Argo skrev 2010-05-18 12:48:54 följande:
Vad media klippt ihop är inte vad som hänt där, man behöver inte vara smart för att förstå att media sällan visar den sanna bilden. Dock visar de en del av den, Vilks hånflinande under kalabaliken missade de att ta upp. även hans plötsliga förändring i programmet, som han förbjudits att göra. Han fick hålla en föreläsning med manus och var inbjuden på de grunderna, han bröt mot det avtal som fanns.
Ja, jag är förvånad att han inte är rädd. Vem skulle inte vara rädd om man är jagad? Menar du på fullaste allvar att du skulle springa omrking själv i mörkret eller var som helst om du visste att folk var efter dig? I mina ögon är man lite halvt skadad om man inte är det minsta rädd när folk är efter en. Jag var skitskraj när jag hade EN man bakom mig, han har miljoner och bryr sig inte. Normalt? Skulle inte tro det. Varifrån har du fått att jag skulle önska honom skadad? Jag önskar att han får hjälp, något står inte rätt till i huvudet på honom, han är ju lika mediagalen som Paris Hilton.
Förolämpa inte oss väterlänningar, inte en procent av oss är såna människor du beskriver. Vi har demokrati javisst men väldigt få av oss är såna som utnyttjar våra lagar och rättigheter för att förstöra för andra. Det kan du hålla för dig själv, tillsammans med Vilks. Ni är ytterst få som anser kränkningar rätt.
jag tror aldrig i hela mitt liv jag hört något så töntigt som er sk. rita Mohammed dag. Har ni inget liv? På riktigt, vill folk verkligen spendera sina dagar på det sättet? Skrattretande, rita på du bara. Jag fick mig ett gott skratt av denna vetskap måste jag säga.
Btw, kan jag med 100% säkerhet säga att ingen polis eller SÄPO finns i närheten av Vilks. Han reser själv till sina föreläsningar, springer runt på stan själv, åker tåg själv mm. Han bryr sig inte ett skit om säkerhet eller något annat. Polisen på föreläsningen var insatt på inrådan av de som anordnat föreläsningen, Vilks ville inte själv ha dem där, han var nöjd med kamerorna.
Som sagt, om du inte vet uttala dig inte. (jag kanske borde vara en av era informatörer på flashback, dock har jag vettigare saker för mig).