• Lady Dahmer

    Jo, jag är en manshatare.

    Jag hatar Mannen och allt han står för. Jag hatar könsrollen och allt vad den står för. Det Manliga.

    Jag har blivit utsatt för sexuella kränkningar och övergrepp sen jag var liten.  Inte av en man. Inte av två. Inte av tio. Utan många många många fler. I år. I en livstid. Majoriteten av män jag träffat är svin. Majoriteten av mina vänner har blivit utsatta för sexuella kränkningar och övergrepp. Majoriteten av kvinnor jag haft kontakt med har blivit utsatta för sexuella kränkningar och övergrepp.

    Av NORMALA män med normala liv. De är pappor, makar, vänner - . Inga monster alls. (för ett monster ser man) De är de slags män vars fruar och vänner och barn säger "inte han, han är så snäll så! Inte min man!"

    Jag vet att min bild och mina känslor är färgade av min verklighet och mina erfarenheter, men den vetskapen betyder ingenting. Känslan är ändå där. Jag hatar män. Jag litar inte på dem. Jag blir nervös av dem. De skrämmer och hotar mig.

    Det positiva är dock att detta gjort mig mer övertygad genusförespråkare. Könsroller och könsbunden fostran skapar offer och förövare. Män fostras att vara sexuellt aggressiva, att de ska ta för sig, ragga, inte ta ett nej, de fostras även att vara starka och kraftfulla. Kvinnor fostras att vara passiva sexuellt, att ta emot, att passa upp, att säga ja.

    Och det förlorar vi alla på.
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-25 10:03
    jag har skrivit lite mer om just hur vi fostrar pojkar till förövare och flickor till tacksamma offer här:

    www.familjeliv.se/Forum-5-109/m50899574.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-02 19:10
    För er som är extra tröga, saknar läsförståelse eller helt enkelt inte läst ts ordentligt:

    Jag hatar inte individer. Jag går inte runt och är arg hela dagarna eller blänger på och hatar varje karl jag träffar.

    Jag skiljer på den enskilda mannen och Mannen/kollektivet/mansrollen.

    Jag hatar inte människor pga kön. jag hatar mansrollen. Könsrollen. Män är inte sin könsroll. Det är inlärt beteende. En social konstruktion.

    -----------

    tips! klicka på (visa endast) bredvid mitt namn och läs mina andra inlägg om nåt är otydligt.
  • Svar på tråden Jo, jag är en manshatare.
  • Miss Skywalker
    DrKejs skrev 2010-02-28 19:24:02 följande:Feministisk retorik; en man är skyldig tills han bevisat motsatsen. Schysst samhälle du vill ha. Jämställt? Hahahaaaaaaa!!!

    Råkade du citera fel inlägg eller läser du in liiite för mycket???
  • Miss Skywalker
    SkåneP skrev 2010-02-28 20:06:25 följande:Ok.


    Antar det var där din 98% kom ifrån.

    15500 sexualbrott.

    Om vi antar att de alla begås av olika gärningsmän är det alltså 15500 sexualbrottslingar.98% män, dvs 15190 st män.

    Totalt antal svenska män = 4649014.

    Dvs andel manliga sexualbrottlingar = 15190 / 4649014 = 0.3%.

    "Ni som blir så provocerade av att kvinnor känner rädsla/hat för män! "

    Du menar de 99.7% som inte begått något brott och som tycker det är dumt att dra generaliserande resonemang utifrån vad en liten klick gör?
    Okej! Tack för din mattelektion! Nu kan alla kvinnor känna sig trygga när de går hem själva på en ödslig väg.. Fan vilken otur jag och de flesta kvinnor i min bekantskapskrets måste ha haft, den lilla klicken! 
    Synd bara att du råkade glömma att bara 10-20% av alla sexuella övergrepp polisanmäls...
    Jag ger dig IG i matte!
  • Myngle
    Miss Skywalker skrev 2010-02-28 21:31:04 följande:
    Fast det är väldigt säkert att gå hem ensam på en ödslig väg. Statistiskt sett. Den stora faran löper kvinnor i hemmet. Så se till att träffa en just partner. Annars dra så fort så det ryker.
  • AnnaPuddel
    Myngle skrev 2010-02-28 21:36:49 följande:
    Fast det är väldigt säkert att gå hem ensam på en ödslig väg. Statistiskt sett. Den stora faran löper kvinnor i hemmet. Så se till att träffa en just partner. Annars dra så fort så det ryker.
    det vågar inte jag, speciellt inte på natten, mörkrädd juh
  • Myngle
    AnnaPuddel skrev 2010-02-28 21:46:28 följande:
    det vågar inte jag, speciellt inte på natten, mörkrädd juh
    Jo, jag med. Men det är inte farligt. Statistiskt sett. Du får väl sjunga och dansa lite.....
  • AnnaPuddel
    Myngle skrev 2010-02-28 21:49:46 följande:
    Jo, jag med. Men det är inte farligt. Statistiskt sett. Du får väl sjunga och dansa lite.....
    nej läskigt.. kanske kommer en björn och äter upp mig.
  • SkåneP
    Miss Skywalker skrev 2010-02-28 21:31:04 följande:
    "Okej! Tack för din mattelektion!"

    Varsågod? Jag följde ju bara din uppmaning - att själva googla fram svaret.

    "Nu kan alla kvinnor känna sig trygga när de går hem själva på en ödslig väg.. Fan vilken otur jag och de flesta kvinnor i min bekantskapskrets måste ha haft, den lilla klicken! 
    Synd bara att du råkade glömma att bara 10-20% av alla sexuella övergrepp polisanmäls..."
    Ok. Jag tar dig på orden. 
    Om 15500 brott är 10% är det alltså egentligen 155000 övergrepp som utförs.
    Alltså av 3% av männen (155000 / 4649014).
    Alltså är det rimligt med generell fruktan/hat mot män.
    "Jag ger dig IG i matte!"
    Gör du det om det får dig att må bättre.
  • Myngle
    AnnaPuddel skrev 2010-02-28 21:52:59 följande:
    nej läskigt.. kanske kommer en björn och äter upp mig.
    En björn. Bor du i björnland? Här kan jag garanterad gå ut och slippa vara rädd för björn. Du med för de sover.
  • AnnaPuddel
    Myngle skrev 2010-02-28 21:57:57 följande:
    En björn. Bor du i björnland? Här kan jag garanterad gå ut och slippa vara rädd för björn. Du med för de sover.
    jo men det är ju naturligt att vara rädd för mörkret. och om folk börjar rapportera om våldtäktsmän så sätter "äääääääh" igång hos folk
Svar på tråden Jo, jag är en manshatare.