• Zelmilainen

    Emmaljunga tråd, Vol 5

    Jag har nedan kopierat det mesta från föregående ts, men snyggat till den lite.


    Välkommen till tråden för alla oss som älskar Emmaljunga!
    ---
    För att kika runt på alla underbara vagnar: www.emmaljunga.se

    Gamla tråden: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m49121685.html
    Bildtråd Vol 5: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m51132457.html
    Emmaljunga ägare, listan: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m51115236.html
    Vill ha bebis nuuu!!!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-08 20:18
    På sida 121 i tråden finns info om vilka färger på tyger/chassin som kommer finnas med till 2011. Antingen på sidan 121 eller nåt sida framåt finns även infon om vilka modeller som kommer försvinna till 2011 kollektion.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-15 07:55
    www.emmaljunga.se/delivery/
    www.emmaljunga.se/2011/

    länkar till info om 2011 vagnar

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-08 10:54
    Emmaljunga priser 2011

    Duo Combi 4 olika chassin
    1. Classic crome 2600:-
    2. Classic cryptonite 2600:-
    3. Sport cryptonite (vändbat styre) 3000:-
    4. Uniq 310 alu (nyhet lev december) 3400:-

    Mondial/edge duo combi: (sittdel + liggdel) 5400 el 5700:-

    City korg: (de i pp tygerna är utrustad med ventilationslucka i suffletten) 2200:- el 2370:-

    Quadrolift: 2000:- el 2200:-

    City cross: 5200:- el 5450:- (leatherette tyger), 5700:- (pp-tygerna)

    Classic sportvagn: 4600:- el 5000:-

    Nitro city: 5200:- el 5500:- el 5700.

    Ozone city: 5500:- el 6000:-

    Cerox 2.0: 5300:- el 5550:-

    Twin nitro: 6700:-

    Scooter 2.0: 2560:- el 2800:-

    Spider: 1995:- suflette 470:-

    Syskonsits: 780:-

    Babyskydd first class: 2000:- el 2100:- (Adapter 280

    Adapter Britax baby safe plus SHR 400:-

    Skötväska:
    sport: 660:- el 800:-
    exclusive: 850:-
    style (nyhet) 900:-

    Parasoll: 330:-

    Babylift med sufflett: 1500:- el 1700:-

    Vinteråkpåse: 900:-

    Allround åkpåse: 760:-

    Åkpåse leather: 950:-

    Minimizer sittdyna: 420:-

    Fotsack: 500:- el 560:-

    Åkbräda: 600:-

    PP-tygerna är de dyrare priserna annan färg på chassit (svart el vitt) å leatherette tygerna mellan. Detta är de rekomenderade utpriserna kan vara några kronor billigare/dyrare i butik.
  • Svar på tråden Emmaljunga tråd, Vol 5
  • Vemi
    t0va skrev 2011-03-08 11:06:50 följande:
    Vi har ju föregångaren till ozone och sen nitro, upplever också att han sitter bättre i den ergonomiska sittdelen, är först nu när han är 6månader som vi skiftar mellan de 2 delarna för sittläge. Men han har också sovit i vagnen för han har hatat sängen och i den ergonomiska har han sovit jättebra fram tills nu när han kan vända sig själv åt bägge håll. För han försöker komma över på sida/mage och i fredags hade vi en helvetesnatt, han vägrade säng men låg och vred sig i vagnen för att hitta en bra ställning. 

    Så nu har vi lyckats få honom att sova i sängen istället, när vi är ute så upplever jag nu att han inte sover lika bra i den ergonomiska delen. Var därför vi köpte en nitro för att han skulle kunna välja att ligga på sida/mage och sova tror det var ett bra val för oss. Sen får vi se, jag är nöjd med den ergonimiska jag fick tag på begaganat också men som enda sittdel vet jag inte.

    Fast man kan ju alltid köpa en vanlig sittdel begagnat, är lättare att få tag på än tvärt om.  
    med ergonomiska menar du? Ozone?
  • t0va
    Vemi skrev 2011-03-08 11:47:18 följande:
    med ergonomiska menar du? Ozone?
    Ja, den jag har är sittdelen till city jet, den ser nästan ut som ozone och är föregångaren till ozone, vi har den på nitrochassit. 

    Hade jag vetat det jag vet nu och köpt vagn idag så hade det blivit en ozone och sen hade jag letat upp en begagnad sittdel och köpt ihop med en begagnad citykorg för den första tiden.

    Nu blev det en nitro först och sen efter 3månader hittade jag den andra sittdelen för då ville sonen inte ligga ner när vi var ute och sitta i nitrons sittdel kunde han inte, men den ergonomiska gick att halvligga. Jag gillar att ha den ergonomiska när vi ska ut och resa också, den tar mindre plats i bilen, när vi har en massa annan packning också.

    Fast jag har en känsla av att ju större han blir desto mer kommer vi ha nitrons sittdel istället. Det är inte lätt att välja vagn.  
  • Viktorsmamma2010
    Vemi skrev 2011-03-08 11:47:18 följande:
    med ergonomiska menar du? Ozone?
    ja ozonen :)
  • Viktorsmamma2010
    Vemi skrev 2011-03-08 11:04:29 följande:
    Meeeeeh! Du ska ju hjälpa mig, inte göra det svårare! ;)   Får se vad det blir men börjar känna mig stressad över att beställa nu då bebis är beräknad 15/6 och det kan ju ta upp till 12 veckor... kan ju bli tight om det vill sig illa...
    hehe sorry. men d e svårt :P men d e som t0va säger man kan ju köpa en nitrodel beg. o köpa en ozone ny. isf. så man kan byta :P
  • Kasihi

    Vi blev med en nitro i söndags och vi är såååå nöjda!! Känns helt kanon, så ombonat för sonen, underbar suflett, lättkörd, lätt att få uppför trapporna där vi bor. Vi är toppennöjda!!!

  • Viktorsmamma2010
    Kasihi skrev 2011-03-08 19:21:40 följande:
    Vi blev med en nitro i söndags och vi är såååå nöjda!! Känns helt kanon, så ombonat för sonen, underbar suflett, lättkörd, lätt att få uppför trapporna där vi bor. Vi är toppennöjda!!!
    Ja, den e kanon o dra upp för trappor! Jag e oxå nöjd! fast jag har en ozone och varierar med edgens sittdel :P den blir ju som nitron då fast med annan suflett :P
  • stor grön drake

    Fick just sålt det risiga gamla chassit, och liggdelen som följde med classic chassit (med suflett och lock) för 200kr Hade egentligen gett upp, den har legat ute i flera månader, och bara glömt att ta den med till Emmaus (second hand butik med inlämning)
    Och idag sms:ade en köpare. En timme efter att de hade varit och tittat och köpt ringde en till på vagnen, vad är oddsen för det?
    Så nu är maken nöjd, en vagn mindre som skräpar i garaget Drömmer


  • Viktorsmamma2010
    Viktorsmamma2010 skrev 2011-03-07 19:05:35 följande:
    Hej alla emmaljunga experter. en fråga. jag har lite olika vagndelar att sälja, men vad ska man ta för pris????? Har ett edge Classic Cryptonite Chassi och en  citycrosssittdel. vad ska man ta för delarna el ska man sälja det som en hel vagn o vad ska man ta för pris? funderar även på om jag ska sälaj min ozone sittdel, helt ny i lime färgen :P men vad e rimliga priser tycker ni?
    Nån som vill tipsa om rimliga priser man kan ta? :P
  • Vemi

    Hm... ja vi får se... ska försöka göra en "kupp" i helgen då mamma och pappa kommer på besök och mannen e borta. Åker och kikar på vagnen med mamma då så får jag se vad hon säger och tycker.... ;)

  • Laelia

    Viktorsmamma. Sätt dom ihop och föreslå att köpa lift till. Sätt även ut pris per styck. Priset är ju jättesvårt beror på årsmodell och skick.

Svar på tråden Emmaljunga tråd, Vol 5