Inlägg från: Knubbe12 |Visa alla inlägg
  • Knubbe12

    Septemberbarn 2009 DEL 3

    Tack snälla för era tips! Ska definitivt testa med intervaller. Jag tror att det skulle vara bra för mig, jag har annars en tendens att sätta igång stenhårt och bli besviken när det inte fungerar (jag har inte tränat på ett halvår, drar på mig löparskorna och springer en halvmil tills jag nästan kräks/svimmar, och sedan tappar jag lusten. Konstigt...).

    Bubba80: Usch för hårda sadlar! {#emotions_dlg.djavulsk} Träningscyklarna på gymmet har fruktansvärda sadlar. Funderar på att köpa en sådan där gelégrej att sätta på sadeln, så att jag slipper få så jäkla ont.

    Vi har städat huset hela dagen och jag är så less. I morgon kommer min pappa mina svärisar och hjälper oss, så att vi blir klara någon gång. I dag är det vår bröllopsdag, men vi har bestämt att fira lite till helgen istället, när hela husgrejen är överstökad.

    Snart får vi nog anmäla Sephiroth försvunnen...Tungan ute

  • Knubbe12
    Sephiroth skrev 2010-07-19 17:34:58 följande:
    Är jag så aktiv i tråden? Jag kanske ska sluta skriva så mycket. *s*

    Tiommånaderskontrollen idag gick bara fint. =)

    Nu flytta mer!
    Nej! Ös på mer bara! Skrattande

    Lycka till med flytten!
  • Knubbe12

    Äntligen!Flört Jag lider av internetabstinens för tillfället; på måndag får vi förhoppningsvis bredbandet inkopplat. Har ju bara tagit några veckor... Maken och jag har använt mobilerna till att kolla mail, men nu har vi båda överskridit vår datamängd som ingår i abonnemangen. Nu fungerade det dock att anvnda mobilen som dongel, så jag passar på att kika in här!Tungan ute

    Emma: Usch, förstår att det känns jobbigt. Livet är förbannat orättvist ibland..

    Bubba80: Inte kul med magsjuka. Hoppas att festen blir rolig i alla fall! Flört

    Radeklev: Låter ju toppen! Hoppas att ni får kul!

    Angående tandkräm så använder vi ingen till lillskrutten än så länge, men det börjar väl bli dags. Tandläkaren sa åt oss att använda barntandkräm fram till ca 5-årsålder och sedan gå över till vuxentandkräm. Vuxentandkräm innehåller slipningsmedel som tydligen inte är bra för mjölktänderna (detta är alltså tandläkarens ord och inte mina. Frågar man en annan tandläkare kanske svaret blir ett annat...).

    Sista dagarna har Arvid återigen börjat säga "mamma" och "pappa". Han har haft uppehåll ett tag och det har varit lite andra ljud/ord på tapeten, men nu har han satt igång igen. Det händer så mycket varje dag! Favoritsysselsättningen för tillfället är att skaka på huvudet (helst samtidigt som han äter...).

    Hur går det med flytten Sephiroth? Hur gick det med barnvakten/farsgubben?

    Var håller Åsa hus?

  • Knubbe12

    Har jag glömt att tacka för tipsen och länkarna angående intervallträning?! Tack, i så fall! Flört Har kört några pass nu och det känns jättebra!

  • Knubbe12

    Förutom att skaka på huvudet diggar Arvid liksom Loke att komma dragandes och ge mamma en grej. Han vill liksom släppa den, men det fungerar inte alltid...Flört

    I går var vi hos svärisarna. Arvid skulle ta av farfar glasögonen, och precis innan han grabbade tag i dem sa han "Nej!". Lät så jäkla roligt! Farfar brukar säga "Nej, nej, nej..." när Arvid försöker komma åt dem, så det hade lillgubben snappat upp Tungan ute

    Duktig Loke! Här lär det dröja innan lilleman knallar iväg själv utan stöd. Han vill upp och gå heeela tiden, men är fortfarande jätteostadig. Han går längs med möbler, men vi måste vara bredvid hela tiden och ta emot honom när han stupar... Han vaknar ta mig tusan 2 gånger i timmen natten igenom för tillfället. Vet inte om det beror på tänderna (en till har tittat fram nere) eller värmen, men jag är så trött. Han är dessutom van att vi gungar honom till sömns, så vi ligger och gungar sängen hela nätterna känns det som. Sista kvällarna har han skrikit som en liten gris när vi lagt honom i spjälsängen för att natta honom, så jag har burit honom och vaggat honom till sömns i famnen. Hoppas att det går över snart...

    Sephiroth: Hur tog din pappa det? Blev han ledsen för att ni inte ville lämna Loke med dem?

    Flytten har ta mig fan tagit knäcken på mig. Arvid och jag planerar att åka på semester till Medelhavet en vecka...Tungan ute

  • Knubbe12
    Sephiroth skrev 2010-07-24 21:37:24 följande:
    Haha, de är för söta. Förstår inte att det kan vara så roligt att ge och ta emot saker.

    Vi håller på stenhårt att sluta gunga Loke, och det går bättre och bättre. Började med "projekt vaggfri" i tisdags och har inte vaggat honom en enda gång sedan dess. Jag önskar verkligen att vi börjat tidigare! Nu ikväll somnade Loke helt själv igen. Så skönt! Hoppas det fortsätter så.

    Nej han blev inte sur eller så, det var faktiskt han som inte hade tid idag. Dock så ska vi ses lite mer som sagt innan vi lämnar honom där. Fy faan så skönt det hade vart med barnvakt någon eftermiddag så att jag och Johnny kan få gå och ut äta middag eller något sådant.

    Flyttar är helt värdelösa. Tur att det är roligt att göra fint och köpa nya prylar. ;) Hoppas eran är klar snart!
    Ja, visst fasen är de värdelösa...Flört Vi har kvar lite av städningen i huset. Så jäkla trist och slitigt.

    Jag vet inte hur länge vi står ut i lägenheten. Huset är i två plan och vi bor på andra våningen. Båda grannarna under oss röker på sina uteplatser, vilket resulterar i att röken letar sig in i vårt sovrum, kök och vardagsrum. Det är ju så varmt och vi behöver kunna ha fönstrena öppna på kvällar/nätter, men nu fungerar inte det för då kommer det alltså in rök. I går flyttade det in en ung kille i lägenheten bredvid vår. Han hade inflyttningsfest och de röjde till 02.00. Det dunkade i vår sovrumsvägg av musiken och vi hörde vartenda ord de sa. Dagens ungdom Tungan ute

    I dag regnar det och är ganska kallt, så vi håller oss nog mest inomhus. Håller på att baka lite bröd och på eftermiddagen lovade jag dottern att baka muffins. Känner mig heldeppig i dag; ledsen och orkeslös. Vet inte riktigt varför...Gråter
  • Knubbe12
    Bubba80 skrev 2010-07-25 13:14:40 följande:
    Trist när man inte kan ha förnstret öppet...ja eller jag hade blivit tokigSkrikandes Även om jag kan ta nåt bloss själv ibland... men usch inomhus är det det äckligaste som finns....urk urk

    Nej inte deppa tjejen :( Har du ingen du kan ringa som brukar få dig på bra humör eller så? Eller gå o köp nåt smarrigt Har nog tyvärr inga bra råd... Stor kram iaf

    idamarja o Åsa: Härligt att komma bort...Men hemma är alltid bäst Hoppas ni båda har haft bra resor?

    Idag ska vi på kalas igen...Man far o flänger jämt... Efter allt kalasande så har jag nog snart gått upp mina kilon igen Tungan ute 
    He he he... Ja, jag brukar också "tjuvröka" någon gång då och då (ca en gång/månad), men aldrig inomhus och aldrig i närheten av barnen. Ska försöka med en medicin mot min pms en sista gång, så jag tror att det är den som gör att jag mår piss. Jag är alldeles yr och sååå jäkla trött (ungefär som "graviditetströtthet") + att jag känner mig jätteledsen precis hela tiden. Antar att det vänder när medicinen börjar kicka in.

    I dag kom jag plötsligt att tänka på ungefär den här tiden för ett år sedan, innan lillskrutten kommit till världen. Var det någon av er andra som oroade er för nya influensan när ni var gravida? Så här i efterhand inser jag hur snurrig jag var, men då var jag helt övertygad om att både jag och bebisen i magen skulle stryka med. Satt vid datorn dagligen och läste en massa skrämmande forskningsrapporter om influensan och graviditet. Trodde alltså på fullaste allvar att det var min sista sommar i livet. Jag skyller på hormonerna... Flört

    Idamarja: Var någonstnas i fjällen är det ni har varit?
  • Knubbe12
    idamarja skrev 2010-07-25 22:31:58 följande:
    jag har också tänkt på samma tid förra året, var däremot inte så rädd för influensan, var den redan då på tapeten? herregud jag har tappat minnet hehe, våran pojke fick ju influensan sen, nyopererad spädis med noll imunförsvar, då var vi oroliga förstås. däremot var det den längsta sommaren någonsin, p-n var till fjälls i hundra år kändes det som fast det bara var knappt en månad, varje gång han ringde grät jag som en unge, o vi hade väl 5 min taltid innan det bröts, väldigt värt att grina dom minutrarna hehe. men det var väl hormonerna det också :)

    vi var i vårt kalvmärkningsland, några mil in på norsk sida, dividalen nationalpark. det var skönt att komma upp efter förra sommarens fjällförbud, men jag kan lova att svärmor (och svärfar av o till) har gått mig på nerverna, men jag har lyckats att inte få mer än ett riktigt utbrott på henne. 5 vuxna o en bebis på ca 20 kvadrat i 20 dagar, det är klart att det ibland blir påfestande, speciellt när svärmor är expert på allt och alltid vet bäst.
    nu är vi hemma några dagar sen åker vi till ett annat ställe där vi brukar hålla till o fortsätter att märka resten av kalvarna, ska bara vara m räkan till doktorn, han fick torsk, eller nån värre svamp i munnen, o hosta, blev tungandad o kräktes osv, alltid är det något förstås. läkaren trodde det kunde vara svamp som spridit sig ner i halsen, låter otrevligt.
    Starkt gjort av dig att bo tillsammans med svärisarna så länge, det hade jag aldrig klarat...Flört Hoppas lillskrutten kryar på sig Nalle

    Åsa: Arvid har också blivit risig i magen när tänderna varit på väg. Han bajsade stup i ett under några dagar.

    I dag händer det inte mycket. Maken och dottern är sjuka. Håller tummarna för att Arvid i alla fall ska klara sig. Han har sovit ruggigt dåligt i natt igen. Jag börjar känna mig så jäkla slut. Jag klarar inte av sömnbrist särskilt bra och blir på ett hemskt humör... Vädret är ingen höjdare heller denna dag; åska och regn.

    Vad ska ni andra göra i dag?
  • Knubbe12

    Bubba80: Åh, vad roligt med Kolmården! Hoppas att ni får toppenväder!

    Här är nog närmaste djurparken Lycksele djurpark. Brukar uppskattas av barnen och det blir kanske att vi drar en repa dit innan sommaren är slut.

    Här hemma jagar Arvid hunden och delar ut lite väl hårda kramar, så vi får verkligen hålla stenkoll. Dragvänliga öron har hon tyvärr också (en spaniel...Flört). Som tur är är hon världens snällaste och van vid både stora och små barn, men hon ska ju naturligtvis inte behöva stå ut med vad som helst för det.

    I dag på em bär det av till grannstaden för lite shopping. Måste bl.a. ha tag på lite nya leksaker åt lillskrutten. Har för mig att vi sparat flera lådor med babyleksaker, men vi lyckas inte hitta igen dem i förrådet. Något tips på roliga leksaker till de små?  Han tycks vara uttråkad av de han redan har. Kanske dags att plocka bort en del av dem en stund och sedan ta fram dem igen, då brukar de ju bli lite spännnade på nytt.

  • Knubbe12

    Sephiroth: Klossar går hem här också, men för tillfället tycks han inte vara intresserad av någon leksak alls, utan klättrar mest omkring och gör ofog Tungan ute

    Köpte 4 nya leksaker i går. Ingen av dem duger.

    Emma: Den ser rolig ut! Kanske vore något för kräsne mannen...Flört

    I natt har varit en riktig mardrömsnatt. Arvid har vaknat hela tiden. Han har ingen feber och jag tror inte att han besväras så mycket av tänderna. Han åt dåligt i går och ville inte ha någon frukost i dag, så vi misstänker halsont. Avvaktar och ser om det ger med sig. Annars blir det väl en sväng till bvc. Här är det återigen dåligt väder; regn och åska. Så trist...

Svar på tråden Septemberbarn 2009 DEL 3