 2009-10-21 10:26:54 följande:
    Generellt förstår jag inte varför man inte skulle ta chansen att vaccinera sig när det är kostnadsfritt Det skyddar både en själv och andra, kvicksilver som det pratats om är i så pass liten halt att då ska man inte äta insjöfisk heller samt att kvicksilver fungerar som "konserveringsmedel" i de flesta vacciner.Vanliga influensan kostar det att ta men den tar många ändå utan att kolla upp en massa..Jag ska vaccinera mig om de kommer ihåg att kalla mig men jag tänker inte jaga ihjäl mig-avskyr nålar
    Jo det är sant, men sen kan man vända på det och säga varför vaccinera sig nu då man inte vaccinerar sig för influensa i vanliga fall?
  • malinkaunitz
    JsN skrev 2009-10-21 08:15:23 följande:
    Du menar Bloom fresco? Vi har den och visst är den snygg! Men... Det är inte svensk desing och säkerheten och smidigheten är inte som på svenska barngrejer. Den var jättebra när pytte var riktigt pyttig, sen var den värdelös mellan halvåret och säg 1½ år. Nu funkar den bra och bättre ju större hen blir. Den kommer att funka tills pytte blir stor nog att sitta på riktig stol. Men den är mer snygg än bra! Bla sitter sitsen bara fast med en kardborre så när man tar bort fempunktsselen så halkar sitsen omkring. Jag ångrar inte stolen för en sekund (men då har jag inte betalat fullpris utan ungefär halva priset) men jag kan nog bara rekommendera den för utseendet.
    Aha okej.. hmm nu fick jag en funderare.. den kostar väl ändå 3000 till fullpris.. jag som hade övertalat gubben här igår kväll .. Men jag vill nog ha den.. Fast då kanske man ska behålla tripp trappen ..
  • saturnina
    JuliaochNelly skrev 2009-10-21 10:30:14 följande:
    Jo det är sant, men sen kan man vända på det och säga varför vaccinera sig nu då man inte vaccinerar sig för influensa i vanliga fall?
    Det handlar om att riskbilden ser annorlunda ut.

    Om någon i min omgivning blev sjuk och dog skulle jag aldrig förlåta mig själv om jag inte var vaccinerad. Oavsett om jag kan bära på smittan ändå. Då vet jag i alla fall att jag gjort mitt yttersta.

    Det är lätt att säga, "det gäller inte mig" och strunta i det.

    Det handlar om solidaritet.
  • jojoa75

    Hur vi än vänder o vrider på det så är det ju upp till var o en hur de vill göra. Respekterar båda sidor om man nu ska dela upp i "sidor"

  • JsN
    malinkaunitz skrev 2009-10-21 10:35:47 följande:
    Aha okej.. hmm nu fick jag en funderare.. den kostar väl ändå 3000 till fullpris.. jag som hade övertalat gubben här igår kväll .. Men jag vill nog ha den.. Fast då kanske man ska behålla tripp trappen ..
    Men, vår är några år gamal och tydligen den modellen som fick underkänt i ViFöräldrars test, vid omprov med annan stol fick den godkänt. Så kanske är det vi ogillar bättre på de som säljs ny. Och snygg är den!
  • Mamma Kråkan
    saturnina skrev 2009-10-21 10:38:39 följande:
    Det handlar om att riskbilden ser annorlunda ut. Om någon i min omgivning blev sjuk och dog skulle jag aldrig förlåta mig själv om jag inte var vaccinerad. Oavsett om jag kan bära på smittan ändå. Då vet jag i alla fall att jag gjort mitt yttersta. Det är lätt att säga, "det gäller inte mig" och strunta i det.Det handlar om solidaritet.
    Jov om man resonerar så är en vaccinering självklar. Jag resonerar dock annorlunda och menar att eftersom viggo inte kan på vaccinet och därför blir mer utsatt kommer vi andra inte heller vaccinera oss utan kommer vara mer försiktiga med vissa saker under denna perioden och nog med våran hygien. ( inte för vi slarvar i vanliga fall {#lang_emotions_wink}) Det jag mest menar är att många verkar tro att vaccinet är ett mirakel medel och när man vaccinerat sig så kan man inte bli smittad och man kan skita i allt vad handhygien och försiktighet heter.
  • Smultronhjärta
    JuliaochNelly skrev 2009-10-21 10:30:14 följande:
    Jo det är sant, men sen kan man vända på det och säga varför vaccinera sig nu då man inte vaccinerar sig för influensa i vanliga fall?
    Jo det är klart..Troligen beror det på att vanliga influensan kan man hantera bättre eftersom den har funnits längre,dock är inte svininfluensan livshotande för de allra flesta även om media har haussat upp allt i proportion.Äldre generationer har skydd sedan äldre flunsor. Fågelinfluensan som skulle drabba oss likt pesten sades det kom och gick och kvar satt alla med Tamiflu som de köpt tokdyrt utomlands
    Maken jobbar med just detta och i Halland hade man för någon vecka sedan haft ett konstaterat fall med svininfluensa(på en patient som varit i Mexico) Nu kan det ju ha tillkommit någon mer senaste veckorna det vet inte jag..Vanlig influensa däremot...{#lang_emotions_dreamer}
    ★(¯`°?.¸ ღ♥ Max & Lova ♥ღ¸.?°¯)★
  • Mamma Kråkan
    jojoa75 skrev 2009-10-21 10:40:05 följande:
    Hur vi än vänder o vrider på det så är det ju upp till var o en hur de vill göra. Respekterar båda sidor om man nu ska dela upp i "sidor"
    Jo det blir ju lätt en uppdelning av hela disskutionen, tyvärr.
Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder del 15