• Senap

    Bugaboo-tråd nr 21

    Här håller vi Bugaboo-frälsta till! Vi kan allt om Bugaboo. {#lang_emotions_wink}

    Bugaboos modeller:
    Cameleon - Huvudmodellen.
    Bee - ny uppgraderad modell kommer nu under våren.
    Gecko - har numera utgått ur sortimentet.
    Frog - har utgått men säljs i USA.

    Information om vagnarna finns på Bugaboos hemsida:
    What you get - för info om vad som ingår.
    Välj land USA för att få info om Frog.

    Info och jämförelsetabell finns i vår FAQ:
    Läs gärna vår egna FAQ innan du ställer frågor i tråden!

    Bildtråd:
    Här visar vi upp våra Buggor - även pimpade.

    Svammel-tråd:
    Inget svammel i den här tråden. Vill man svamla får man gärna komma hit!

    ~ ~ ~ OBS! ~ ~ ~
    Vi undanber oss frågor om begagnatpriser då det kan ses som annonsering av FL. Vårt stående råd är att kolla Blocket eller FLs köp & sälj.
    ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

    Välkomna! {#lang_emotions_smile}


    Bugaboo rules!
  • Svar på tråden Bugaboo-tråd nr 21
  • jean1

    Sorry, det skulle förståss vara lite text i inlägget också .

    Kan man köpa det svarta chassit som reservdel? Isf vart?


    ~ Tyra Lykke 091224 ~
  • Kronärtskocka
    ÄrtaMärta skrev 2011-06-13 15:51:43 följande:

    Har ngn av er som har en bugga fått rost på själva framhjulet? (nu menar jag den runda översta silverfärgade/metall muttern eller vad det nu kallas för)? Min ena är helt rostig runt om och kikar man in i själva "hålet" under hjulet så ser man två pinnar eller avlånga saker, båda dessa är helt rostiga.


    Jag tycker det är helt sjukt, vagnen har bara förvarats inomhus och sommarhjulen endast använts minimalt sen april.


    Tack och lov har jag garanti kvar, men jag vet inte om såna saker går på garantin, ngn som vet?


    Svivelhjulen har rostat på vår vagn också, trots att vi bara haft den två vintrar och främst använt vinterhjulen då. Provade att reklammera men eftersom vi fått rost även på nitarna tyckte Bugaboo att det var vi som misskött den. Suck. Svärfar sa snarare att de snålat med materialet och valt metaller som kan rosta... Kan tänka mig att det rostar snabbare i ett fuktig klimat med salt såsom här i Göteborg. Men det är himla trist med rost på en sån dyr vagn... Hoppas du lyckas bättre med att reklammera!
  • Noiis
    HA82 skrev 2011-06-13 19:57:05 följande:
    Hej jag behöver råd, skulle idag montera min liggdel och när jag skulle sätta på liggdelslocket så var det så trögt att jag råkade slita av "låsdelen" på dragkedjan alltså den lilla metallskenan som sitter längst ut på kanten av dragkedjan på liggdelslocket, så nu går dragkedjan upp hela tiden på den sidan. Den lilla metallbiten är spårlöst försvunnen, hur kan jag laga detta?
    kan kan man men de rekomenderas inte och jag skulle inte göra de de blir rätt tungt! Jag skulle istället köpa en mjuklift att ha i vagnen, ex babyproffsens egna eller nån annan. 
  • Sara E

    Får det plats en mjuklift i liggdelen på CAM? Har nämligen funderat på detta

  • AnPa
    BeautifulFlower skrev 2011-06-13 20:30:05 följande:

    kan man bära liggdelen/sittdelen via bumperbar-handtaget? eller lossnar det?


    Vi väntar tillökning i februari och är sugen på en cameleon, men vi bor 3 våningar upp och jag vill ta med liggdelen upp ifall bebben sover.. men vet inte om man vågar lyfta via handtaget.. om det klarar av det?


    Vi bodde 2 1/2 trappa upp (flyttade ungefär samtidigt som vi bytte till sittdel) och jag bar först upp liggdelen med bebben i i bärhandtaget, ställde in i lgh och sen hämtade jag chassit. Hade fortfarande besvär av min foglossning så jag orkade inte bära så mkt, men efter ett tag så kunde jag lätt fälla ihop chassit, hänga det över axeln och ta liggdelen i andra handen.


    Större barn som sitter i sittdelen kan man ta på armen och bära upp med sittdelen i andra handen, sätta ner i babysitter/spjälis/lekhage (om denne inte sover) och sen hämta chassit. Har ni bil så kan du ju lägga chassit i bilen och bära resten.


    Det blir rätt tungt (beroende på stl på barnet) att bära sittdelen MED barn i.


  • Sweetheartno1

    Trodde det var till för att bära i också ! Det heter ju carry handle ?! Kanske inte så stora barn i sittdel, men en liten bebis ?
     


  • Liten Mjau
    Sara E skrev 2011-06-13 22:44:00 följande:
    Får det plats en mjuklift i liggdelen på CAM? Har nämligen funderat på detta
    Vi köpte en bab travel med en liten suffla på. Den får perfekt plats Köpte den för 200:- på blocket i perfekt skick.