Cerclage?
Kollegn gick bra
Hinner inte berätta så mkt nu, men tappen låg på 40-41 mm, samma som sist
Känns så skönt! ny koll om en vecka igen. glad!!!
Kollegn gick bra
Hinner inte berätta så mkt nu, men tappen låg på 40-41 mm, samma som sist
Känns så skönt! ny koll om en vecka igen. glad!!!
menar att jag var ÖPPEN lite innifrån och lite utifrån.
Thalis: va? men va läskigt. dom upptäckte alltså inte att en bit var kvar? dåligt.
Det blev en tur till sjukan idag. haft sammandragningar i natt, ömt över magen och bakåt ryggen. Blivit tillsagd att ringa så fort det är nått, och nu märktes det att läkaren skrivit in i min journal att jag ska få komma in när jag ringer. Nemas problemas. De va bara å komma. Fanns ingen läkartid men dom skulle meddela jourläkaren att jag skulle komma så fick han ta en kik och mäta cervix.
Hade tur. Jourläkaren idag var min ordinarie läkaren
Skönt att inte behöva berätta hela långa historien varje gång, han kan mig ju utan och innan
Bara å skutta upp i gynstolen så att säga
Allt såg fint ut. Cervix lika lång som sist och helt sluten. Han sa att jag är väldigt lättundersökt. På vissa ligger cervix lite knepigt, men min ligger visst väldigt bra till och är lätt att mäta.
Sen en kik på bäbis
Har tid för Rul på onsdag men det tänkte nog inte läkaren på så han tog en kik iaf. Kollade hjärtat ordentligt, navelsträngen, flödet, urinblåsan, mätta hit å dit å överallt. Allt såg fint ut. När han mätte urinblåsan försökte jag kika men lyckades inte se vad som gömmer sig där inne, han kollade inte där så länge. Ska fråga bm på onsdag om hon kan se. Sen fick jag även se en snabbis i 3D. De va läckert. Såg små söta händer som grejjade med navelsträngen framöver ansiktet. Snacka om att man får en annan bild.
Nästa cervixmätning på torsdag nästa vecka. Gick inte att få nån tid tidigare, han är så fullbokad.