
-
Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
-
Svar på tråden Vad har ni för kupstorlek på bh?
-
testa och köp en där kuporna passar och lägg sånna där förlängningsband i ryggenannca skrev 2010-03-15 10:57:09 följande:Liten B-kupa. Men (85-)90, vilket brukar vara lite svårt att hitta... Klädestillverkarna verkar inte anse att man kan ha relativt små bröst och vara bred över ryggen samtidigt... Har testat det där med att köpa en kupstorlek större, men det funkar inte för mig, då mina är på den nedre gränsen för B-kupa. C fyller de inte upp. Vanliga kläder köper jag oftast XL, 42-44, eller 22 i byxor. :/
-
65-70ff
-
Ursäkta för sent svarPejgan skrev 2010-03-15 07:29:02 följande:Vilken? :-P
Change (i Stinsen/Stockholm, brukar jag fara till, trots att det är en bra bit dit. Men de finns på flera håll, vad jag förstått). Jag såg att någon redan nämnt den butiken, och den är verkligen kanon. MKT snyggt, och massor massor som passar mig.
T o m push-up i min storlek! Det har jag nog knappt sett förr. Nu ser det iof inte riktigt klokt ut om jag skulle ha en sån, men ändå...
Hela hösten hade de halva priset på allt, har jag för mig. Jag köpte alltså bh:ar för 200-250 kr styck. Och det är bra kvalitet, inte hm-nivå, på underkläderna.
Rekommenderas! -
75 C-D, får plats i en stor C med nöd och näppe, men använder mest D.
Storlek 38 i tröjor, 40 i byxor ungefär. -
Har inte röstat för jag är man, har iofs lite muskler men de är mer som två något rundade stenplattor så att säga, inget som behöver lyftas upp. Men det är inte därför jag skriver här.
En gång för ett tag sedan var det en som startade en liknande tråd, han (för det måste ha varit en man) frågade hur stora ni hade, hur de såg ut och om ni var nöjda
Jag älskade den tråden!!! -
A röstade jag... men det är knappt att jag fyller ut. Är väl inte direkt ensam om det heller, har många bekanta som har ännu mindre. Kanske borde ha funnits ett "aa eller mindre alternativ"? Eller i alla fall "a eller mindre". Men nu tog jag mig som sagt friheten att välja a. Är väldigt nöjd faktiskt. Måste inte nödvändigtvis ha bh, kan köpa billiga bh:ar, skumpar inte runt om man springer, kan skönt sova på mage m.m. De må vara små men är välformade och passar mig alldeles ypperligt! Finns säkert många fördelar med stora också, men de har jag förstås inte upplevt!
-
Runa, jag håller med. De flesta a är för stora, och mina bröst är inte försvinnande små tycker jag! Dessutom blir a-kuporna ofta större när bandet blir längre vilket är ologiskt. Så jag har helt fel mått för alla bh.tillverkare
-
75 I
-
70-75 A-AA-kupa
inte så mycket att skryta om här inte...
-
80 DD.