• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • längtan 80

    Man blir extra känslig vid tex förkylning. Kan bli känslig mot andra ämnen just då när kroppen är svagare helt enkelt.

  • längtan 80

    Tex ska man inte provocera ellwr testa ämnen försän barnet mår bra och har mått bta ett bra tag.

  • LokesMammi

    Får krupp när det gäller sonen! Han går fortfarande ner i vikt! Han gick upp i juli men sen har han gått ner. Inte mkt dock, men ändå! Vi har varit hos en dietist och han får i sig bra med alt enl henne. Det enda hon kommenterade var att han fick i sig för mkt fett!
    Vet inte vad det är som är fel. Det märks inte på honom. Han äter bra med mat. Personalen på dagis säger att han äter mest av alla barn!
    Ska till barnläkaren 20nov. Ska väga honom på bvc då innan besöket. Får se vad han väger då o vad hans läkare säger!


    11/1-11 kom världens bästa bebis till oss <3
  • 2små2stora

    Lokesmammi: Hur ofta bajsar han? Är maten smält när den kommer ut?


    ~~Michael -97, Joachim -98, Johanna -07, William 100904~~
  • LokesMammi
    2små2stora skrev 2012-10-22 22:07:35 följande:
    Lokesmammi: Hur ofta bajsar han? Är maten smält när den kommer ut?
    Han bajsar varje dag. Olika ofta! Tittar inte så noga, men det tror jag. Är kanske bitar av nånting ibland. Men den är inte fast och inte lös, mera "geggig"! =)
    11/1-11 kom världens bästa bebis till oss <3
  • Kavat
    Bei Bei skrev 2012-10-22 16:21:16 följande:
    Hjälp. Dottern fick sin celiaki-diagnos i somras. Biopsi är gjord och uppföljnings prover. Hon har nu ätit strikt glutenfritt sen i april i år. Men hon får utslag och "myggbett" som hon sedan kliar sönder. Nästan alltid något sår i hårbotten som hon river upp. Hon har även torra fläckar lite här och där. Kan detta vara allergi? Kan hon vara allergisk mot något mer? Kan hon ha fått i sig gluten?! Kanske borde kontakta barnmottagningen igen? Hon har blivit helt bra i övrigt och hon var riktigt dålig i våras, hade förstoppning, hunörsvängningar, trött, tappade aptiten och tappade vikt och all ork. (orkade inte leka med kompisarna) och hade dagligen vansinnigt ont i magen. Vad hade ni gjort?
    Äter hon havre? Naturligt glutenfritt (alltså utan glukossirap, druvsocker mm från vete).

    Jag har celiaki och jag tål inte det jag nämner ovanstående och måste äta strikt naturligt glutenfritt för att inte få eksem och klåda. Har alltså även hudceliaki eller Dermatitis Herpetiformis som det kallas. Sen kan det naturligtvis varit något annat men jag hade börjat där.
  • Kavat
    Jkpg Deluxe skrev 2012-10-21 22:42:44 följande:
    Vi har kämpat för att få hjälp med vår sons mage i snart 3 år (!) och nu fick han ÄNTLIGEN göra ett patch-test som visade lite känslighet mot vete och råg, men inte så mycket så att läkaren ville säga allergi (?) så vi ska ändå fortsätta ge honom detta men i sparsam mängd och se om det blir bättre....!
    Vi har själva hela tiden trott/tänkt att det nog kan vara mjölk som hans mage kollapsar av, så vi började med mjölkfritt och tyckte att han blev mycket bättre, men varken pricktest, blodprover eller patchtestet gav NÅGOT som helst positivt utslag på mjölk...så det tål han antagligen ändå då..men eftersom han varit utan mjölk en längre period måste vi succesivt trappa upp det igen så att kroppen inte får en chock...

    Vi får se hur det blir nu då vi drar ner på vete och råg...så här ca 1 vecka efter patch-testet har han inte blivit något bättre i magen iaf...och vi har börjat ge liiite mjölkprodukter succesivt igen....vet inte vad som är hönan å ägget för hans stackars mage... :(
    Mitt råd är att ta bort allt om han inte blir bra på minskning. Vet nog ingen som kunnat äta lite av sädesslag om de har allergi. Jo, någon som tål vetestärkelse, men de flesta behöver äta naturligt glutenfritt.

    Inga tester är säkra. Det står till och med i FASS att uteslutning och provocering är det enda säkra testet.

    Men att testa att ta bort och ge lite samtidigt låter helt galet. Hur ska ni då kunna veta vad som är vad. Ta en sak i taget är mitt råd.
  • längtan 80

    Håller med kavat. Lägger Å en sak i taget. att ta bort kan säga lika mycket som att återinföra.

  • längtan 80

    Lokesmami: Hur luktar avföringen? Celiaki är ju en tanke. Äter han mycket? Hur ser det ut på en dag?

  • längtan 80

    Lokesmami: vad fick ni för produkter nu på recept?
    Å efterssom han har veteallergi så lämpar sig inte vetestärkelseprodukter, ens  den sk glutenfria.